Provalilo se, kolik platí Babiš svým zaměstnancům. To si snad dělá legraci. Za to někdo pracuje?

Aktuálně probíhá v České republice diskuze o platech na mnoha rovinách. Mnozí státní zaměstnanci totiž protestují a stávkují kvůli tomu, že nedostanou přidáno tak, jak jim bylo slíbeno nebo tak, jak očekávali. Bohužel je to však očekávatelný vývoj, jelikož zemi docházejí peníze a nemůže už se dále v takovéto míře zadlužovat. Znamená to tedy utažení opasků všech.

Kolik si vyděláte?

Když se ale podíváme, jakým způsobem se opozice zaměstnanců zastávala a jak by jim přidávala nad rámec všeho možného, je zajímavý i pohled na to, jak její představitelé hospodaří ve svých vlastních firmách, i když jsou třeba uloženy ve svěřenských fondech.

Jedním z největších zaměstnavatelů v České republice je holding Agrofert, a to prostřednictvím nejrůznějších společností, které vlastní. Ty operují například v zemědělství, potravinářství nebo chemickém průmyslu. Podle zaměstnanců však mají jedno společné: platí mimořádně nízké mzdy, a to takové, že nad tím zůstává rozum stát.

Na Twitteru se teď objevily pracovní inzeráty společností v rámci Agrofertu, ze kterých je jasné, že zdejší zaměstnanci opravdu nemají na rozdávání. V dnešní době si například řidič nákladního automobilu v pekárnách Penam vydělá 22 200 korun hrubého. To je 18 998 Kč čistého. Mimochodem, je to téměř o dva tisíce korun méně, než kolik činí průměrný důchod v Česku.

Foto: Shutterstock

Málo peněz za hodně muziky

Penam drží mzdy zkrátka na všech možných pozicích. Třeba takový dělník v expedici výroků si přijde na 20 160 Kč měsíčně hrubého. Ano, to je na plný, nikoliv poloviční úvazek. Pracovník obsluhy strojů na výrobu pečiva, čokolády a cukrovinek si vydělá 21 480 Kč měsíčně.

Jde skutečně o mimořádně nízká čísla. Řada z těchto pozic je obsazována v rámci pekárny v Herinku, který se nachází nedaleko u Prahy. Ovšem i když vezmeme průměrnou mzdu za celou Českou republiku, je to nesrovnatelné. Ta totiž činí 42 249 Kč hrubého a je tedy dvojnásobná, než jakou si vydělá většina zaměstnanců v Penamu.

Čtěte také: Koupil si oblíbené pečivo od Agrofertu. Co v něm našel? To je snad vtip, něco takového ještě nikdo nezkusil

Za takové peníze bych pracovat nešel. Raději bych seděl doma a pobíral dávky od státu. Je nedůstojné v dnešní době vůbec nabízet takové peníze. Vždyť se z toho nedá vyžít, pokud nebydlíte někde na ubytovně a nejíte každý den rohlíky s vlašákem,” říká pan Milan. Sám pracuje v Lidlu jako skladník, kde si aktuálně vydělá 36 tisíc korun. “Nástupní plat je tady na všech pozicích přes 30 tisíc korun a rychle to stoupá.

Nicméně Agrofert se brání, a to tak, že dané inzeráty prý plně nereflektují realitu. “V inzerátech, na které odkazujete je uváděna základní nástupní mzda na danou pozici, která nezahrnuje odměny, příplatky apod. To je potřeba zahrnout do celkové částky, která přijde zaměstnanci na účet,” uvedl pro Mix24 mluvčí Pavel Heřmanský. “Navíc některé uváděné hlášenky jsou i několik let staré a jsou spojené se stávajícími zaměstnaneckými kartami našich zaměstnanců – cizinců. Dle legislativy ČR je povinna společnost bohužel takto postupovat.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
V České republice brzy zmizí velmi důležité platidlo, které zároveň představuje významnou součást naší historie. Lidé by se na to měli připravit, a pokud ho mají ještě doma, jelikož ho z různých důvodů potřebovali, měli by se ho co nejrychleji zbavit. Zanedlouho s ním totiž nikde nezaplatí. Konečně se to vyřeší Nejde o nic menšího než kolkové známky, takzvané “kolky”. Kolikrát se vám na nějakém úřadu stalo, že po vás chtěli vaši žádost okolkovat. Právě k tomu tyto kolkové známky sloužily. Jejich odpůrci nicméně dlouhodobě namítají, že tento pozůstatek ještě z Rakouska-Uherska by měl z českého systému platidel vymizet. Pravdou je, že Česká republika byla v tomto ohledu anomálií. Všude jinde, kde kolky dříve platily, už se totiž dosti dlouho nepoužívají. Například Slovensko tento způsob platby zrušilo již před deseti lety. A teď je tedy na řadě i Česko, jakkoliv se to mnoha lidem nelíbí. Kolkové známky by pravděpodobně platily dále, jen kdyby nevznikl takzvaný konsolidační balíček, v rámci kterého se stát snaží o nejrůznější úspory. Jde o soubor stovek nejrůznějších opatření, jejichž dopady odhalujeme postupně. Zrušení kolků je jedním z nich, jelikož podle státu s jejich vydáváním, prodejem a používáním vznikají pouze dodatečné administrativní náklady. Ještě máte možnosti V době, kdy je možné platit elektronicky kartou nebo bezhotovostně převodem na účet už něco takového zkrátka není potřeba. Dalším důvodem je také skutečnost, že právě na kolky se v poslední době zaměřili podvodníci. Snažili se je falšovat a potom různě směňovat, jelikož předpokládali, že na tomto poli je menší znalost a tedy i kontrola. Čtěte také: Češi musí fofrem do své banky. Kdo si tam tohle nevyřídí, přijde v roce 2024 o velké peníze V tomto roce ještě platí určité přechodné období, v rámci kterého se budete moci bezproblémově zbavit starých kolků. Můžete je využít, odprodat, případně vyměnit na některých pobočkách České pošty. Od příštího roku už se ovšem budou správní poplatky hradit pouze peněžní formou, ať už hotovostní či bezhotovostní. Foto: Shutterstock 7SdíleníSdíletTweet [...]
Velkými změnami prochází aktuálně společnost Zásilkovna, která spadá do skupiny Packeta Group. Po dlouhých letech totiž přichází o svou výkonnou ředitelku a zakladatelku, která ji vybudovala do současné podoby. Simona Kijonková ze společnosti po 13 letech odchází a bude nahrazena někým jiným. Musela odejít Jde o velký předěl, který souvisí s tím, že Packeta Group v nedávné době změnila majitele. Tím se stala investiční firma CVC Capital Partners a také společnost Emma, která patří českému miliardáři Jiřímu Šmejcovi. Ti měli za Zásilkovnu a další přidružené firmy spojené ve skupině zaplatit skutečně horentní cenu, jež mnohým zájemcům připadala až příliš vysoká. Prodej se přitom podle dostupných informací odehrál proto, že mezi spolumajiteli Zásilkovny začaly narůstat rozpory a takzvaný exit byl zřejmě jedinou možností, jak je vyřešit. Někdo nicméně mohl předpokládat, že tu nejdůležitější figuru celé společnosti si noví majitelé ponechají. Obvykle je tomu tak, že zakladatel firmy musí při takovémto prodeji ještě alespoň několik let zůstat a předávat své know-how. Jenže v tomto případě se tak nestalo a Kijonkovou si noví majitelé pravděpodobně nechat nechtěli. Novým ředitelem se stane zkušený manažer Erich Čomor, který pomáhal rozjíždět například úspěšnou Air Banku, jak firma informuje v tiskové zprávě. Přišly velké problémy Zásilkovna vznikla již v roce 2010 a po nesmělých začátcích se z ní stala společnost, bez které se český trh ecommerce v podstatě neobejde. Byznys vzala především České poště, jejíž služby byly postupem času horší a horší, zatímco Zásilkovně se dařilo budovat zákaznickou spokojenost, byť v posledních letech ve špičkách také nestíhala a docházelo k určitým problémům. V loňském roce přitom řešila velkou reputační komplikaci, kdy jeden z jejích logistických partnerů zadržel tisíce zásilek, které odmítal vydat. Ty se tak k lidem nakonec nedostaly a Zásilkovna je musela finančně kompenzovat. Čtěte také: Zásilkovna v obrovských problémech. Balíky lidem nedodala už 3 měsíce. Co se to děje? Ikonické se každopádně staly výdejní místa a v poslední době také výdejní boxy, které Zásilkovna provozuje. V loňském roce přitom firma dosáhla obratu 7,25 miliardy korun a v poslední době jí hodně pomáhá doručování pro velké čínské eshopy, jako je Temu. Foto: Shutterstock 1SdíleníSdíletTweet [...]
O čem už se nějakou dobu mluví, je teď definitivně vidět i na číslech. Důchodový systém v České republice je naprosto vyčerpaný a reálně se příliš neví, co s tím dělat. Chystá se sice určitá podoba důchodové reformy, ovšem odborníci už teď tvrdí, že je to nedostatečné, a to její hlavní náběh přijde teprve za celou řadu let. Rychle to roste Těžko ale říct, co se bude dít v nejbližší budoucnosti. Dá se totiž usuzovat na to, že na důchodce v Česku jednoduše docházejí peníze. V loňském roce totiž celý systém skončil v rekordním schodku ve výši 72,8 miliard korun. To jsou peníze, které z důchodového systému odplynuly navíc oproti tomu, kolik do něj přiteklo. Dalo by se nad tím mávnout rukou s tím, že v dalších letech se to určitě zlepší. Jenže ono se to samo od sebe nezlepší. Naopak, bude se to zhoršovat. To už je daná věc na základě demografické křivky, která je na příštích pár desítek let rozjetá opravdu hodně špatně. S každým dalším rokem budeme ve větší a větší krizi, až nakonec můžeme dojít do stavu, kdy na důchody skutečně peníze nebudou, jelikož by to ohrožovalo hospodářskou stabilitu státu. Ostatně, tímto už se argumentovalo loni, když stát nečekaně zarazil mimořádnou valorizaci penzí, a to podle mnohých protizákonně. Jednoduše oznámil, že na takové navýšení důchodů na základě zvýšené inflace jednoduše nejsou peníze. Je třeba tvrdý zásah Opravdu hodně si Česká republika zavařila tím, že v posledních deseti letech se na důchodech přidávalo příliš mnoho. Vždyť loni oproti roku 2022 vzrostly výdaje na penze o neuvěřitelných 97,2 miliardy korun. Celková částka na penze dosáhla téměř 700 miliard korun. Jen ono navýšení tak tvořilo přibližně sedminu celkové částky. Za jeden jediný rok. Letos už to bohužel zase začíná a je pravděpodobné, že deficit celého systému bude ještě vyšší. Jen za leden totiž skončil ve schodku ve výši 8,1 miliardy korun. A takto to bude pokračovat po celý rok, jelikož tu není žádný faktor, který by to zvrátil. Čtěte také: Důchodcům v Česku se do bytu nastěhují cizí lidé. Mají na to právo. Tohle bude ostré Řešení je spíše dlouhodobé. Lidé budou muset chodit do důchodu výrazně později než dnes, a to proto, aby déle pracovali a kratší dobu pobírali penzi. Zároveň je nutné výrazně přibrzdit růst důchodů, případně ho dokonce zcela zmrazit. Jinak by se také jednou mohlo stát, že bude nutné přistoupit dokonce ke snížení důchodů, a to už by byla skutečně citelná rána, kterou si nikdo nepřeje. Foto: Shutterstock 6SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

19 Replies to “Provalilo se, kolik platí Babiš svým zaměstnancům. To si snad dělá legraci. Za to někdo pracuje?

 1. Já teda nevím ale když jsem dělal chytače drůbeže na peer systému cc před 7 lety tak jsme měli základ čistého 35000 Kč+ za km , za odchyt kusů atd takže to vycházelo kolem 50000 kč v čistého 🤔

 2. Vite kolik lidi dela za minimalni mzdu? Jsou radi, ze maji aspon nejakou praci a nechodi zebrat o podporo i socialni davky. Umi hospodarit s tim, co vydelaji.

 3. Divím se, že za ty peníze někdo dělá. To si chodí na sociálku pro podporu na bydlení? Nechce se mi to ani věřit.

 4. Pane redaktore, pozastavoval jste se nad platem 21.000,– Kč. A co důchody v podobné rovině. Důchodci ani na vlašak, který stojí v Penny 23,–Kč nemají a jsou rádi, když si dají nejlevnější salám gothaj. Sám jste si naběhl. Pokud je důchodce sám, tak je na všechny platby sám. Na poslední týden máme na 5 dkg gothaje a 1 rohlík…..-)

  1. Milý pane, předpokládám že jste v důchodu. Za takovouto mzdu běžně pracují dělníci u nás na jihu Čech v autoprumyslu, kde protékají miliony eur do cizích kapes zahraničních vlastníků. V zóně je několik společnosti a mzdy podobné od 22000 do 26 000 hrubého. Ta vyšší za 3 směny. V automotive pracuji 20 let a práce na malomeste tehdy nebyla žádná, v covidu jsme jeli na plné obrátky, žádné příspěvky od státu a když nebylo co, vybírala se dovolená. Nyní je situace kritická, žádné zakázky, přechod na Elektro se zasekl, navýšení mzdy se nekoná a už se ruší benefity, večírky a netopi se, máme si vzít 2 svetry! Živím 3 děti je mi před 50 a do důchodu v 66. Kolegyně se shodují, že rodiče v důchodu mají kolem 20 000, ale my živíme děti, já mám 2 studenty a jedno dítě na základní škole. Kolegyně 2 na vysoké. Z toho ještě máme šetřit na důchod, který asi mít ani nebudeme. Do toho s manželem opravujeme starou chaloupku, abychom byli na stáří bez nájmu. Letos jsme neinvestovali, nebylo z čeho. Je krize ekonomika stojí. A vláda? Asi to ještě neví, co se děje.

  2. To jsou ale strašné hovadiny co tady píšete. Jděte kouknou k marketům jak důchodci nakupují a netvrďte tady kraviny.

 5. Takových inzerátu je na portálech plno. Nejen od Agrofertu. Uz 2roky píšu, ať dá někdo výplatní pásku. Ale nikdo. Jen se budou dál tvrdit nesmysly.

 6. A to je co? Kdejaká firma, spedice, dopravní podnik hledá řidiče. Kdyby bylo tak zle, stačí si vybrat jiného zaměstnavatele! Něco tu tedy nehraje…

  1. To je pravda , ať se podívají na inzeráty v severomoravském kraji. Ale co chcete po takových 🐃… 🤦

 7. Paní autorkou článku, to je bohužel realita platů mimo oblast Prahy a tam, kde jsou uhnízdění zahraniční majitelenjako je Škodovka v Mladé Boleslavi a tak. Nakonec věčně rvete, že potraviny jsou drahe, že má Babis vrátit dotace EU a pokud vám to trochu ekonomicky mysli,tak se to musí ty vaše kecy odrazit i v jejich mzdách. Vypadněte z Prahy a jděte dělat do potravin třeba na Vysočinu a jinde. Ale to není jen u.potravin. Nesmíte to měřit s platy politiků. Dnes výrobní dělník vydělá.mesicne desetinu to co politik a oběd musi zaplať.jednou tak dráž než.poslanec.ve sněmovně.Nekdo na vás vydělat musí a to je právě i ten nebo ta v tom Agrofertu . A teď tu m ate těch půlilionu nepracující h mazlí ku z Ukrajiny a jiné dobře sponzorovane imigranty a vše zadarmo!!!! A kolik berou europoslanci za to co pro ty zaměstnance Agrofertu dělají a soudci, kteři pana Babiše pořád soudi

  1. Ano souhlasím, pokud český dělník nebere mzdu 22000 Kč, nahradí tě Ind, Polák, či Filipinec. Tomu hradí ubytko a ze mzdy klidně podpoří rodinu doma. A po pár letech si může požádat o částečný důchod v Kč a za ten si na Filipínách, Ukrajině či Polsku může spokojeně užívat důchodu.

 8. Když ne do důchodců tak zase do Babiše. Za tu akci anti Babiš a anti důchodci dostávají Mrvička a Kulhánek prémie? To je ta jediná politika naší vlády. Rozděl a panuj. Jsme na druhém místě na seznamu nepřátel Ruska, Číny, Arabských a Afrických států. Doplácí na to občané i náš průmysl a kultura.

 9. Oni se ani další zaměstnavatelé v oblastech mimo prahu moc neprodají. Ten průměr je nic neříkajíci číslo. Zkreslují to platy zaměstnanců zahranicnich firem, manažerské platy a odměny. Mzdy politiků, soudců dosahují několika násobku průměrného platu. Důchody nedosahují ani 50 % průměru.

 10. Sorry,ale ten pisálek tady to je exot!Vy si myslíte, že my tady u nás máme peníze větší! Dělala jsem v Branu a taky jsem měla takový plat!Jestli vy Čecháčci máte vysoké platy tak mi tady v severní Moravě ne! Tak ,že nevím co se tady zas navàžíte do Babiše!Dejte vy šťouriové už pokoj raději se pokusme tuhle vládu donutit odejít!!

 11. Pan guru Zdechovsky co vsude byl vse videl a vsechno zna se muze podelit o svuj vylezeny plat a muze si rikat, ze i vsem pomohl. Hlavne ,dyz stat plati sve zamestnance,nebo duchodce kralovsky. Staci se podivat na personal ve skolach ( mysleno mimo ucitelu)

 12. Pane Mrkvička,vy jste spadl z jahody,na Ostravsku je taký plat jak píšete normální,asi si hledáte záminkou na vámi danou firmu kterou nemusíte, abyste mohl rýpat do neprobádaného,ono je to jak bumerang, nevíte odkud se vrátí

 13. V létě jsem měl možnost mluvit se zaměstnancem masokombinátu Agrofert a ten pěl takovou chválu,až se to nechtělo věřit, že se mají tak dobře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *