První banka v Česku již nebude přijímat žádnou hotovost. S bankovkami si dělejte co chcete

Už nějakou dobu se mluví o tom, že by bylo možná nejlepší celou hotovost úplně zrušit a provádět transakce pouze bezhotovostním způsobem. Přineslo by to značné úspory celé společnosti a především by stát měl dohled na jakoukoliv platbou, jelikož by všechno šlo přes kontrolované centrální systémy. Neexistovalo by tedy, že by si někdo někde ulil třeba daně, které měl zaplatit.

Peníze si neuložíte

Pochopitelně i z těchto důvodů se proti zákazu hotovosti hojně brojí ze strany těch, kdo chtějí mít možnost rozhodnout se, jakým způsobem budou platit. Padají takové argumenty, jako že hotovost je do značné míry svobodou. Je to pravda, pokud si peníze vyberete a potom s nimi platíte, nikdo už nezjistí, co přesně jste si pořizovali. To začíná být v době, kdy stát mohutně kontroluje například internetové transakce, případně bazarové prodeje online, velkou výhodou.

Na centrální úrovni se zatím k takovému kroku nikdo neodhodlal. Objevují se však určité vlaštovky mezi bankami. Například nová banka Partners, která vstupuje na český trh, nebude umožňovat vložit na účet hotovost. To je vlastně první krůček k jejímu zrušení. Pokud totiž získáte větší obnos v hotovosti a budete mít účet u této banky, jednoduše si peníze nebudete mít možnost uložit. Nikoho zjevně příliš netrápí, že možnost volně nakládat s penězi je jedna ze základních rolí každé banky. V tomto případě to ale vypadá, že vám budou spíš chtít prodávat nejrůznější finanční produkty a skutečnou práci si zjednodušovat.

Banka bude bezhotovostní, ale lidé si hotovost budou moci vybrat zdarma ze všech bankomatů. Hotovostní vklady nejsou třeba, protože většina lidí dostává peníze na účet,” řekl natvrdo šéf Partners Banky Marek Ditz v rozhovoru pro server Aktuálně.

Foto: Shutterstock

Chtějí všechno zrušit

Zdá se přitom, že tato banka má dojem, že ví, co je pro její klienty nejlepší, aniž by se jich na to nějak zvlášť ptala. “Internetové bankovnictví by mělo být zrušeno,” říká dále natvrdo ředitel s tím, že právě přes něj dochází k největšímu počtu podvodů. Není to ale tak docela pravda, protože jde spíše o to, že nejrůznější skupiny podvrhnou stránky banky, které potom vypadají jako internetbanking vaší banky. To je trochu rozdíl.

Čtěte také: Velká česká banka zavedla drsný poplatek. Doslova vám vyluxuje peníze z účtu

Každopádně, Partners Banka bude stavět výhradně na mobilní aplikaci, kterou je prý obtížné ošálit. Vzhledem k sofistikovanosti nejrůznějších šíbrů, kteří to na klienty zkouší mnoha způsoby, si ale lze těžko představit, že toto by pro ně byla nějaká zvláštní zábrana. Spíše dojde k tomu, že klienti banky budou okleštěni ve svých možnostech.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Nedá se říct, že by Česká republika v posledních letech směřovala k něčemu pozitivnímu. Spíše to vypadá, jakoby se všichni již nabažili toho, že jsme dosáhli určité úrovně a začali na to hřešit. Zřejmě si myslí, že to vydrží napořád a nějaký růst se z toho ještě uplácá. Jak se ale ukazuje, této zemi rychle ujíždí vlak a nikdo se ho nesnaží dohonit. Nastávají velké změny Ačkoliv je míra nezaměstnanosti v Česku stále velmi nízká, podle odborníků se to může poměrně rychle začít měnit. A jakmile se obrátí trend, už to zase celé roky pojede jedním, tentokrát dosti špatným směrem. Takto to zkrátka v ekonomice funguje. Když se něco rozbije, trvá opravdu dlouho to napravit. Klidně desítky let. A existují náznaky, že už se to rozbíjí. Stačí se podívat na to, že v České republice začaly krachovat, případně samovolně končit velmi tradiční společnosti, jako jsou sklárny nebo potravináři. Další potom již propouštějí, například výrobce sanitární keramiky Laufen nebo výrobce okurek Znojmia, který rovnou uzavřel své provozy v Česku. Nedávno přišla další rána. Jedna z nejstarších společností v Česku oznámila, že část své výroby přesouvá do zahraničí, s čímž bude pochopitelně spojeno snižování stavů v tuzemsku. Nejde o nikoho menšího než tradičního výrobce klavírů Petrof. Výroba této značky byla s Českou republikou vždy naprosto těsně spjata, ale to už platit nebude. Není to vůbec dobré Část výroby se totiž přestěhuje do Indonésie. Důvodem je to, že z tuzemska už se nedá konkurovat. Zákazníci jednoduše poptávají piano za určitou cenu a za takovou už to v Česku jednoduše nevyrobíte. Je tu drahá práce, drahé energie a legislativa, která výrobu prodražuje ještě více. V Asii bude Petrof moci vyrábět o polovinu levněji. Přesune se tam tedy výroba levnějších klavírů. Ty dražší se zatím budou nadále vyrábět tady, ale je zřejmě jen otázkou času, kdy vývoj trhu dožene i je. Čtěte také: Už je to tady. Velká firma začala ve velkém propouštět Čechy. Tak to je síla Je to skutečně zvláštní obrázek, jelikož si mnozí o této zemi zvykli přemýšlet jako o levné, kde se vyplatí vyrábět. Bohužel to přestává platit, pokud už to před nějakou dobou definitivně nepřestalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Asi málokdo kvituje, co se chystá ve věci koncesionářských poplatků. Řeč je pochopitelně o jejich zvýšení, které je doslova na spadnutí. A to v době, kdy se lidem příliš nelíbí, že mají vůbec nějaký poplatek platit, jelikož Česká televize se v posledních letech poněkud vymkla kontrole a podle mnohých neplní svůj veřejnoprávní účel. Už toho bylo dost Jsou tu také komerční televizní stanice, zejména potom Prima a Nova, kterým se jednoduše nelíbí, že Česká televize hospodaří s tak obrovským rozpočtem, jenž činí 7 miliard korun, a chce ještě více. Na zvýšeném poplatku a také rozšířeném okruhu lidí, kteří ho musí platit, by měla získat další 2 miliardy korun ročně navíc. Soukromé stanice namítají, že tyto prostředky potom akorát zvedají ceny na společném trhu, kde všichni poptávají stejné televizní profese. Případně jim také vadí, že se ČT pouští například do internetové videotéky, kde jim konkuruje. Přitom to vůbec nemá ve svém zadání. Je skutečně otázkou, proč Česká televize spouští tak obrovské množství nejrůznějších projektů, když neustále tvrdí, že nemá peníze. Velkým tématem jsou také platy ve veřejnoprávní televizi. Podle dostupných dat jsou velmi vysoké a je otázkou, zda by se v takovém médiu mělo podobným způsobem přeplácet. Na další problém potom upozornil radní České televize Zdeněk Šarapatka. “Je to k nevíře. Ač platí už pět měsíců novela Zákona o České televizi, jež ze současných tří místopředsedů a jednoho předsedy Rady ČT ukládá snížit počet funkcionářů rady a tím i tučné odměny jen na předsedu a místopředsedu, tamní vrchnost se hodlá vzdát svých čtyř židlí až v dubnu a dál inkasuje,” uvedl s tím, že z ČT tímto způsobem odtékají stovky tisíc korun a navíc dochází k porušování zákona. Musí přijít změna Je na místě si říct, že Česká televize bude muset přístup ke svému hospodaření změnit. Je třeba zde zavést takovou atmosféru, aby se dvakrát obracela každá koruna od poplatníků, než se skutečně utratí. Podle expertů má veřejnoprávní televize obrovské množství peněz, jen s nimi neumí správně hospodařit, což potom paradoxně ztěžuje situaci i soukromým stanicím. Čtěte také: Brutální čistka v České televizi. Náhle odešly známé osobnosti. Hraje se o Moravce Když někomu ČT za jeho práci zaplatí dvakrát tolik, než jaký je standard, je jasné, že půjde k ní a nikoliv ke konkurenci. Ovšem ta si na svůj provoz musí pracně vydělávat prodejem reklamy. Například příjmy TV Nova činí nějakých 6 miliard korun, ze kterých dokáže při svých nákladech vygenerovat i více než miliardový zisk. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Obchodní řetězec Pepco, který je v České republice mimořádně oblíbený, neprožívá aktuálně nejlepší období. Ba právě naopak. Lepí se na něj jeden průšvih za druhým. Finančně se společnosti jako celku kdovíjak nedaří, což vyústilo tím, že rakouská pobočka skončila v insolvenci a uzavřela hned 73 svých obchodů. Několik výrobků Určité provozní problémy přitom přinášejí na stůl důležitou otázku, a to tu, zda náhodou Pepco neslevilo také ze svých standardů na kvalitu zboží. Jistě, ta nikdy nebyla kdovíjaká, protože tu jde především o cenu, avšak přinejmenším nezávadnost a bezproblémové používání by mělo být samozřejmé od tohoto obchodu očekávat. Teď se ale ukázalo, že Pepco v Česku prodávalo skutečně problematické výrobky, které se teď musí stahovat z trhu a zákazníci by je měli přestat používat. Bohužel to není poprvé a opět se to týká i výrobků pro děti. Jedním z nich jsou oblíbené pastelky v tubě, které obsahují nebezpečné chemikálie. “Na základě interních testů bylo zjištěno, že výrobky nesplňují požadavky nařízení (ES) 1907/2006 ze dne 18. prosince 2006 o registraci, hodnocení, autorizaci a omezování chemikálií (REACH) z důvodu překročení obsahu ftalátů,” uvádí k tomu samotné Pepco na svém webu. Skutečný průšvih Dalším ze stahovaných výrobků je hrnčířský kruh pro děti, kdy je tedy závada skutečně vypečená. Došlo totiž k překročení povoleného obsahu olova v hlíně. A jak známo, tato látka umí být skutečně nebezpečná, natožpak v rukou vašich ratolestí. Čtěte také: Pepco je v problémech. Chystá obrovské změny, dotknou se i České republiky Do třetice všeho dobrého se příliš nepovedla ani výroba pekáče, kdy dochází k tomu, že se z něj odlupuje nepřilnavý povlak. Na webu Pepca si můžete zkontrolovat všechny šarže a kódy, na základě kterých zjistíte, zda se to týká i vámi zakoupených výrobků. Ty potom raději vyhoďte, případně reklamujte na některé z prodejen tohoto řetězce. Peníze by vám měli vrátit i bez předložení pokladního dokladu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

9 názorů k článku “První banka v Česku již nebude přijímat žádnou hotovost. S bankovkami si dělejte co chcete

 1. Máme v Česku málo bank, že zase vzniká nová, pro klienty podle mě, nevýhodná? Co je komu po tom, co já si se zdaněnými penězi udělám. Chtějí mít kontrolu nade vším. Ale to je věc policie, ne?

  1. Stát má měnu, aby měl daně jakž takž pod kontrolou. Zrušte tuto měnu, a uvidíte, co se stane. Vznikne paralelně mnoho nových “měn” mezi zájmovými subjekty, které už nekontroluje nikdo. Velmi špatný nápad….

 2. Taková banka rychle zanikne pokut ji hloupý lidi nedají šanci aby je okradala ,ono hloupý lidi nalaka na vysokou míru zhodnocení a různý výhody který časem zruší. Ukázka jak tady pomalu začíná růst diktatura ,já akorát nechápu občany když jsme to tady už měly a stejnou lezou zas do další opratky

  1. … vážený pane, ta diktatura, jak vy říkáte už tady dávno je akorát s tím rozdílem, že nedávají lidem byty, jistotu práce, laciný energie, kde díky tomu zlýmu Sovětskýmu Svazu jsme nepoznali, co je to ropná a i jiná krize, kterou svobodný kapitalistický svět zažíval v horizontu každých 6 až 8 let. V roce 89 lidi cinkali SVÝMI klíči od garáže, chaty a bytů i VLASTNÍCH baráků. Teď je to taková naleštěná bída, kde sice vidíte krásný auta, baráky, ale z velký většiny to těm lidem nepatří a musí se hodně modlit, aby to zdravotně vydrželi až do důchodu! Takže asi tak…

   1. Máte pravdu,za zlých komunistů,u nás na severu,větší firmy,byty,nebo okály,podmínka,že budete 10 let pracovat u firmy,můj případ,firma mě dala na výběr dva byty,nebo okál,byl jsem obyčejný dělník,z KSČ jsem neměl nic společného,Republika totálně rozkradená,peníze pro naše lidí nejsou,jen pro cizáky,a církve,se vždy najdou,já už to jako důchodce ve 4+1 nějak vydržím,když na mě sedne depka z té naší VLÁDY,Sednu do mercedesu,zajedu na chalupu,když to nepomůže,zaletím si vyčistit myšlenky k moři.

 3. Tak zase začíná totalita já si myslím, že co si za své peníze koupím to je moje věc a stát mi do toho nemá co zasahovat

 4. A co za výběr peněz v hotovosti poplatek i stokoruny? To je v pořádku? Úroky v poměru k inflaci minimální a ještě platit za výběr.

 5. Nevím úplně rušit hotovost see mi zdá hloupé. Nic méně osobně platím kde to jde mobilem ale stejně mám doma něco v papíru páč pro jistotu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *