Prvnímu člověku po transplantaci zvířecího srdce mohl ke smrti přispět prasečí virus

Američan David Bennet se stal prvním člověkem, jemuž lékaři transplantovali zvířecí srdce. Zanedlouho po zákroku se ale u pacienta objevily nečekané komplikace, které nakonec mohly zapříčinit jeho smrt. V Bennetově těle se totiž našly známky prasečího viru.

První transplantace zvířecího srdce

O transplantaci zvířecího orgánu do lidského těla se mluvilo poměrně dlouhou dobu, nicméně až letos v lednu se uskutečnila první operace, v rámci které bylo do těla člověka umístěno srdce prasete. Proces výběru vhodného srdce byl velmi pečlivý. Prase, ze kterého srdce pocházelo, bylo několikrát testováno na přítomnost virů, zvířecí orgán navíc musel být geneticky upraven tak, aby jej lidské tělo přijalo. Prasata, jejichž orgány mají být využity pro transplantace se musí chovat v zařízení bez patogenů a musí být odebrány od svých matek do 48 hodin, jinak hrozí možnost přenosu viru.

Samotná operace dopadla zdárně. Tělo Davida Benneta nové srdce neodmítlo, a tak se hovořilo o velkém pokroku v oblasti transplantace zvířecích orgánů. Nicméně euforie ze zvládnuté operace příliš dlouho nevydržela, jelikož se začaly objevovat první komplikace.

Foto: Shutterstock

Virus, který nebyl rozpoznán

K překvapení lékařů byl hned dvacet dní po operaci v těle Davida Benneta objeven prasečí virus. Jeho množství ale bylo zanedbatelné, a tak se doktoři domnívali, že šlo o laboratorní chybu. Z toho je ale vyvedly další testy, které ukázaly, že množství viru čtyřicet dní po operaci prudce narostlo. Stav pacienta se v dalších dnech stále zhoršoval, nakonec jeho nové srdce přestalo pracovat a David Bennet 8. března zemřel.

Logicky se tak začalo spekulovat o vhodnosti a bezpečnosti těchto transplantací. Odborníci ale stále věří, že za pár let může být transplantace zvířecích orgánů běžnou praxí, což by mohlo zachránit nespočet lidských životů. Je ale nutné se poučit z chyb a v budoucnu je neopakovat. Příběh Davida Benneta může být příkladem pro další takové operace.

Foto: Shutterstock, zdroj: NYTimes

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments