Prymula získal živnost na výrobu zdravotnického materiálu. Může produkovat roušky nebo dezinfekce

Epidemiolog Roman Prymula zjevně ucítil šanci vybudovat v době koronavirové další fungující byznys. Od června má totiž v obchodním rejstříku uvedenou živnostenskou činnost pro výrobu lékařských a dentálních nástrojů a potřeb a výrobu zdravotnického materiálu.

Ačkoliv si mnozí možná mysleli a přáli, že se roušky a respirátory po létě už do České republiky nevrátí, opak je pravdou. Lékárny jsou doslova v obležení zákazníků, kteří se chtějí ochrannými pomůckami zásobit. Některé z nich hlásí dokonce rekordní prodeje, a to vyšší než na jaře, kdy vrcholila první vlna epidemie. Tehdy však nebylo příliš co prodávat, protože roušky, respirátory a dezinfekce byly nedostatkovým zbožím.

Činnost zvažoval po odchodu z ministerstva

Navzdory vládním slibům se ukázalo, že si Češi pro plnění vládních opatření musí zajistit zdravotnické pomůcky sami. Pouze senioři nad 60 let dostanou skrovný balíček v podobě jednoho respirátoru a pěti roušek.

Možná i proto se chtěl do podnikání s tímto materiálem pustit také Roman Prymula, který aktuálně zastává funkci vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Když ale před několika měsíci odcházel z funkce náměstka ministerstva zdravotnictví, uváděl, že by rád zkusil štěstí v soukromém sektoru. Dnes potvrzuje, že tehdy skutečně uvažoval tímto směrem.

Odcházel jsem z ministerstva a tak jsem si to zaregistroval, abych eventuálně mohl něco dělat. Teď jsem ale na úřadu vlády, takže nebojte se, dezinfekci ani roušky vyrábět nehodlám. Nepřipadá to v úvahu,” řekl Roman Prymula pro idnes.cz. Vyloučil tak možný střet zájmů, kdy by v roli vládního zmocněnce a případně v nějaké další, pokud by ji v době druhé vlny epidemie získal, mohl rozhodovat o státních nákupech zdravotnického materiálu.

Prymula už střet zájmů měl

Roman Prymula už jednou osočení ze střetu zájmu čelil. Tehdy ho kvůli němu odvolal ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z funkce ředitele fakultní nemocnice Hradec Králové. Stalo se tak v roce 2016.

Vzhledem k tomu, že jako ředitel nemocnice rozhodoval o nákupech farmaceutických a zdravotnických prostředků, jejichž dodavatelé zároveň spolupracovali s jeho soukromou společností Biovomed s. r. o., došlo k flagrantnímu střetu zájmů,” uvedl ministr Němeček v prohlášení. Ve firmě působila coby jednatelka a společnice Prymulova dcera Karolína. Ta dnes jedná za společnost MEDIMUN, která se zabývá technologií pro výrobu dezinfekce.

Foto: vlada.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
22 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments