Ředitele České televize vyrazili. Takový kotel se nečekal, tohle není jen tak

Stalo se něco, co takřka nikdo nepředpokládal. Po dlouhých dvanácti letech končí jedna éra České televize, kterou symbolizoval její dosavadní generální ředitel Petr Dvořák. Chybělo přitom málo a tato éra mohla pokračovat přinejmenším dalších šest let. Sebereflexe totiž nebylo něco, co by řediteli bylo vlastního, a tak se domníval, že je v pořádku, když by veřejnoprávní instituce měla osmnáct let stejného šéfa.

Šetřit neuměl

Nakonec to přeci jen dopadlo jinak a radní zatáhli za záchrannou brzdu. Ukázalo se, že Dvořáka jako ředitele České televize už nechtějí, a tak mu vystavili jednoznačnou stopku. Prohrál skutečně drtivě, kdy pro něj hlasovali pouze čtyři radní, zatímco pro jeho soka Jana Součka hned deset. To rozhodně není možné nazývat těsným soubojem, ale naopak jednoznačným padákem pro Petra Dvořáka.

Pravdou je, že Dvořák udělal z České televize moderní instituci a zavedl spoustu přínosných změn, to mu nelze upřít. Na druhé straně se však hlavně v posledních letech stále více dostával do problémů s hospodařením a požadoval navýšení koncesionářských poplatků. Přitom ČT má největší rozpočet ze všech mediálních společností v Česku. Nikdo také neříká, že musí pokrývat stále větší prostor a tvořit více a více projektů. Mnohem lepší by bylo, kdyby se v dnešní době, která je filmy a seriály doslova přesycená, soustředila na kvalitu. Potřebujeme každý rok pět nových kriminálek, které jsou si podobné jako vejce vejci? Většina by se asi shodla, že nikoliv.

Foto: Shutterstock

Byl tu i střet zájmů

Samostatnou kapitolou je potom zpravodajství, u kterého je stále více diskutabilní, zda skutečně plní veřejnou službu. Na rozdíl od soukromých médií by totiž novináři v ČT měli být skutečně nestranní, a to tak, že není vidět, komu fandí. To se ovšem dlouhodobě nedaří, a to v celé plejádě pořadů, ať už jde o Události, komentáře, 168 hodin nebo Otázky Václava Moravce. Když už to dospělo do bodu, kdy někteří hosté do těchto pořadů vůbec nechtějí chodit, je to na pováženou.

Petr Dvořák se také v posledních letech dostával do nejrůznějších střetů zájmů. Média řešila například skutečnost, že ČT si objednávala služby od společnosti Gopas, ve které má vlastnický podíl. Ukázalo se také, že Česká televize odvysílala desítky příspěvků o jakési galerii Leica, která je podle všeho významná hlavně tím, že ji řídí Dvořákova manželka a on sám předsedá správní radě.

Zřejmě pro to všechno se najde jen málokdo, kdo by odchodu Petra Dvořáka litoval, a to i s vědomím toho, že Česká televize pod novým vedením vstoupí do neprobádaných vod a nikdo zatím neví, co přesně se s ní bude dít.

Komentář Tomáše Mrkvičky

Foto: Český rozhlas

Nenechte si ujít
V České republice brzy zmizí velmi důležité platidlo, které zároveň představuje významnou součást naší historie. Lidé by se na to měli připravit, a pokud ho mají ještě doma, jelikož ho z různých důvodů potřebovali, měli by se ho co nejrychleji zbavit. Zanedlouho s ním totiž nikde nezaplatí. Konečně se to vyřeší Nejde o nic menšího než kolkové známky, takzvané “kolky”. Kolikrát se vám na nějakém úřadu stalo, že po vás chtěli vaši žádost okolkovat. Právě k tomu tyto kolkové známky sloužily. Jejich odpůrci nicméně dlouhodobě namítají, že tento pozůstatek ještě z Rakouska-Uherska by měl z českého systému platidel vymizet. Pravdou je, že Česká republika byla v tomto ohledu anomálií. Všude jinde, kde kolky dříve platily, už se totiž dosti dlouho nepoužívají. Například Slovensko tento způsob platby zrušilo již před deseti lety. A teď je tedy na řadě i Česko, jakkoliv se to mnoha lidem nelíbí. Kolkové známky by pravděpodobně platily dále, jen kdyby nevznikl takzvaný konsolidační balíček, v rámci kterého se stát snaží o nejrůznější úspory. Jde o soubor stovek nejrůznějších opatření, jejichž dopady odhalujeme postupně. Zrušení kolků je jedním z nich, jelikož podle státu s jejich vydáváním, prodejem a používáním vznikají pouze dodatečné administrativní náklady. Ještě máte možnosti V době, kdy je možné platit elektronicky kartou nebo bezhotovostně převodem na účet už něco takového zkrátka není potřeba. Dalším důvodem je také skutečnost, že právě na kolky se v poslední době zaměřili podvodníci. Snažili se je falšovat a potom různě směňovat, jelikož předpokládali, že na tomto poli je menší znalost a tedy i kontrola. Čtěte také: Češi musí fofrem do své banky. Kdo si tam tohle nevyřídí, přijde v roce 2024 o velké peníze V tomto roce ještě platí určité přechodné období, v rámci kterého se budete moci bezproblémově zbavit starých kolků. Můžete je využít, odprodat, případně vyměnit na některých pobočkách České pošty. Od příštího roku už se ovšem budou správní poplatky hradit pouze peněžní formou, ať už hotovostní či bezhotovostní. Foto: Shutterstock 7SdíleníSdíletTweet [...]
Velkými změnami prochází aktuálně společnost Zásilkovna, která spadá do skupiny Packeta Group. Po dlouhých letech totiž přichází o svou výkonnou ředitelku a zakladatelku, která ji vybudovala do současné podoby. Simona Kijonková ze společnosti po 13 letech odchází a bude nahrazena někým jiným. Musela odejít Jde o velký předěl, který souvisí s tím, že Packeta Group v nedávné době změnila majitele. Tím se stala investiční firma CVC Capital Partners a také společnost Emma, která patří českému miliardáři Jiřímu Šmejcovi. Ti měli za Zásilkovnu a další přidružené firmy spojené ve skupině zaplatit skutečně horentní cenu, jež mnohým zájemcům připadala až příliš vysoká. Prodej se přitom podle dostupných informací odehrál proto, že mezi spolumajiteli Zásilkovny začaly narůstat rozpory a takzvaný exit byl zřejmě jedinou možností, jak je vyřešit. Někdo nicméně mohl předpokládat, že tu nejdůležitější figuru celé společnosti si noví majitelé ponechají. Obvykle je tomu tak, že zakladatel firmy musí při takovémto prodeji ještě alespoň několik let zůstat a předávat své know-how. Jenže v tomto případě se tak nestalo a Kijonkovou si noví majitelé pravděpodobně nechat nechtěli. Novým ředitelem se stane zkušený manažer Erich Čomor, který pomáhal rozjíždět například úspěšnou Air Banku, jak firma informuje v tiskové zprávě. Přišly velké problémy Zásilkovna vznikla již v roce 2010 a po nesmělých začátcích se z ní stala společnost, bez které se český trh ecommerce v podstatě neobejde. Byznys vzala především České poště, jejíž služby byly postupem času horší a horší, zatímco Zásilkovně se dařilo budovat zákaznickou spokojenost, byť v posledních letech ve špičkách také nestíhala a docházelo k určitým problémům. V loňském roce přitom řešila velkou reputační komplikaci, kdy jeden z jejích logistických partnerů zadržel tisíce zásilek, které odmítal vydat. Ty se tak k lidem nakonec nedostaly a Zásilkovna je musela finančně kompenzovat. Čtěte také: Zásilkovna v obrovských problémech. Balíky lidem nedodala už 3 měsíce. Co se to děje? Ikonické se každopádně staly výdejní místa a v poslední době také výdejní boxy, které Zásilkovna provozuje. V loňském roce přitom firma dosáhla obratu 7,25 miliardy korun a v poslední době jí hodně pomáhá doručování pro velké čínské eshopy, jako je Temu. Foto: Shutterstock 1SdíleníSdíletTweet [...]
O čem už se nějakou dobu mluví, je teď definitivně vidět i na číslech. Důchodový systém v České republice je naprosto vyčerpaný a reálně se příliš neví, co s tím dělat. Chystá se sice určitá podoba důchodové reformy, ovšem odborníci už teď tvrdí, že je to nedostatečné, a to její hlavní náběh přijde teprve za celou řadu let. Rychle to roste Těžko ale říct, co se bude dít v nejbližší budoucnosti. Dá se totiž usuzovat na to, že na důchodce v Česku jednoduše docházejí peníze. V loňském roce totiž celý systém skončil v rekordním schodku ve výši 72,8 miliard korun. To jsou peníze, které z důchodového systému odplynuly navíc oproti tomu, kolik do něj přiteklo. Dalo by se nad tím mávnout rukou s tím, že v dalších letech se to určitě zlepší. Jenže ono se to samo od sebe nezlepší. Naopak, bude se to zhoršovat. To už je daná věc na základě demografické křivky, která je na příštích pár desítek let rozjetá opravdu hodně špatně. S každým dalším rokem budeme ve větší a větší krizi, až nakonec můžeme dojít do stavu, kdy na důchody skutečně peníze nebudou, jelikož by to ohrožovalo hospodářskou stabilitu státu. Ostatně, tímto už se argumentovalo loni, když stát nečekaně zarazil mimořádnou valorizaci penzí, a to podle mnohých protizákonně. Jednoduše oznámil, že na takové navýšení důchodů na základě zvýšené inflace jednoduše nejsou peníze. Je třeba tvrdý zásah Opravdu hodně si Česká republika zavařila tím, že v posledních deseti letech se na důchodech přidávalo příliš mnoho. Vždyť loni oproti roku 2022 vzrostly výdaje na penze o neuvěřitelných 97,2 miliardy korun. Celková částka na penze dosáhla téměř 700 miliard korun. Jen ono navýšení tak tvořilo přibližně sedminu celkové částky. Za jeden jediný rok. Letos už to bohužel zase začíná a je pravděpodobné, že deficit celého systému bude ještě vyšší. Jen za leden totiž skončil ve schodku ve výši 8,1 miliardy korun. A takto to bude pokračovat po celý rok, jelikož tu není žádný faktor, který by to zvrátil. Čtěte také: Důchodcům v Česku se do bytu nastěhují cizí lidé. Mají na to právo. Tohle bude ostré Řešení je spíše dlouhodobé. Lidé budou muset chodit do důchodu výrazně později než dnes, a to proto, aby déle pracovali a kratší dobu pobírali penzi. Zároveň je nutné výrazně přibrzdit růst důchodů, případně ho dokonce zcela zmrazit. Jinak by se také jednou mohlo stát, že bude nutné přistoupit dokonce ke snížení důchodů, a to už by byla skutečně citelná rána, kterou si nikdo nepřeje. Foto: Shutterstock 6SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

6 Replies to “Ředitele České televize vyrazili. Takový kotel se nečekal, tohle není jen tak

  1. Trošku stará zpráva a kvůli špatnému hospodaření ho nevyhodili, když i ten nový chce zvednout poplatek na dvojnásobek a vázat ho na odběr elektřiny, aby museli platit i ti co TV nemají a 20 let nesledují…
    Zakódovat ČT a ať platí jen ti co koukají, navíc dostávají peníze od státu z našich daní, tak proč tu službu platit ještě podruhé??? A vrcholem toho jsou reklamy, které by tam ani neměli být, když si tu TV všichni platíme z daní…
    Prostě jestli mi ČT jednou strhne něco společně s elektřinou, tak to poženu k soudu, ale né jako žalobu na ČT, ale na stát ČR…

  2. Toho měli vyhodit už dávno. Reportáže na objednávku proti někomu. Neobjektivnost zpráv na ČT, hlavně zahraničních -o Ukrajině. Stačí vyjet za hranice a zprávy hovoří úplně jinak o situaci na Ukrajině. P.

  3. Dvořák je samolibý narcis, který neměl absolutně žádnou účtu ke svým koncesionářským poplatníků! Denně nás krmí do dnes v politických komentářích provládní lží, živí vysokými platy spravodajce a reportéry na ČT kteří jsou neuvěřitelně neobjektivní, až agresivní ke svým hostům, jako je Železný, Tvarůžková, Wittovská, Moravec nebo odporný Řezníček! V TV je spousta dalších lhářů a manipulátorů! Tito lidé nemají co dělat v občansko právní TV, kterou si “musíme” né jen povinně platit, ale jsme donuceni poslouchat jimi dobře vypracované podpásovky a hostům vkládání do úst, vymyšlené lži! Rád bych viděl v naší ulhané TV, například Petra Holce, Luboše Veselého a mladou, nezkaženou krev. Chci věřit, že nový generální ředitel bude hospodárnější, vyháže všechny lháře a zavede nezávislé, pravdivé a nezmanipulovatelné zprávy!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *