Řemeslník jen otočil páčkou a řekl: “Paninko, dneska to bude za 4000 korun”

Češi mají stále větší problém sehnat odborníky na opravu svých domácností, případně spotřebičů. Důvodem je především to, že řemeslníků a instalatérů je velmi málo. Podle některých odhadů by se na tuzemském trhu klidně uživily tisíce dalších, čemuž potom odpovídá realita, kterou musí procházet každý, komu se něco pokazí nebo potřebuje něco zrenovovat.

Nemohla nikoho sehnat

Bohužel, řemeslníci už jsou si moc dobře vědomi toho, jakou mají pro běžného člověka cenu. Mnozí jsou ochotní dát takřka cokoliv za to, že jim někdo přijede na pomoc do pár dní a nikoliv za pár měsíců. To jsou přitom dnes běžné objednací lhůty. Vzhledem k tomu, že se vám doma něco nepokazí příliš často, potom ani příliš nehledíte na to, kolik to vlastně stálo a zda je to adekvátní cena.

V některých případech ale přeci jenom překvapí, kolik jsou si schopni řemeslníci říct. “Přestala mi pořádně prát pračka, a tak jsem sháněla někoho, kdo mi to opraví. Obvolala jsem jich asi pět, ale všichni mi řekli, že nemají čas a mohli by se na to podívat nejdříve za pár týdnů. Až šestý mi dal termín za pět dnů, s čímž jsem souhlasila,” říká důchodkyně paní Milena.

Zvažovala jsem, zda nekoupit raději novou pračku, ale tam bych stejně potřebovali někoho, kdo by to odnesl a připojil, tak jsem zavolala instalatéra,” líčí důchodkyně s tím, že ve smluvený čas skutečně přijel. “Šel na jistotu, odsunul pračku, otočil tam nějakou páčkou a spustil testovací program. Najednou vše fungovalo bez problémů. Moc jsem mu za to děkovala.

Foto: Shutterstock

Nepříjemná platba

Jenže potom přišlo na placení. Paní Milena pochopitelně nechtěla zůstat nic dlužná a chystala se instalatérovi dát i něco od cesty. Ten jí však svými slovy vyrazil dech. “Paninko, dneska to budete mít za 4000 Kč,” řekl jí. “Samozřejmě, že jsem mu je dala, a ještě s úsměvem. Pak jsem si ale říkala, že jsem udělala chybu, že jsem se měla ohradit, protože taková cena je přeci nehoráznost.

Důchodkyně je přesvědčená o tom, že instalatér využil její naprosté neznalosti v těchto věcech i toho, že je v domácnosti sama, a jednoduše to na ní zkusil. “Dokonce ani žádný účet mi nenechal, takže mu to šlo všechno do kapsy,” říká paní Milena. “Nejhorší ale je, že až se mi zase něco pokazí, zřejmě mu budu muset zavolat opět jemu.”

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments