Respirátor jako biologická bomba. Podle lékařky si mohou už nakažení znásobit virovou nálož a zhoršit průběh onemocnění. Není to však důvod je nenosit

Po sociálních sítích se šíří upozornění na skutečnost, že pokud nakažený člověk nosí respirátor v době, kdy o nákaze ještě neví a stále dokola vdechuje koronavirus z respirátoru, dostane takovou nálož viru, že nakonec skončí v nemocnici ve vážném stavu. Toto sdělení pak řada osobností označila za hoax, tedy záměrně šířenou dezinformaci s tím, že nic takového na zdrojované České televizi nikdo neřekl.

Jenže to také není tak úplně pravda. Ve skutečnosti obdobná slova opravdu zazněla, a to od jedné z největších odbornic na toto téma, kterou je přednostka Pneumologické kliniky Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková. Ta je zároveň předsedkyní České pneumologické a ftizeologické společnosti. Dlouhodobě se věnuje zkoumání pacientů s koronavirem, jejich virové nálože a následné péče o lidi s následky.

V podstatě nebezpečné je to v té situaci, kdy je třeba ten dotyčný latentně nakažen koronavirem, viz třeba zdravotnický personál, který používá vysoce účinné ochranné pomůcky a dobře utěsněné. Vlastně jsem-li nakažen, vydechuju ten koronavirus do roušky a zpátky vdechuju, tak de facto mohu zvyšovat koncentraci toho viru v dýchacích cestách,” uvedla Martina Vašáková v České televizi. “A je prokázáno, že klinický obraz covidu odpovídá počtu těch částic viru, které se ve mně nacházejí, takže to může zhoršit průběh samotného koronaviru.

Předsedkyně České pneumologické společnosti také upozornila, že používáním respirátoru, obzvlášť takového, který není pravidelně měněn, může vést i bakteriálním infekcím. “Není vzácností, že lidé, kteří nosí roušky, mohou mít angíny, bolí je v krku a podobně,” uvedla Vašáková. Ve výjimečných případech podle ní může dokonce dojít k vytvoření plísně na plicích, ale to se týká pouze lidí se špatně fungující imunitou, například v důsledku onemocnění jako AIDS či chemoterapie.

Přesto tato slova nelze brát jako doporučení nenosit respirátory či roušky. Ty jsou stále mnohem více prospěšné než potenciálně nebezpečné, a to především z hlediska kolektivní ochrany. Je však důležité tyto pomůcky pravidelně měnit, případně se o ně náležitě starat.

Foto: Shutterstock

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments