Respirátory už jsou povinné. Kde je seženete nejlevněji?

Ministr zdravotnictví Jan Blatný oznámil, že respirátory budou od pondělí povinné v obchodech a veřejné dopravě. Dá se proto očekávat velký zájem zákazníků o toto zboží, které už vláda před několika dny osvobodila od daně z přidané hodnoty (DPH). To vedlo některé obchodníky ke snížení cen, zatímco jiní však respirátory FFP2 stále prodávají za výrazně vyšší částky.

Velké obchodní řetězce začaly nízké ceny respirátorů využívat pro marketingové účely. Některé z nich je prodávají víceméně za náklady, aby do svých obchodů přilákaly zákazníky. Z toho lze pochopitelně těžit. Například balení tří kusů respirátorů FFP2 nabízí v ceně 29,90 Kč řetězce Kaufland a Lidl, které patří do jedné skupiny Schwarz Gruppe. Jen o tři koruny více (32,99 Kč) zaplatíte za balení tří respirátorů v Bille.

Některé obchody dávají respirátory dokonce zdarma k nákupu. Například Albert pořádá akce, kdy přidá respirátory k nákupu, jehož hodnota přesahuje 1500 Kč.

Respirátory KN95 splňují pouze čínskou normu a nejsou tak kvalitní jako respirátory FFP2. Obvykle přitom stojí stejně. / Foto: Shutterstock

Oproti tomu například Tesco drží ceny respirátorů na vyšších hladinách. Dva kusy respirátoru FFP2 tu stojí 46,90 až 59,90 Kč. Jeden tak může vyjít až na třicet korun. To už je oproti konkurenci, kdy vám za tuto cenu dají hned tři kusy, velký rozdíl.

Respirátory v současné době nabízí také velké množství internetových obchodů. Zatímco někteří prodejci je poskytují za férové ceny, jiní se na nich snaží vydělat.

Důležité je pozorně číst nápisy na respirátorech. Na českém trhu se totiž běžně objevují respirátory s označením KN95 a FFP2, které jsou často, a to i ministerstvem zdravotnictví stavěny na roveň. Tak tomu ale není. Zatímco respirátory FFP2 byly vyrobeny podle přísnější evropské normy, respirátory KN95 splňují pouze normu čínskou. Mezi českými řetězci prodává méně kvalitní respirátory KN95 zejména Globus.

Odborníci také poukazují na nutnost používání respirátoru bez ventilu. Pouze ten totiž zajišťuje kolektivní ochranu. Respirátory FFP2 se totiž prodávají i s ventilem, ale ty nejsou určeny pro masové využití, protože chrání pouze člověka, který je má na sobě, nikoliv okolí. Prostřednictvím ventilu totiž putuje aerosol ven.

Foto: Shutterstock

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments