Vláda nechápe ani rozdíl mezi respirátory, zlobí se záchranář. Zrušením DPH na všechny respirátory přispívá k šíření koronaviru

Řada odborníků se dlouhodobě pozastavuje nad nekoncepčními kroky české vlády v boji s koronavirovou epidemií. Tyto zdánlivé detaily, samy o sobě svým významem možná zanedbatelné, ve svém celku však možná mohou za to, proč patří Česká republika dlouhodobě k zemím, které epidemii zvládají nejhůře. Ministři jednoduše své kroky nepromýšlí do detailu, a i když třeba chtějí přispět ke zlepšení situace, svým výsledným jednáním ji spíše zhorší.

Typickým příkladem je zrušení DPH na respirátory, k němuž se vláda uchýlila z důvodu zpřístupnění těchto ochranných pomůcek, které v současné době doporučuje a které možná již brzy budou povinné, co možná nejširšímu okruhu občanů. V zásadě správný krok, který však v sobě opět obsahuje nepromyšlenosti, jež mohou napáchat více škody než užitku.

Korunu tomu všemu nasadilo tolik vychvalované zrušení DPH u respirátorů, aniž bylo definováno u jakých respirátorů. Zrušení DPH u respirátorů bez výdechového ventilu je samozřejmě v pořádku. Široké užívání respirátorů zvýší osobní ochranu. Možná že zvýší i komunitní ochranu – logická úvaha je, že  vydechované virové částice se v respirátoru budou lépe zachytávat a respirátory tak budou také z hlediska komunitní ochrany účinnější než běžné roušky – ano, ale pouze respirátory bez výdechového ventilu,” napsal do redakce deníku Mix24.cz lékař zdravotnické záchranné služby Miloš Králíček.

Zrušením DPH u respirátorů s výdechovým ventilem Ministerstvo financí projevilo trestuhodnou neznalost principu komunitní ochrany. Za tuto neznalost se na medicínských fakultách při zkoušce z epidemiologie bez milosti vyhazuje. Zrušení DPH i u respirátorů s výdechovým ventilem zřejmě povede k nárůstu jejich uživatelů. Všichni uživatelé respirátorů s výdechovým ventilem budou komunitní ochranu zhoršovat,” vysvětluje Králíček. Důvodem je už mnohokrát potvrzená skutečnost, že lidé prostřednictvím ventilu vydechují potenciálně kontaminované částice ven. Chrání tak sice sami sebe, ale nikoliv už okolí. Přitom veškerá ochrana dýchacích cest je nařízena především z důvodu zajištění kolektivní, nikoliv individuální ochrany.

Při výjezdech tak záchranář a jeho kolegové narážejí stále častěji na lidi, kteří si nasadí respirátor s výdechovým ventilem a je jen velmi obtížné jim vysvětlit, aby si ho vyměnili alespoň za roušku, která je při kontaktu s dalšími osobami mnohem vhodnější. Mnohdy to je problém, protože lidé se pak ohánějí argumenty, které slyšeli v televizi, tedy že mají nosit respirátory a nikoliv roušky. Vzhledem k tomu, že ty s ventilem jsou dražší, domnívají se, že zajišťují tu nejlepší možnou ochranu.

Nejde přitom o první přešlap, kterého se vláda v souvislosti s ventilátory dopouští. Ministři veřejně doporučují i respirátory s označením KN95, tedy vyrobené podle čínské normy, jež však nemá tak přísná kritéria jako norma evropská, kterou musí splňovat respirátory FFP2. Ale i ty se prodávají hned v provedeních s ventilem či bez ventilu. Lidé by v každém případě měli pořizovat ty, které ventil nemají.

Ventil slouží pouze k ulehčení dýchání v respirátoru, ale jako takový snižuje jeho bezpečnost pro okolí. Naopak respirátory bez ventilu nejsou nijak méně kvalitní, jejich filtrační schopnosti jsou na stejně vysoké úrovni.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 3SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *