Řidič autobusu odmítá jezdit vozem s reklamou SPD, která kritizuje inkluzi. Sám má dvě autistické děti

Řidič Brněnského dopravního podniku Josef Prokeš se jednoho dne při pohledu na jeden z vozů v garážích zhrozil, co to vidí. Na zadní části vozu se totiž skvěla nová reklama strany SPD Tomia Okamury a místního kandidáta do Senátu Tomáše Anderleho, který je mimochodem ředitelem zdejší zvláštní školy. Na plakátu je uveden jednoznačný slogan: “Zdravé školství bez inkluze”, který odpovídá tomu, co Okamurova strana dlouhodobě hlásá: zrušení inkluze a návrat hendikepovaných dětí do speciálních škol.

Nemůže souhlasit se segregací vlastních dětí

Jenže Josef Prokeš je sám otcem dvou dětí s postižením, konkrétně autismem, a tak mu bylo řízení autobusu s takovou reklamou proti srsti. Obrátil se proto na dopravní podnik, který mu ale odpověděl, že je vše v naprostém pořádku a že musí své pracovní povinnosti plnit i s takovým vozem. “Upozornil jsem DPMB, že se mě tento slogan osobně dotýká a odmítnu jízdu s takovým vozem, pokud mi bude přidělen. Dopravní podnik mi telefonicky odpověděl, že slogan je v souladu se zákonem, že zadavatelem je samo město, nic odstraňovat nehodlají a já budu mít neomluvenou absenci, pokud s takovým vozem odmítnu jet,” uvedl Josef Prošek na svém Facebooku. “Zvažuji svoji výpověď. Připadal bych si jako člověk mlčky souhlasící se segregací svých dětí.”

Josef Prokeš se svým problémem následně kontaktoval primátorku města Markétu Vaňkovou s tím, zda by s touto věcí nemohla něco udělat, protože právě město je zřizovatelem dopravního podniku. “Je to slogan hrubě urážející děti v inkluzi, současně děti mé,” píše Prošek primátorce. “Mám dvě děti, obě s autismem PAS. Jedno vysokofunkční, integrované úspěšně ve škole díky inkluzi, druhé nízkofunkční ve speciální škole Štolcova.

Josef Prošek je spolehlivým řidičem brněnského dopravního podniku, který pro společnost pracuje už dlouhých 16 let. Jeho kariéru zde však může ukončit jedna nepříliš vkusná reklama politické strany. Primátorka Markéta Vaňková jeho výzvu zatím nevyslyšela.

Foto: archiv Josefa Proška

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments