Rozjíždí se koronavirus nanovo? Novým centrem se může stát Peking, kde už panuje válečný stav

Může to působit jako nepříjemné deja vu. Jen co se v Evropě podařilo koronavirovou epidemii dostat z velké části pod kontrolu, stoupají nad druhou vlnou obavy v Číně, kde virus vznikl a odkud se rozšířil do zbytku světa. Zdálo se, že Číňané krizi přísnými opatřeními zvládli, ale teď se dost možná dostávají do dalších problémů.

Nakažených může být velký počet

V posledních dnech a hodinách totiž strmě roste počet případů v hlavním městě Pekingu. Novým ohniskem je podle všeho hojně navštěvované tržiště Sin-fa-ti. Zdravotníci provedli podle posledních informací testy u 517 lidí, z nichž 46 mělo pozitivní výsledek. To je alarmující poměr a pravděpodobně zárodek obrovských problémů.

Koronavirus zde opět projevil svou zrádnost, protože u nikoho z pozitivně testovaných se neprojevily příznaky nemoci Covid-19. Virus se tak opět šířil nepozorovaně a nakažených bude nejspíše mnohem více. Symptomy se objeví až po několika dnech, kdy se ale nemoc bude opět dále šířit.

Problematický losos

Úřady v Pekingu tentokrát s ničím neotálely a rovnou uzavřely jedenáct čtvrtí na jihu metropole. Také nad hlavním městem Číny vyhlásily takzvaný “válečný pohotovostní režim”. Zdá se tedy, že skutečně nejde o planý poplach, ale reálnou hrozbu, která by opět mohla ochromit společenský i ekonomický chod nejlidnatější země světa.

Koronavirus byl v tržnici Sin-fa-ti nalezen na prkénku u jednoho z prodejců lososů. To je překvapivé, protože dosud byly z přenosu nákazy na člověka obviňováni netopýři. Lidé v oblasti se tak začali obávat nákupu čerstvých ryb a mořských plodů. Prodej lososů například zastavily obchody jako Wumart, Carrefour nebo Chaoshifa.

Aktuálně probíhá dezinfekce celého tržiště Sin-fa-ti. To zůstane po nějakou dobu uzavřené, což může narušit dodávky zeleniny, ovoce a masa v Pekingu. Znovuotevření je v nedohlednu a bude záviset na výsledcích testů mezi obchodníky. Celkem bude otestováno přibližně deset tisíc lidí spojených s obřím trhem.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments