Sony představila Playstation 5 a první hry nové generace

Nejdůležitější akce herního průmyslu, E3 v Los Angeles, byla zrušena. Kolínský Gamescom se kvůli koronakrizi bude odehrávat pouze online. Většina hráčů si přitom herní rok 2020 představovala jinak, a to především proto, že v jeho závěru se mají na trh dostat dvě konzole nové generace – Xbox Series X od Microsoftu a Playstation 5 ze stáje Sony. V příštích týdnech a měsících nás tak čekají různé náhradní show ve formě online streamů, v rámci kterých budou velcí i malí tvůrci představovat své počiny pro nadcházející zimu, která se ponese v herním duchu.

Budoucnost je ve hrách

Na pomyslné virtuální pódium o čtvrtečním večeru vstoupila skutečně těžká váha. Společnost Sony konečně prolomila mlčení kolem své konzole a představila ji v plné parádě. Prezentaci Playstation 5 a exkluzivních titulů pro něj si nenechalo ujít několik milionů diváků u živých přenosů.

Do této doby Sony hovořilo pouze o technologii chystané konzole, o zabudovaném SSD disku nebo ovladači. Tentokrát ale pod heslem “Budoucnost hraní” odhalila také několik blockbusterů. Právě ty přitom rozhodují o tom, která konzole bude mít navrch.

Staří známí se vracejí

Podle očekávání jsme se dočkali oznámení pokračování slavných herních sérií. Jde například o sedmý díl oblíbené závodní simulace Gran Turismo nebo Resident Evil Village, který představuje už osmou iteraci hororové série, jež svůj příběh začala psát v roce 1996. Také akční adventura Ratchet & Clank, jejíž první díl vyšel v roce 2002, se s novým dílem Rift Apart dočká pokračování. V podobě Marvel’s Spider-Man: Miles Morales je pak v přípravě pokračování oblíbené PS4 exkluzivity Marvel’s Spider-Man.

Vedle fantasy titulů, jako je hra s pracovním názvem Project Athia nebo remake PS3 klasiky Demon’s Soul představila Sony také několik titulů se sci-fi zasazením. Atraktivní Ghostwire: Tokyo vás nechá v hlavním městě Japonska používat nadpřirozené síly. Returnal zase píše příběh hlavní hrdinky, která se po vesmírné nehodě dostane do časové smyčky. A pak je tu samozřejmě Horizon II: Forbidden West, který vás vezme do dystopické budoucnosti ve stylu svého předchůdce Horizon: Zero Dawn, jež nabídl svět plný robotických dinosaurů.

Data vydání zatím neurčitá

O určité ozvláštnění se postaraly rodinné hry, například Sackboy: A Big Adventure, dobrodružství z pohledu první osoby Bugsnax nebo podobně barevné Astro’s Playroom. Tyto tituly bychom si ale dovedli představit i na současné generaci konzolí. Nevypadaly totiž, že schopnosti PS5 využijí naplno. Také Destruction Allstars, což je arénová bojovka s auty, svou grafikou zaujme především “generaci Fortnite”.

Data vydání prezentovaných titulů se výrazně liší. Konkrétní termíny ale zatím nevíme k žádnému titulu. Zatímco nový Spider-Man vyjde pravděpodobně spolu s novou konzolí na konci roku, další kousky jsou v plánu spíše na rok 2021. Jde například o Hitman 3, ve kterém hráči opět převezmou oblíbenou roli Agenta 47. Rovnou do roku 2022 spadne hra jménem Pragamata, která se řadí do kategorie sci-fi.

Dvě verze PS5

Jistým překvapením je oznámení, že GTA 5 a jeho odnož GTA Online, které vyšly už na Playstation 3 a 4, dostanou pro Playstation 5 vylepšenou verzi. Počkáme si na ni ale až do druhé poloviny roku 2021.

Společnost Sony online streamu využila také k odhalení designu konzole Playstation 5. Stejně jako ovladač bude také samotné zařízení vyvedeno v černobílých barvách a ve futuristickém designu. Konzole bude dostupná ve dvou variantách: standardní a digitální, kdy druhá jmenovaná se obejde bez Ultra HD Blu-ray mechaniky. Díky tomu bude tato varianta zařízení štíhlejší. Pravděpodobně bude k mání také za nižší cenu.

Pokud jde o cenovou politiku, ta v případě Playstation 5, stejně jako jeho konkurenta Xbox Series X, zůstává prozatím tajemstvím. Pravděpodobně ještě nebyla ani interně pevně stanovena. Přitom právě cena – vedle samotných her – rozhodne o tom, která z konzolí získá rychle klíčový náskok.

Foto: Sony

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments