Sony představila Playstation 5 a první hry nové generace

Nejdůležitější akce herního průmyslu, E3 v Los Angeles, byla zrušena. Kolínský Gamescom se kvůli koronakrizi bude odehrávat pouze online. Většina hráčů si přitom herní rok 2020 představovala jinak, a to především proto, že v jeho závěru se mají na trh dostat dvě konzole nové generace – Xbox Series X od Microsoftu a Playstation 5 ze stáje Sony. V příštích týdnech a měsících nás tak čekají různé náhradní show ve formě online streamů, v rámci kterých budou velcí i malí tvůrci představovat své počiny pro nadcházející zimu, která se ponese v herním duchu.

Budoucnost je ve hrách

Na pomyslné virtuální pódium o čtvrtečním večeru vstoupila skutečně těžká váha. Společnost Sony konečně prolomila mlčení kolem své konzole a představila ji v plné parádě. Prezentaci Playstation 5 a exkluzivních titulů pro něj si nenechalo ujít několik milionů diváků u živých přenosů.

Do této doby Sony hovořilo pouze o technologii chystané konzole, o zabudovaném SSD disku nebo ovladači. Tentokrát ale pod heslem “Budoucnost hraní” odhalila také několik blockbusterů. Právě ty přitom rozhodují o tom, která konzole bude mít navrch.

Staří známí se vracejí

Podle očekávání jsme se dočkali oznámení pokračování slavných herních sérií. Jde například o sedmý díl oblíbené závodní simulace Gran Turismo nebo Resident Evil Village, který představuje už osmou iteraci hororové série, jež svůj příběh začala psát v roce 1996. Také akční adventura Ratchet & Clank, jejíž první díl vyšel v roce 2002, se s novým dílem Rift Apart dočká pokračování. V podobě Marvel’s Spider-Man: Miles Morales je pak v přípravě pokračování oblíbené PS4 exkluzivity Marvel’s Spider-Man.

Vedle fantasy titulů, jako je hra s pracovním názvem Project Athia nebo remake PS3 klasiky Demon’s Soul představila Sony také několik titulů se sci-fi zasazením. Atraktivní Ghostwire: Tokyo vás nechá v hlavním městě Japonska používat nadpřirozené síly. Returnal zase píše příběh hlavní hrdinky, která se po vesmírné nehodě dostane do časové smyčky. A pak je tu samozřejmě Horizon II: Forbidden West, který vás vezme do dystopické budoucnosti ve stylu svého předchůdce Horizon: Zero Dawn, jež nabídl svět plný robotických dinosaurů.

Data vydání zatím neurčitá

O určité ozvláštnění se postaraly rodinné hry, například Sackboy: A Big Adventure, dobrodružství z pohledu první osoby Bugsnax nebo podobně barevné Astro’s Playroom. Tyto tituly bychom si ale dovedli představit i na současné generaci konzolí. Nevypadaly totiž, že schopnosti PS5 využijí naplno. Také Destruction Allstars, což je arénová bojovka s auty, svou grafikou zaujme především “generaci Fortnite”.

Data vydání prezentovaných titulů se výrazně liší. Konkrétní termíny ale zatím nevíme k žádnému titulu. Zatímco nový Spider-Man vyjde pravděpodobně spolu s novou konzolí na konci roku, další kousky jsou v plánu spíše na rok 2021. Jde například o Hitman 3, ve kterém hráči opět převezmou oblíbenou roli Agenta 47. Rovnou do roku 2022 spadne hra jménem Pragamata, která se řadí do kategorie sci-fi.

Dvě verze PS5

Jistým překvapením je oznámení, že GTA 5 a jeho odnož GTA Online, které vyšly už na Playstation 3 a 4, dostanou pro Playstation 5 vylepšenou verzi. Počkáme si na ni ale až do druhé poloviny roku 2021.

Společnost Sony online streamu využila také k odhalení designu konzole Playstation 5. Stejně jako ovladač bude také samotné zařízení vyvedeno v černobílých barvách a ve futuristickém designu. Konzole bude dostupná ve dvou variantách: standardní a digitální, kdy druhá jmenovaná se obejde bez Ultra HD Blu-ray mechaniky. Díky tomu bude tato varianta zařízení štíhlejší. Pravděpodobně bude k mání také za nižší cenu.

Pokud jde o cenovou politiku, ta v případě Playstation 5, stejně jako jeho konkurenta Xbox Series X, zůstává prozatím tajemstvím. Pravděpodobně ještě nebyla ani interně pevně stanovena. Přitom právě cena – vedle samotných her – rozhodne o tom, která z konzolí získá rychle klíčový náskok.

Foto: Sony

Nenechte si ujít
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 3SdíleníSdíletTweet [...]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *