Rozvolnění se odkládá na neurčito, Velikonoce v lockdownu a bez pomlázky. Češi už se začnou bouřit, varoval epidemiolog

Naděje na aspoň trochu normální Velikonoce definitivně padly. Vláda se rozhodla, že nedojde k žádnému rozvolnění protiepidemických opatření, která byla v současné podobě plánována pouze na tři týdny, jež končí 21. března. Ke zhodnocení účinnosti opatření sice teprve dojde, ale ministr zdravotnictví Jan Blatný už prohlásil, že například zákaz pohybu mezi okresy zůstane v platnosti i v průběhu Velikonoc.

To platí i pro další opatření, která by s neurčitým výhledem měla platit i v příštích týdnech, přičemž nebyl dán žádný termín, kdy by k rozvolnění mohlo dojít. Vláda zjevně nedokáže predikovat vývoj epidemie. Tu se sice podle Blatného podařilo zastavit, ale počty hospitalizovaných pacientů stále neklesají a zátěž nemocnic je obrovská.

Už svým způsobem evergreen je potom další žádost o prodloužení nouzového stavu. Ten současný končí 28. března a podle Blatného bude zapotřebí ho znovu protáhnout, a to minimálně o čtrnáct dní. Ministr obchodu Karel Havlíček také potvrdil, že obchody nebudou mít povoleno prodávat pomlázky, což vyvolalo obrovskou vlnu kritiky.

Potvrdily se tak názory odborníků, kteří už při vyhlášení současné sady protiepidemických opatření upozorňovali na skutečnost, že tři týdny k definitivnímu zvrácení vývoje stačit nebudou, a to zejména proto, že virová nálož v populaci je obrovská a navíc dopad na nemocnice se odehrává až s týdenním či dvoutýdenním zpožděním od momentu, kdy začnou klesat čísla nově nakažených. Ta navíc nepadají tak rychle, jak bylo predikováno.

Jenže vše už trvá příliš dlouho a lidé ztrácejí trpělivost. Doslova červeným hadrem jsou pro ně potom třeba výroky ministra Jana Blatného o tom, že musí nosit respirátor i na prázdné ulici. Na skutečnost, že se lidé zřejmě už začnou bouřit, poukazoval i epidemiolog Petr Smejkal.

Bez masivního testování, trasování a izolování si nemůžeme myslet, že to dobře dopadne. Lidé už to dlouho nevydrží, maximálně do Velikonoc,” uvedl Petr Smejkal v televizi CNN Prima News. Pak se mohou začít dít divoké věci. Mohou propuknout nepokoje a Česká republika se ponoří do anarchie. To by byla z hlediska šíření viru katastrofa.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments