Rusko má tajný trumf, proto je klidné. Evropu může úplně zlikvidovat, Češi se začínají bát

Mezi evropskými státy začínají panovat obrovské obavy z toho, že se Rusko připravovalo na současný konflikt mnohem dříve, než si mnozí dokázali představit. A v důsledku toho také učinilo kroky, díky kterým teď může mít v rukávu tajný trumf. Objevily se totiž informace o tom, že Rusové podminovali podmořské plynovody, elektrovody i komunikační kabely, a to konkrétně v Severním a Baltském moři.

Co se může stát

Tyto operace měly být zahájeny už před deseti lety a podle všeho se jich účastnily stovky ruských lodí, které se tvářily jako civilní nebo vědecké. V té době byly ještě vztahy Evropy a jejího velkého východního souseda dobré, a tak nikoho nenapadlo nad něčím podobným přemýšlet. Pokud je to ale pravda, znamená to skutečně velkou šlamastyku.

Podmořský svět je do značné míry utajen zrakům okolí a je velmi obtížně kontrolovatelný. Pokud tak nepanuje nějaké podezření, může si určitý stát dělat téměř, co se mu zamane a připravit si tak půdu pro další kroky. V loňském roce došlo například k sabotáži komunikačních kabelů, které spojují Shetlandské ostrovy a Špicberky s pevninou. Došlo také k výbuchu na plynovodu Nord Stream II.

Rusové v tomto ohledu zjevně spoléhají na nepřehledný terén. Pakliže by na některý evropský stát zaútočili na souši, bylo by to okamžitě patrné a následovala by kolektivní odpověď, která by pro agresora neskončila zřejmě nejlépe.

Foto: Shutterstock

Kdo to udělal?

Ale co se vlastně děje pod vodou? Vždyť dodnes panují pochybnosti o tom, kdo vlastně plynovod Nord Stream II zničil a zda to byli skutečně Rusové. Pakliže bude odpáleno nějaké další potrubí nebo kabel, může dojít k podobné situaci. Nikdo nebude vědět, kdo to udělal a všichni se budou navzájem obviňovat.

Jenže reálně to bude znamenat obrovskou zkoušku pro celý kontinent. Málokdo si dokáže představit, co by se stalo, kdyby byly skutečně přestřiženy komunikační kabely, případně poničena další kritická infrastruktura. Rozhodně by to ale nebylo nic dobrého.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments