Rusko poslalo na Ukrajinu nové termobarické zbraně. To je hodně špatné, zaznělo

Ruští propagandisté se předhánějí v tvrzeních o tom, jak účinné jsou jejich speciální zbraně a také v tom, aby demonstrovali touhu po jejich použití. Není to tak dávno, kdy jeden z nich burcoval k tomu, aby ruské termobarické zbraně přezdívané „žhnoucí slunce“ začaly ničit ukrajinská města tak, „jako Bůh zničil Sodomu a Gomoru“. Jak moc velký problém termobarické zbraně představují?

TOS-1A „Solncepek“

Zbraně, o kterých je v tomto kontextu řeč, nesou název TOS-1A „Solncepek“. Ačkoliv je Rusové prezentují jako „moderní systém, který nemá v západních armádách obdobu“, realita je samozřejmě poněkud odlišná. Systém, resp. jeho původní verze TOS-1, byl poprvé nasazen již během neúspěšného sovětského tažení v Afghánistánu, pochází tedy z 80-tých let. Aktuální verze TOS-1A má prodloužený dolet, lepší elektroniku a některá další vylepšení, nejedná se ale o žádnou novou zázračnou zbraň.

Termobarické zbraně se samozřejmě nachází i v západních arsenálech. Americké letectvo je využívalo jak v Afghánistánu, tak v Iráku. Výše uvedené samozřejmě nic nemění na faktu, že se jedná o jeden z nejhorších a nejničivějších zbraňových systémů současnosti.

Zdroj: Twitter

Jak fungují termobarické zbraně?

Termobarickým zbraním se někdy přezdívá „těžký plamenomet“ a fungují tak, že po dopadu zahalí celou oblast aerosolem, který následně vzplane. Poté dochází k vysátí vzduchu z celé oblasti a dojde k tvorbě tlakové vlny schopné zničit i lehkou techniku. Lidé potom umírají na následky popálení, udušení nebo působení tlakové vlny. Pro osoby v zasažené oblasti prakticky neexistuje možnost obrany.

Další charakteristikou termobarických zbraní je, že její použití v obydlených oblastech nevyhnutelně vede k civilním obětem, nelze jí přesně cílit např. na jeden konkrétní sklad v městské zástavbě. Navrhované použití proti ukrajinským městům není ze strany ruských propagandistů nic jiného než volání po válečných zločinech.

V současné době jsou systémy dodávány ruským výsadkovým jednotkám a první použití již byla hlášena z okolí města Ochakiv v Mykolaivské oblasti. Odborníci se však shodují na to, že termobarické zbraně nepřinesou Rusku za současné situace žádnou zásadní taktickou výhodu a jedná se spíše o pokus lepit těžké ztráty jejich frontových jednotek.

Foto: Shutterstock, zdroj: Express, npr

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments