Rusko vyděsilo celý svět. Má jadernou ponorku, která dokáže způsobit tsunami

Rusko se rádo chlubí ničivými zbraněmi. Některé rádo demonstruje na civilním obyvatelstvu napadených zemí, jiné zase známe jen z prohlášení ruských zdrojů. Poslední novinkou, kterou se snaží Rusko zastrašit obyvatele pobřežních měst, je speciální torpédo s jadernou hlavicí a pohonem. Ničivá zbraň dostala příznačný název Poseidon a podle ruských médií bylo torpédo úspěšně otestováno během posledních měsíců roku 2022.

Nástroj, kterým Rusko šíří strach

Není úplně jasné kdy začalo Rusko na této zbrani pracovat. Dle západních zpravodajců pochází první informace o probíhajícím vývoji zbraně z roku 2015. List s informacemi ohledně torpéda se měl “neočekávaně” objevit v ruské televizním vysílání během projevu Vladimíra Putina, takže se spíše jednalo o snahu ruského režimu na tuto zbraň svět upozornit. Je o další zbraň nukleárního charakteru, která má za úkol neustále děsit okolní svět ruským arzenálem. Proti této zbrani samozřejmě neexistuje účinná obrana. Následky případného útoku by byly katastrofální a jednalo by se o jasné překročení linie ohledně použití jaderních zbraní, což by uvrhlo celý svět do války.

Největší na světě

Torpédo Poseidon má být údajně největší na světe. Teoreticky se nemusí ale jednat o torpédo jako takové, ve hře je i podoba v formě miniponorky, případně námořního dronu. Délka zbraně se odhaduje na 24 metrů se šířkou kolem 2 metrů. Jaderná hlavice má mít sílu až 2 megatuny, což by znamenalo ve světě podobných zbraní velkou novinku. Podobná síla může snadno srovnat pobřežní město se zemí, nicméně výbuch by vyvolal i ohromnou vlnu tsunami která by znásobila další škody. Další možností je použití proti velké flotile vojenských námořních plavidel.

Pohyb torpéda na má dle zpráv na starost plynem chlazený jaderný reaktor. Ten by torpédu umožnil teoreticky neomezený dosah po celé planetě. Další odhady se věnují ponoru a rychlosti této zbraně. Torpédo může údajně operovat v hloubce až 1000 metrů a pohybovat se rychlostí kolem 100 uzlů. Pokud by byly zprávy ověřené, jedná se o velice silnou zbraň hromadného ničení.

Údajně ztracená ponorka plnila nový účel

Na podzim roku 2022 se údajně z radarů NATO ztratila nejvíce sledovaná ruská ponorka Belgorod. Jednalo se o plavidlo třídy OSKAR II, které neslo řízené střely. Dle posledních zpráv ale měly být odpalovače těchto střel z ponorky odstraněny a celá ponorka byla upravena tak, aby mohla nést až 6 Poseidonů. Právě při utajené plavbě měl nová torpéda otestovat.

Ponorka má jaderný pohon a zásoby pro 110 členů posádky až na 4 měsíce. Není tedy nemožné aby se z radarů dlouhodobě NATO ztratila. Nicméně to neznamená že její pohyb ztratily z očí i například složky amerického námořnictva, které pohyb ruských ponorek neustále mapují. Ačkoliv celou situaci samozřejmě přiživuje ruská propaganda, obavy z případného útoku jsou minimální. Taková akce by spustila okamžitou reakci NATO i ostatních zemí, čehož si je Rusko velmi dobře vědomo.

Foto: Shutterstock, zdroj: Eurasiantimes, BulgarianMilitary, Twitter

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments