Ruský Iljušin Il-22 má problém. Sestřelili ho s velkým přehledem

Válce na Ukrajině se připisuje mnoho ztrát, předně na lidských životech. Znatelné ztráty utrpěla nejen napadená Ukrajina, ale též ruský agresor. Jedna z mezních události proběhla v podobě sestřelení ruského letounu s názvem Iljušin II-22, který byl svého času považován za elitní stroj. První let v letounu tohoto typu proběhl již v roce 1947.

Dlouho utajovaný odstřel

Leč bylo toto ruské letadlo sestřeleno již začátkem dubna roku 2022, událost byla zveřejněna až necelý rok poté. 3. dubna roku 2022 si letoun společně se svou posádkou mapoval ukrajinské území z výšky necelý 8 kilometrů. Co nikdo neočekával, předně ne ruští členové posádky, byl výbuch rakety v blízkosti jejich letadla.

Až posléze se ukázalo, že tato hlavice pocházela z tzv. 9K37 Buk. Buk byl sestrojen jako řada protiletadlových systémů na samohybné bázi, mající střední dolet, a to již koncem 70. let 20. století. Záměr sestrojení takového stroje spočíval pro boj proti letounům, které se dají těžce manévrovat.

Foto: Shutterstock

Profesionalita a zkušenosti

Přestože bylo letadlo zasaženo, hlavní pilot dokázal sebe i celou svou posádku svými činy od jisté smrti zachránit. Díky svým předchozím zkušenostem předpokládal, že se nejedná o jednu pouhou střelu, a jelikož očekával další, provedl úhybný manévr. Druhá střela opravdu posléze vystřelena byla, nicméně zasáhla část ocasu letadla, nikoliv části, kde se nacházela posádka. Za hoření letadla pilot dokázal letoun dopravit zpět a všechny zachránit. Zničen byl jak motor, tak i systém s palivem.

Navzdory tomu, že se Iljušin II-22 v minulosti v bojích osvědčil, nad Ukrajinou se prokázalo, že jeho zničení již není tak náročné a postačí vskutku málo. V ruském provozu by letounů tohoto typu mělo být sedm. Zdali budou dále nad ukrajinskou zemí použity, to je otazníkem.

Foto: Shutterstock, zdroj: Defence24, Militaryfactory

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments