Pokud jde o útoky na Ukrajinu, Rusové disponují zbraní, se kterou si Ukrajinci nevědí rady. Řeč je o raketách Raduga Ch-22, jimiž zasypávají ukrajinská města. Informační zdroje z Ukrajiny se zmiňují, že ruská armáda jich odpálila už 210, ale sestřelit se nepovedlo žádnou. Jak je to možné?
Letí rychlostí až 3200 km v hodině
Uvedené konstatování podněcuje otázku, jak kvalitní je ukrajinská protivzdušná obrana. Ta rozhodně nezaostává, naopak je považována za velmi moderní. Přesto je pro ni likvidace této zbraně zatím velkým oříškem. Ukrajinské ozbrojené síly se netají tím, že zničit rakety Raduga Ch-22 je nyní nad jejich síly. Popisovaná střela byla vyvinuta v Sovětském svazu (do výzbroje armády se dostala v roce 1971) jako součást leteckého raketového komplexu K22M, který byl určen k boji s americkými letadlovými loděmi a měl zajistit neproniknutelnost sovětské obrany. Celek tvořil kromě Radugy Ch-22 i její detekční a naváděcí systém a nadzvukové letadlo Tu-22M. Střela o délce 11 metrů, hmotnosti 5 tun a nosnosti 960 kg (může nést jak konvenční, tak i jadernou hlavici) dokáže doletět do vzdálenosti až 500 km. Akce probíhá tak, že se střela oddělí od nosiče a ve výšce 20 km výrazně zrychlí. Cíl zasahuje rychlostí Mach 4 (kolem 3200 km/h).
Chybí správné vybavení
Při útoku není ve hře jenom katastrofa způsobená výbuchem hlavice střely, ale přidává se k ní zároveň i ohromná energie, vznikající velkým množstvím hmoty, která velkou rychlostí zasáhne cíl. Američané jako odpověď na střely Raduga Ch-22 a celý raketový komplex K22M zkonstruovali výsadkový letoun F-14 Tomcat. Ten se snažil sestřelovat letadla nesoucí střely Ch-22 ještě před tím, než je nepřítel dokázal odpálit. Popisované americké letouny ale Ukrajinci ve své výbavě nemají. Nedisponují zatím letadly, která by dokázala sestřelit velmi vzdálené vzdušné cíle. Rusové rakety odpalují právě s pomocí bombardérů Tu-22M a Tu-22M3.
Foto: Shutterstock, zdroj: Missileri, Kyivindependent, Twitter