Růst důchodů bude v příštím roce mimořádný. Češi se mají vážně na co těšit

Důchodci představovali v České republice v posledních deseti letech jednoznačně preferovanou skupinu obyvatelstva. Nikomu se nezvýšila životní úroveň takovým způsobem jako právě jim. Je třeba si uvědomit, že ještě v roce 2014 činila průměrná penze 11 075 Kč a nezdálo se přitom, že by se měla nějak razantněji zvyšovat. Pak ale věci nabraly rychlý spád a výsledek je to, že v příštím roce bude důchod 20 693 korun.

Tohle tu dlouho nebylo

To představuje za toto období prakticky dvojnásobek. Těžko přitom najdete zaměstnance, kterému se zvýšila mzda třeba ze 20 000 Kč na 40 000 Kč. Jistě nějací takoví budou, ovšem v případě důchodců mluvíme o koherentní skupině dosahující téměř tří milionů jedinců.

Z tohoto pohledu však bude růst důchodů v příštím roce skutečně mimořádný. A to mimořádně nízký. Penze se totiž navýší pouze o 360 Kč, a to plošně v podobě přídavku na solidárním základu důchodu. Je to proto, aby všichni dostali stejnou částku a trochu se zmenšila propast, která se vytváří mezi vysoko a nízkopříjmovými důchodci. Zásluhová část penze totiž neporoste ani o korunu, což je věc v posledních letech naprosto nevídaná.

Jde o pokračování trendu, kdy se důchodci dostávají přinejmenším na druhou kolej a stát se snaží co možná nejvíce důchodovému systému, který je momentálně velmi zatížený, ulevit. Proto už také zasáhl v momentě, kdy se ukázalo, že letošní mimořádná valorizace penzí bude důchod zvedla v průměru o 1800 Kč. To si však státní rozpočet nemohl dovolit, a tak došlo k umělému snížení na pouhých 760 Kč. I to však vyšlo na 19 miliard korun.

Foto: Shutterstock

Navýší se i v průběhu roku?

Když jsem to poprvé slyšela, myslela jsem si, že si dělají legraci. Už letos nám navýšení zkrouhli, a teď nám přidají jenom 360 Kč? Vždyť co si za to dnes koupíte? Za to nemůžu vzít ani vnučku do kina,” říká paní Anežka z Jindřichova Hradce. “Přitom všechno pořád zdražuje. Takže zase budeme obracet každou korunu.

Není přitom stále jasné, jakým způsobem do důchodů v příštím roce promluví inflace. Ta je sice stále vysoká, avšak poměrně rychlým tempem klesá. Česká národní banka počítá s tím, že by v příštím roce mohla klesnout na požadovaná dvě procenta, avšak jisté to zdaleka není. Jakýkoliv vnější šok může způsobit další prudký nárůst cen, což by potom mělo vliv také na důchody.

Čtěte také: Důchodci na to vyzráli. Berou o 3 tisíce měsíčně navíc, než kolik měli brát. Takhle se to dělá, poučte se

Ovšem zapomeňte již na mimořádnou valorizaci, která se důchodcům v minulém roce tak moc vyplatila. Tu totiž nahradí dočasné plnění v podobě příspěvků, které nebudou tak finančně zajímavé a navíc nebudou penze navyšovat natrvalo.

Foto: Shutterstock, zdroje: MPSV, ČSSZ

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

28 názorů k článku “Růst důchodů bude v příštím roce mimořádný. Češi se mají vážně na co těšit

 1. Hezký nadpis článku. Já se bez těch
  360 korun obejdou. Dejte je Fialovi, jako dar ode mne, aby netrpěl bídou.

 2. Já se z těch 360 Kč asi štěstím pose.. Vláda přidá úplně minimum, ale čtu všude jak si důchodci polepší. A co poslanci a ostatnitaky budou mít pouze 360 Kč.?

  1. Navíc Vaše peněženka přejde do mínusu oproti dnešku až ubyde tzv s.prispevek( náhrada mimorádne valorizace) a ten je vyšší!

 3. Mrkvička, ty sprostý pisálku, dej už důchodcům pokoj. To je snad jediné o čem píšeš. Vzpomeň si, kdo Ti utíral tu tvoji pokálenou zadních. Ano, byli to tvoji rodiče. Možná, že ještě nejsou v důchodu, ale brzy se dostanou a měli by tě na potkání mlátit, co se do tebe vejde. Nec už důchodce na pokoji. Podívej se na to, jak šetří vláda na sobě a potom ti to snad dojde….-)

  1. Souhlasím s Vama. Hlavně že peníze na Ukrajince jsou. Hlavně že oni si přidávají, Zmetci!!!!

 4. Plně souhlasím, důchodci neměly takové vymoženosti jako jsou telefony a na banány se čekalo, každý důchodce poctivě odváděli daně, dnes si vydělávají mladý vkládání vidění na YouTube a žádné daně neplatí, díky důchodcům jsme tady tak proč je teď máme okrádat, tohle vláda nechápe hlavně ze semi mají sta tisíce.

 5. Fialový fašismus vedený zločineckou organizaci odss zodpovědnou za 30 let tunelování podporuje válku, zbrojení, UK a Brusel. Potřebuje peníze tak je krade důchodcům. Nic jiného neumí.

 6. Ono to není tak jednoduché “ušetření”:
  Vzhledem k inflaci šla totiž navýšení důchodů do spotřeby – a tím do ekonomiky, včetně následného výběru daní. Takže úspora přináší současně na druhé straně ztráty jinde…

  1. Jak není jednoduché ušetřit, co to placate. Každý pracující má součástí mzdy sociální, které platí každý měsíc a je to na důchod. Jenže to se rozkrádá na Ukrajinu a další věci. Takže krade vláda peníze na důchod. Až si nebudou přidávat velký sumy peněz za to nic co dělají,budou peníze na vše

 7. Nechápu proč se společnost rozhodla útočit na tu nejslabší skupinu obyvatel všechny tyhle vyprávění o bohatých duchodcich jsou nesmysli autor by se měl stydět nejsem důchodce ale při nájmu 15 tisíc něco lékárna a jídlo nevěřím v bohaté důchodce je to zruky do úst,jestli je u nás někdo předplacený jsou to politici ale toho téma se novináři bojí

 8. Ještě nám řekněte kolik miliard korun od revoluce vlády vybraných na důchody odklonili jinam.Udajne více jak čtyři sta miliard.To ale moc nehodí do pohádky o nenažraných duchodcich.Po důkladném osekání nejen valorizaci důchodů asi v budoucnu ( např za nižší inflace) bude bude důchodový účet zase v přebytku, bude záležet jen na husákovych ( a mladších) dětech záležet zda si ohlidaji aby přebytky vybraných peněz nebyly použity na buchvico.Pokud dovolí aby se plně splnil sen p.Klause aby penzijní pojištění dostalo nálepku daň,bude i pro ně méně peněz na důchody .

  1. A to z důchodového účtu jsou placeny dávky Ukrajincům a další náklady na jejich tzv. začlenění. Proto fialovi šmejdi potřebovali důchodce zkrouhnout.

 9. Vypadá hezky napsat, že by se zvedla mzda z 20 na 40t. To vypadá oravdu krásně. Bohužel z 11 na 22 je také nárust 100%, ale přece jen s těmi 40 by se vyšlo snáze.

 10. Myslím si, že ústavní soud to dá vládě a poslancům pěkně “sežrat”. To co si dovolila vláda, nerespektovat zákony České republiky, to můžou snad jen v Rusku.

 11. Radostí se zblázním, zajímalo by mě kolik si přidá Fiala když všude píše jakou strašnou částku nám přidá, ti nahoře si určitě nepřidaji jenom těch 360, kč

 12. Drtivá většina důchodců na ten Váš průměr nedosáhne. Mimochodem průměr důchodů zvedají takový lidé jako je takzvaných horních 10 000 a jim podobných,jako je vládní garnitura.

 13. Tak nevím co Ty kecyjak si žijí nadstandardní životem.Cely zivot dřeli a odváděli na rozdíl od dnešních 20 30a 35l.

 14. Mrkvička a Kulhánek se denně otíraji o důchodce. Je to politika dnešní vlády a Evropské unie. Dovolili by si stále útočit na sexuální a národnostní menšiny?

 15. Za těch 360 Kč si bude moc denně dát důchodce o tři rohlíky více. Zato politici soudci a manažeři si polepší o desetitisíce někteří i o statisíce. Nový ředitel televize dostal hned přidáno přes 40 tisic bude brát téměř 300 tisic a statisícové odměny. Nám zvýšili pro provoz toho molocha komisionářské poplatky. Tato vláda okrádá důchodce jako všechny vlady ODS KDU a TOP, zavádí Kalouskovsko Drabkovské manýry ( valorizace 40 Kč) a přidává hluboko pod úrovní inglace. Porušuje zákon jen proto aby ušetřené peníze mohli prošustrovalt a rozkrast. Zrovna tak jako Kalousek ušetřil na důchodcich a hned použili peníze na církevní rastituce, které budou platit ještě naše děti a vnoučata do roku 2042 a to včetně valorizací. Dnešní vláda má peníze na záruky pro ČEZ a miliardy na Ukrajinu a Ukrajince. Na nákupy předložených letadel, které ani nepotřebujeme k naší obraně. Rakušan se zaváže, že budeme brát migranty nebo platit 1/2 milionu každoročně za každého odmítnutého. Že jsou to dva průměrné důchody vládě nevadí? Budeme na to vůbec mít? Nebo podstoupime bezpečnostní riziko? Nebo ušetříme peníze zase na duchodcich jako v případě Ukrajinců? Naše důchody nejsou nijak vysoké. Nedosahují ani 50% průměrné mzdy. Ostatní staty EU vydávají na důchody průměrně 12% HDP vyspělejší západní 14-16%. Naše vláda vydává na důchody pouhých 8% HDP. Vláda hraje z našimi důchodci nečistou hru. Porušuje a ohýbá zákony jen aby je mohla okrást. Valorizace nepokryje ani zvýšené náklady způsobené vysokou inflací.

 16. Co je průměrný důchod a kolik procent důchodců ho má? Nejvíce důchodců bere 16- 18 tisic, zvláště ženy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *