Zapomeňte na levné nákupy v Polsku. Poslední šance, pak to stát zatrhne, zbude jen drahé jídlo v Česku

Kde bychom dnes byli, kdybychom si tu a tam nemohli dojet na velký nákup do Polska, že? Řada domácností se svými příjmy vyjde jen tak tak, a jen představa nákupu v českém obchodním řetězci, kde je vše nehorázně předražené, jim nahání velmi nepříjemné pocity. Mnozí tak skutečně vzali zavděk možností nákupu u sousedů, kde zdaleka není tak draho a nad některými cenami zůstává doslova rozum stát. V pozitivním slova smyslu.

Nízké ceny jsou u konce

Když nad tím tak přemýšlím, tak v českém obchodě už jsem nebyla snad rok. A když, tak jdu do zlevněnek, kde nakoupím to nejnutnější, než přijde zase výjezd do Polska,” říká paní Jarmila z Buštěhradu. “Máme to sice dál, ale už jsme si vymakali takový systém, že šetříme ve velkém. Hodně k tomu přispívá i možnost tam levně natankovat.

Podle ní jsou rozdíly v cenách mezi polskými a českými obchody ještě mnohem větší, než si tu lidé, kteří tam nikdy nevyrazili, představují. “Je to úplně jiný svět. Většina věcí tam stojí polovičku, a některé ani to ne. Vlastně vůbec nechápu, co nám to v Česku udělali, že je tam tak draho,” líčí Jarmila. “Nakoupím tam čtrnáctidenní nákup za tři tisíce korun, tady bych dala aspoň dvakrát tolik.

Je však otázkou, jak dlouho příznivé ceny v Polsku ještě vydrží. Částečně jsou totiž dány umělým způsobem, kdy na začátku vleklých krizí minulých let tamní stát rozhodl, že sníží daň z přidané hodnoty na potraviny, a to až na nulu. Tento proobčanský krok, který například Česká republika nikdy neudělala, byl velmi kvitován a tamním lidem pomohl přečkat problémy relativně v pohodě. A hodně to pomohlo právě i Čechům, kteří měli zájem.

Foto: Shutterstock

Vše hraje proti nám

Opatření bylo také několikrát prodlužováno, jenže to už je teď u konce. Od prvního dne příštího roku definitivně přestane platit a na polské potraviny už se bude vztahovat DPH. Dá se přitom očekávat, že potraviny zdraží ještě více než o tento rozdíl, protože obchodníci využijí příležitosti a navýší si marže. Otázkou je, jak velký bude tento efekt.

Čtěte také: Lidl a Kaufland pod palbou. Udělaly Čechům nepěknou věc, takhle to dál nejde

A dalším problémem pro české domácnosti nakupující v Polsku má jméno koruna. Zatímco v tomto roce byla velmi silná a pokořovala jeden rekord za druhým, v posledních týdnech začala pořádně slábnout, což se projevuje mimo jiné i tím, že nákupy v zahraničí se vám prodraží. Je to jednoduché. Pokud koruna oslabí třeba o deset procent, o tolik vám podraží nákup.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Vše směřuje ke schválené velké důchodové reformy, která výrazným způsobem překope to, jakým způsobem odcházejí Češi do důchodu a na co všechno vlastně mají nárok. Ačkoliv se celá záležitost nese ve jménu úspor, což se projeví mimo jiné tím, že drtivá většina lidí půjde do penze později, někteří na tom přeci jen mohou vydělat. Někde už je jasno Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž zároveň chystá seznam profesí, jejichž vykonavatelé budou moci odcházet do důchodu výrazně dříve. Příští týden by mělo být definitivně odhaleno, které to budou, ovšem už teď se hlasitě spekuluje o spravedlivosti tohoto systému. Vše oznámil ministr práce na CNN Prima News. Jistotu toho, že půjdou do penze dříve, mají lidé ze čtvrté kategorie z hlediska Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP). Které to jsou? “Jedná se nejčastěji o práce v galvanovnách, horníky, svářeče manganu, obsluhu tryskačů v těžkém průmyslu, laboranty ve specifické biologické laboratoři a podobně,” uvádí web Bepra.cz. Čtvrtá kategorie dnes v České republice čítá přibližně 18 tisíc lidí, což není zase tolik. O poznání početnější už je třetí kategorie, kam spadá celkem 450 tisíc zaměstnanců v této zemi. Jde o stále rizikovou kategorii, ale už ne tak výrazně. Státní rozpočet si nicméně nemůže dovolit všechny tyto zaměstnance posílat do penze dříve. Podle odhadů se tak předčasný odchod do důchodu bude týkat pouze 120 tisíc z nich. A tady se bude hrát o to, kteří to budou. Velké rozdíly “Nejčastěji se jedná o svářeče, kováře, pracovníky v lesnictví, lakýrníky, řezníky, hutníky kovů, skladníky v mrazírnách, pokojské, práce konané pouze v noční době (například hlídač, recepční, pekař), práce s lasery a podobně,” uvádí odborný portál. Tady ministr upozornil na to, že dnes už jsou velké rozdíly třeba mezi svářeči, které se zřejmě nějakým způsobem zohlední. Je také poměrně jasné, že například recepční nebo pokojské zřejmě na předčasný důchod mohou zapomenout. Jde jistě o náročné profese, ale zase ne tolik, aby to opodstatňovalo takovéto privilegium, které je z hlediska státu velmi drahé. Čtěte také: Důchodci v Česku zpět do práce. Stát pro ně připravuje zaměstnání Už příští týden bychom se každopádně měli definitivně dozvědět, koho se bude dřívější odchod do důchodu týkat. Jistě kolem toho bude velká debata a mnozí budou namítat, že by se jich to také mělo týkat. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Domníváte se, že když vybíráte z bankomatu v České republice, nemůže vás už nic překvapit? Pokud si myslíte, že pozor si musíte dávat pouze v zahraničí, a to kvůli dynamickému přepočtu měny, který dnes bankomaty běžně nabízejí, jste na omylu. Jeden z nejvýznamnějších provozovatelů bankomatů v Česku totiž na tuzemské zákazníky připravil velkou habaďuru. Nachytá se každý Bankomaty Euronet nemají ani mezi Čechy nejlepší pověst. Souvisí to s modelem jejich podnikání, který je postaven na tom, získat co možná nejvíce poplatků při jakémkoliv výběru. Ovšem situace postupně dospěla do takového stavu, že většina klientů českých bank má všechny výběry v české měně z tuzemských bankomatů zdarma. Tudíž i zařízení značky Euronet přestaly být hrozbou. Avšak jen na nějakou dobu. Jak nyní totiž upozornil Janek Rubeš ve svém pořadu Kluci z Prahy, tato společnost zavedla nový fígl, díky kterému obere prakticky každého, kdo si z tohoto bankomatu chce vybrat peníze a o této nachytávce neví. Když vložíte svou platební kartu do bankomatu Euronetu, budete vyzváni, abyste zvolili požadovanou službu. Výběr je skoupý a nabízejí se pouhé dvě možnosti: “Hotovost a zůstatek” a “Jiné”. Drtivá většina lidí přitom pochopitelně klikne na první možnost, jelikož je v ní slovo hotovost a právě tu chtějí vybrat. Tohle není normální Jenže v ten moment nedojde k výběru hotovosti, nýbrž objednávce služby, která se jmenuje požadavek na aktuální zůstatek na účtu. A ta už je zpoplatněna. Poplatek účtuje provozovatel bankomatů samotným bankám a ty si ho potom dle vlastního sazebníku strhnou z účtu klienta. Například v České spořitelně činí 20 Kč, ale taková Moneta Money Bank za něj chce 50 Kč. Vtipné je, že po zadání tohoto požadavku bankomat zůstatek ve skutečnosti nezobrazí. K tomu je ještě nutné provést samotný výběr. Teprve pak se k němu dostanete. Jenže spousta lidí je z chování bankomatu zmateno a tlačítko “Hotovost a zůstatek” zmáčkne hned několikrát, než si uvědomí, že výběry jsou skutečně až pod tlačítkem “Jiné”. Nového triku bankomatů Euronet, kdy vám účtují poplatek za "zmáčknutí tlačítka" si všimli v Polsku a začali ho řešit. Co u nás? Kdo tohle může/bude řešit? Budou banky varovat své klienty? @UniCredit_CZSK @CSOB_CZ @Ceskasporitelna @MONETAMoney pic.twitter.com/coMm8Aahyn— kluk z Prahy (@janekrubes) February 26, 2024 Čtěte také: Je to tady. Banky začaly rušit lidem účty za názor. Pokud máte špatné, všechno vám zablokují a jste v problémech Každé stisknutí se však rovná jednomu poplatku. Pokud to tedy učiníte třikrát, Moneta vám naúčtuje 150 Kč. Nedozvíte se to ale hned. Tyto poplatky spojené s užíváním účtu se vyúčtovávají až na konci měsíce, kdy už si je nemusíte spojit s konkrétním výběrem a často je i přehlédnete. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Lidé si musí své povinnosti vůči státu sami hlídat. Nikdo je nebude upozorňovat, že mají udělat to či ono. Pakliže tak neučiní, musí se smířit s tím, že budou platit často i velmi tučnou pokutu. Úřady totiž musí být přísné. Pokud by si každý dělal, co se mu zachce, nikam by to nevedlo. Povinnosti se tedy musí tvrdě vymáhat. Musíte jednat V příštích dnech a týdnech by si přitom Češi měli připravit nejdůležitější dokument, který musí každoročně státu odevzdat. Nejde o nic menšího než daňové přiznání. Navzdory mnohým domněnkám ho musí podávat každý, kdo má nějaké příjmy, a to včetně zaměstnanců. Tam však často platí, že ho za ně podá firma, kde pracují. Výjimkou jsou situace, kdy mají třeba i různé přivýdělky nebo nějaké investice, které je třeba rovněž zdanit. To už za vás firemní účetní obvykle nebude chtít dělat. Daňové přiznání tedy musí podat všechny osoby samostatně výdělečně činné nebo ti, kdo mají příjmy z prodeje cenných papírů, popřípadě dividend. Letos si navíc stát připravil velkou změnu, kterou musí ti, kdo daňové přiznání podávají, reflektovat. OSVČ už totiž nebudou mít možnost podat daňové přiznání klasickou papírovou formou, ať už osobně na finančním úřadě nebo jeho odesláním poštou. Od toho totiž mají dnes už povinně zřízené datové schránky, přičemž od letošního roku je musí začít používat pro odeslání nejdůležitějšího dokumentu, tedy daňového přiznání za rok 2023. Možností, jak to udělat, je přitom několik. Lze vyplnit klasický formulář, ať už na počítači nebo písemně a potom ho ofotit a zaslat datovou schránkou na příslušný finanční úřad. Mnohem lepší je však využít nových možností, které nabízí digitalizace státu. Dokdy máte čas? Za tímto účelem funguje portál Mojedane.cz, který není ničím jiným než jakýmsi online finančním úřadem, kde můžete dělat veškerá elektronická podání pro finanční správu. Přihlásíte se jednoduše pomocí identity občana nebo datové schránky. Následně už o vás bude portál vědět vše potřebné a do dokumentů, včetně daňového přiznání, vám to bude předvyplňovat. Když potom do příslušného formuláře vyplníte vše potřebné, stačí kliknout na tlačítko odeslat a vše už se na finanční úřad přenese. Je to velmi pohodlné a ve skutečnosti výrazně příjemnější než vyplňovat stohy papírů. 📊 Startují pravidelné pondělní statistiky.📊 K 11. 2. 2024 evidujeme 141 026 podaných přiznání k dani z příjmů.📊 Dvoustránkový formulář využilo 31 560 fyzických osob. pic.twitter.com/RJeAdt7YaM— Finanční správa ČR (@financnisprava) February 12, 2024 Každopádně, pokud využijete portálu Moje Daně, prodlouží se vám termín pro odeslání daňového přiznání o jeden měsíc. Standardně na to máte lhůtu do úterý 2. dubna 2024, ovšem pokud tak učiníte elektronicky, stačí ho podat do čtvrtka 2. května 2024. Kdo potom využívá daňového poradce, tomu se termín prodlužuje až do pondělí 1. července 2024. Čtěte také: Vydělám si pěkných 150 tisíc měsíčně. Stát mi odpustí daně a ještě zaplatí bydlení. Naučte se v tom chodit Finanční úřad potom ještě počítá s ochrannou lhůtou ve výši pěti dnů. Pokud se tedy o pár dní opozdíte, ještě se nic neděje. Potom už ale začnou naskakovat úroky a budou vyměřovány pokuty. Tomu je každopádně lepší se vyhnout. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

4 Replies to “Zapomeňte na levné nákupy v Polsku. Poslední šance, pak to stát zatrhne, zbude jen drahé jídlo v Česku

  1. Pane Bože!!!! Co je to za nehorázné lži!!!!! Tak i kdyby c Polsku vrátili DPH na potraviny je 5% né jako u nás 15 a 21% . A když jsem začal hezdit do Polska byl kurz koruny proti euru 23,50Kč k dnešnímu dni je euro za 24,70Kč ,tak co to tu melete . Bože Vy jste všichni jenbanda lhářu a propagandistů. Za takovou propagandu by se nemuseli stydět ani němci za 2 světové války!!!!!!!

    1. Souhlasím s vámi pane Pepo, my občas zajedem do Ratiboře to je 25 km, když to propočítám je to nula zisku, nekouříme a benzín tam nekupujem, vždy není o moc levnější, potraviny bez akce i dražší, něco málo koupíme, léky bez pŕedpisu nemají stejné, uděláme si výlet do ciziny jsme důchodci, ale je nám to k smíchu co někteří píší prý o polovinu 🙈

  2. K těm nákupům v Polsku, jsou to nesmysly co píše Jarmila, já mám Polsko 15 km to je třicet, za benzín stovku a jsem na nule. Občas v akci ne jinak vyjde něco levněji, ale z toho nezbohatnu. Nepočítám cigarety a benzín, v potravinách žádná sláva pár korun, ale dělat si zásoby a jíst staré maso, o polovinu jak píše bych rada viděla seznam paní Jarmilo, chléb vyjde na padesát, sladké vody jsou dražší o dost, máslo 200g stejně jak u nás to za čtyřicet 250g, zelenina stejně i ovoce, jen akce je o málo míň, drogerie stejná, klobásky kupují tam surové ty u nás nejsou 250, metka Hrubá 200, některé sýry malinko méně, ale do zásoby nevydrží a to jsou běžné věci, i na trhu už zdražili všechno a v obchodě Křižanowice mi odpověděli i u nás se zdražuje, tak nevím co tu píše za bludy paní Jarmila, buď neumí počítat nebo kupuje jen cigára a benzín, který není všude.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *