S novým rokem nový look

S příchodem nového roku míváme pocit, že potřebujeme začít nějak jinak. Mnohdy se potřeba změny netýká pouze nějakých osobních nastavení, ale také prostoru kolem nás – bytu či domu, ve kterém žijeme.  Navíc po odstrojení vánočního stromečku a uklizení všech lesklých ozdob se zdá, že ten náš příbytek je tak nějak smutný a potřebuje alespoň minimální změnu. Trochu oživit.

Náš domov, místo, kde nám má být dobře a kde to máme rádi. Každý máme sice jiný vkus, avšak všichni chceme, aby se nám dobře bydlelo a aby se nám doma líbilo. Vzhled interiéru je v této době o něco více důležitý, než kdy býval. Díky stále přítomnému Covidu trávíme většinu svého času právě doma, a tak je důležité, aby do sebe vše pěkně zapadalo. Bez ohledu na to, zda podléháme trendům v bydlení či nikoli.

Nejdůležitější jsou asi barvy. Člověk si ani neuvědomuje, jaký vliv mají na psychiku.  Některé uklidňují, jiné nás motivují k akci. Na konci roku se vždy vyhlašuje trendy barva na rok příští. Ovšem společností, které tyto barvy vyhlašují je hned několik a ne vždy se shodnou. Možná bychom měli použít zdravý selský rozum a volit barvy podle svého uvážení a gusta. Pokud přeci jenom chceme jít s dobou, je nasnadě inspirovat se paletou barev Pantone, jež na svých stránkách trendové barvy představuje.

Stejně jako barvy, se každoročně vyhlašují i další nové trendy v bydlení. Prakticky se ale nelze držet výhradně jednoho směru, vždy dochází ke kombinacím. Příkladem jsou přírodní materiály, které se prolínají napříč obdobími. Dřevo, kameny, hlína jsou používány nejen jako základní stavební materiály, ale v mnoha podobách i jako doplňky uvnitř domu.  Důraz je kladen na udržitelnost materiálů a jejich kvalitu.

Co se týká doplňků, opět záleží na osobním nastavení. Někdo vyznává minimalismus bydlení, tedy spokojí se s drobnostmi, kterými zlehka doladí celkový dojem. Pravdou ale je, minimalistický interiér není pro každého. Někteří z nás zkrátka potřebují více než sem tam nějaký ten polštářek, přehoz přes gauč, sošku, kobereček nebo svíčku. Útulnost rovněž dodají hřejivé deky, třeba ty z tkalcovny Kubák. Kvalitní teplé deky oceníme zvláště v tomto zimním období.  

Představy o zařízení a designu bytu nezávisí jen na daných trendech, mnohdy vychází z aktuálních potřeb. Tím se vracíme k již zmíněnému Covidu, jenž ovlivnil snad všechny oblasti života i bydlení. Jakými trendy v covidu jste se řídili vy?

Často jsme se museli přizpůsobovat nečekaným situacím. Vznikaly a vlastně stále vznikají provizorní pracovny, učebny a při troše štěstí též úniková místa. Nastal boj o vlastní prostor. Snad nejdůležitějším místem se stala pohovka –prostor pro odpočinek anebo nová kancelář. Teprve nyní jsme zjistili, jak moc pohodlná nebo nepohodlná je. Některá pohovka možná zvýšený nápor ani nevydržela a je na čase pořídit novou. Inspirace a nápady nabízí na svých stránkách mimo jiné Trendbook.

A rozhodně nesmíme zapomenout na děti, jichž se doba covidová dotkla asi nejvíce. Veškerá komunikace pobíhala pouze na dálku. On-line výuka hrála prim.  Bylo nutné dbát na jejich pohodlí a pokoje přizpůsobit tak, aby se děti navzájem nerušily. Velmi často bylo nezbytné pořídit i nový, nejlépe tak zvaný rostoucí nábytek. Jeho přednost spočívá ve variabilitě. Lze jej upravovat podle věku a velikosti dítěte, což je výhodné hlavně finančně.  Na příklad studio Little design nabízí velmi zajímává řešení.

Pro někoho jsou trendy v bydlení rájem pro jiného španělskou vesnicí. Ale není třeba zoufat, vždy máme možnost obrátit se na odborníky a poradit se s nimi o nejvhodnějším řešení změny interiéru. Tak s chutí do toho a půl je hotovo.

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments