Schillerová udělala ostudnou chybu. Nechápe základy rozpočtové politiky, pustil se do ní jindy zdrženlivý Rusnok

Ministryni financí Aleně Schillerové se v poslední době nedaří. Když po vzoru svého šéfa Andreje Babiše začala veřejně komentovat měnovou politiku České národní banky, několikrát se do svých vyjádření zamotala způsobem, že i poučení laici začali pochybovat o její skutečné kompetenci k vykonávání takto zodpovědné funkce.

Pravdou je, že se nemýlili. Teď tento problém pojmenoval guvernér České národní banky Jiří Rusnok, který reagoval na poslední vyjádření Schillerové, v němž se opět spletla.

Schillerová na Twitteru reagovala na rozhodnutí centrálních bankéřů o zvýšení úrokových sazeb, které drtivá většina ekonomů kvitovala jako navýsost potřebné. “Dnešní rozhodnutí ČNB přehodilo výhybku hospodářské politiky ČR na kolej typickou pro rozvojové země. Zatímco centrální banky ve vyspělém světě podporují růst a životní úroveň, ta naše zvolila cestu dražších úvěrů pro firmy či zdražení hypoték rodinám o tisíce korun měsíčně,” napsala ministryně financí.

To už však na jindy zdrženlivého Jiřího Rusnoka, který se nechtěl nechat zatáhnout do politických půtek, bylo přeci jen příliš. “Ta slova jsou naprosto nekompetentní. Nevím, proč používá pojmy, které nesedí. Měla použít měnová politika, řekla hospodářská, kterou z 50 procent dělá ona. Sorry,” uvedl guvernér ČNB v pořadu Otázky Václava Moravce.

V tomto ohledu ho podpořil také bývalý viceguvernér ČNB Mojmír Hampl, který šel ještě dál, protože už nezastává žádnou veřejnou funkci a může si to dovolit. “Myslím si, že až se budou psát dějiny hospodářské politiky popandemické a předpandemické, ale i po roce 1989, tak ona bude mít možná místo nejhoršího ministra financí,” uvedl Hampl, který dodal, že si nepamatuje, kdy by se ministryně financí vyjádřila k rozpočtové a hospodářské politice fakticky správně, což je tristní.

ČNB přitom uhájila svou nezávislost, když se do ní před závažným rozhodnutím otevřeně pustili členové vlády. Podle Andreje Babiše a Aleny Schillerové je zvyšování úroků nesprávné, a to navzdory tomu, že zemi trápí vysoká míra inflace.

Foto: Ministerstvo financí ČR

Články
Odebírat
Upozornit na
guest
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments