Šéf společnosti Pfizer prozradil, kdy skončí pandemie. Má dobré i špatné zprávy

Už více než rok lidstvo horečně čeká na to, až se život vrátí k normálu a populace dosáhne stavu kolektivní imunity vůči covidu. S narůstajícím počtem očkovaných se přitom množí prognózy expertů o tom, kdy se situace ustálí a pandemie se dostane pod kontrolu.

Jedny z nejlepších prognóz musí mít šéf společnosti Pfizer Albert Bourla. Jeho firma je totiž dominantním výrobcem vakcín a přinejmenším pro svůj ekonomický výhled musí s průběhem pandemie operovat.

Podle Bourly se šíření infekce zastaví až na konci příštího roku. To bude také moment, kdy by měl být dostatek očkovacích látek ve všech zemích světa. Z pohledu rychle očkující České republiky to tak nemusí vypadat, ale do některých zemí se zatím vakcíny dosud nedostaly. “Domnívám se, že na konci roku 2022 budeme mít dostatek vakcín na ochranu všech,” uvedl Bourla na konferenci CNBC Evole Global Summit.

Albert Bourla však přeci jen nabízí i dobrou zprávu. Podle něj se vyspělá část světa do normálu vrátí ještě dříve a svou situaci znormalizuje do konce tohoto roku. Podle ředitele Pfizeru většina dosavadních dávek vakcíny směřovala do rozvinutých zemí, které si je objednaly s předstihem. Příkladem budiž Izrael, který zaplatil trojnásobek běžné ceny, aby měl vakcíny Pfizeru pro všechny své občany co nejrychleji.

Podle deníku The Wall Street Journal se společnost Pfizer už zavázala poskytnout rozvojovým zemím v průběhu následujících 18 měsíců dvě miliardy dávek vakcín. Podle Bourly bude jedna miliarda těchto dávek dodána v tomto roce a druhá pak v roce příštím. “Doufáme, že to pomůže zachránit ještě více životů po celém světě.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments