Šéfovi lékařů došla trpělivost: Zavřete všechny arogantní ignoranty do nějaké rezervace

Lékaři a zdravotní sestry nyní skutečně naplňují tolik skloňovaná slova o první linii. Navzdory tomu, že jsou v drtivé většině případů v produktivním věku a v dobré kondici, patří mezi koronavirem nejohroženější skupiny, a to jednoduše proto, že se s nakaženými potkávají každý den a navíc ve velkém množství. Mohou se tak nejen nakazit, ale navíc dostat značnou virovou nálož, což je potom pro imunitní systém obrovský problém.

Zdravotníci vás tahají z bryndy

Něco podobného se zřejmě přihodilo také 39leté zdravotní sestře z Jihlavy, která minulý týden covidu podlehla a jejíž případ, kdy po ní zůstala malá dcerka, rozpoutal obrovskou vlnu solidarity a konečně také patřičně nasvítil riziko, jaké zdravotníci neustále podstupují. Nákazou už jich prošlo téměř patnáct tisíc a čísla stále rychle přibývají, přestože epidemie už je na ústupu. V nemocnicích to ale pořád platí jen omezeně, protože těžkých případů je mnoho.

Na tento stav a především na skutečnost, že mnozí lidé se stále chovají lehkovážně, reagoval také prezident České lékařské komory Milan Kubek. “Chtěl bych vzkázat všem ignorantům, že by nám jejich chování nevadilo, kdyby se zavřeli do nějaké rezervace, kde by neohrožovali zdravotníky, kteří je pak tahají z bryndy,” uvedl Kubel pro Radiožurnál. “Druhou vlnu jsme nezvládli, 7000 mrtvých je strašné číslo a musíme dělat všechno proto, aby se ta statistika nezhoršila.”

Nemocnice čeká další nápor

Současná vlna epidemie se sice pomalu uklidňuje, ale nemocnice byly podle Kubka dlouhou dobu velmi přetížené. Lékaři a sestry by si nyní potřebovali odpočinout. Ministerstvo zdravotnictví však už oznámilo, že by se nemocnice měly vracet do běžného provozu. “Je čas začít uvažovat o obnově necovidové péče, nicméně při potřebě udržení dostatečné záložní kapacity,” řekl ministr Jan Blatný.

To však znamená, že nyní nemocnice zažijí další nápor. Kromě toho, že se stále budou muset starat o poměrně velké množství pacient s Covidem, budou nyní dohánět resty, které musely odložit už na jaře a nyní na podzim. Na některé, zejména ortopedické, zákroky se už před epidemií čekalo několik měsíců a nyní se tato doba ještě výrazně prodloužila.

Foto: Adobe Stock