Senioři o očkování už nestojí. Ani v nejrizikovější skupině se nepodařilo dosáhnout proočkovanosti zajišťující kolektivní imunitu

Zatímco všichni řeší aktuální problémy s vakcínami, tedy především jejich dosavadní nedostatek, výpadky v dodávkách a problematickou logistiku, ve skutečnosti je zaděláno na komplikaci, která se může ukázat být mnohem závažnější, protože – na rozdíl od výše uvedených – ji nebude možné v rámci několika týdnů a měsíců vyřešit.

Přestože už se tři měsíce očkují senioři starší 80 let, a to přednostně, velkých úspěchů se s vakcinací této části společnosti dosáhnout nepodařilo. Podle dat ministerstva zdravotnictví se podařilo naočkovat jen 62 % lidí nad 80 let. Kdo z této skupiny chtěl, vakcínu již dostal. Současné přírůstky z této kategorie už jsou velmi nízké.

Podle odborníků došlo k očekávanému jevu, který se však přeci jen čekal až u mladších skupin obyvatelstva, nikoliv té nejohroženější. Ale i tady zjevně platí, že velká část seniorů se jednoduše očkovat nechce. K dosažení aspoň základní kolektivní imunity je přitom zapotřebí proočkovat 70 % populace. Dá se přitom očekávat, že zájem u mladších lidí bude ještě menší.

“Podle průzkumů je ochotno se nechat očkovat nějakých 60 procent lidí. Takže já osobně se domnívám, že jsme se teď přiblížili k této hranici a dosáhli jsme počtu osmdesátníků, kteří o to měli aktivní zájem. Ti všichni se už naočkovali,” uvedl předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek pro server Novinky.cz. Podle něj je teď jedinou cestou oslovování seniorů ze strany zdravotních pojišťoven, aby se nechali naočkovat.

Podle Chlíbka není důvodem nízké proočkovanosti seniorů nedostatek vakcín. Ty byly totiž dlouhou dobu primárně určeny právě pro občany starší 80 let. Navíc kdo dostal první dávku, má automaticky nárok na tu druhou. Expertům se dosud nepodařilo prosadit delší časový interval mezi dvěma dávkami, protože ministr zdravotnictví Jan Blatný je proti.

Před vládou se teď otevírá nelehký úkol, jak přesvědčit občany, aby se nechali očkovat. Dlouho se mluvilo o masivní kampani, která ale zatím stále neběží.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments