Seniory čeká velká změna ve vyplácení důchodů. Může za to nouzový stav

Nouzový stav mění život v České republice a důchodci nejsou výjimkou. Nyní stát mění možnosti jejich vyplácení. V době nouzového stavu tak výplatu důchodů budou moct přebírat i příbuzní seniorů či další důvěryhodní lidé. Dosud to možné nebylo a obzvlášť zranitelní senioři tak museli pro své důchodové dávky pravidelně na poštu, kde se vystavovali nebezpečí.

Důchodce bude moct určit osobu, která za něj důchod převezme na základě plné moci. Tu podepíše jak senior, který důchod pobírá, tak i zmocněnec. Po jejím předložení bude možné důchod vyzvednout na místech Důchodové služby České pošty. Dohodly se na tom Česká pošta s Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Plná moc platí pouze jednorázově

Vzhledem k přijatým krizovým opatřením vyhlášeným vládou České republiky v době epidemie koronaviru se v období, na které je z tohoto důvodu vyhlášen nouzový stav, mimořádně umožňuje, aby lidé staršího věku a s oslabenou imunitou měli možnost účinně požádat o převzetí důchodu své příbuzné, nebo jiné důvěryhodné lidi,” uvádí web ČSSZ.

Personál na přepážkách pošty vždy ověří dokument s plnou mocí na základě občanského průkazu zmocněnce. Jistou překážkou může být, že plnou moc bude třeba sepisovat pro každý vyplacený důchod zvlášť. Nelze někoho plnou mocí pověřit dlouhodobě.

Česká pošta umožní výplaty důchodů zmocnitelů na podkladě vyplněné plné moci nejpozději od 5. listopadu 2020,” uvádí ČSSZ.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
99 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments