Sháníte držák televize? Poradíme vám, na co si dát pozor při výběru

Současný trh je rozmanitý a nabízí nepřeberné množství držáků na televizory a monitory. Předtím, než si nějaký model vůbec koupíte, se seznamte s parametry, protože jsou velice důležité. Věděli jste o tom, že existuje norma zvaná VESA?

V domácnostech je často kladen důraz na minimalismus, přičemž někteří se zbavují přebytečného nábytku a v obývacím pokoji se tak nachází jen sedací souprava, konferenční stůl a televizor zavěšený na stěně. Jestliže i vy preferujete tento způsob uspořádání obývacího pokoje a je pro vás překážející i jednoduchý televizní stolek, není nic jednoduššího než se poohlédnout po praktickém držákuŠiroká nabídka televizních držáků je například ve specializovaném internetovém obchodě drzakyastolky.cz.

VESA je alfou a omegou

V první řadě se zajímejte o parametr zvaný VESA, což je v podstatě norma vzdálenosti děr na zadní straně televizoru, respektive monitoru. Pomocí těchto děr se totiž zařízení uchycuje k držáku. VESA bývá u televizorů různá, přičemž se odvíjí hlavně od velikosti úhlopříčky a hmotnosti zařízení. Informace o rozteči najdete v návodu k televizoru, takže nemusíte nic měřit ručně.

Pokud potom vybíráte polohovací TV držáky, dávejte si pozor na to, aby měly stejnou hodnotu VESA jako vaše televize.

Dále myslete na nosnost

Pokud si myslíte, že vám VESA standard stačí k tomu, abyste vybrali správný držák, potom jste na omylu. Stejně důležitým parametrem je také nosnost. Jestliže má tedy držák uvedeno, že unese televizor o hmotnosti 20 kilogramů, skutečně by měl takové zařízení udržet. Ideální však je, aby měl držák vyšší nosnost, než je hmotnost televizoru.

I když zvolíte správnou nosnost, ale nainstalujete držák do zdi s nedostatečnou hrubostí, může dojít k neštěstí. Pamatujte tedy i na kvalitní montáž.

Pevný, nebo polohovatelný držák?

V neposlední řadě se nástěnné držáky na monitory a televizory odlišují i funkčností. První variantou je pevný, tedy fixní držák, který se většinou vyznačuje vysokou nosností a minimální vzdáleností od zdi. Jestliže jsou ze zadní části televizoru konektory, jako je například USB, přístup k nim budete mít omezený.

I tak nemusíte zoufat, protože se dají zakoupit polohovatelné držáky, a tak v případě potřeby můžete televizor odsunout od stěny, ale také si ho různě naklánět a otáčet do stran.

Fixní držák je vhodný především v okamžiku, kdy neplánujete s televizorem či monitorem jakkoliv manipulovat. Výklopný držák je schopen obrazovku naklonit až o 20 stupňů dolů anebo nahoru. Kloubový držák je otočný a je maximálně flexibilní.

Specifickou kategorii tvoří stropní držáky, jež nachází uplatnění tam, kde není možné namontovat držák do stěny.

Jakousi alternativou jsou ještě televizní stojany, které se nikam nemontují, ale jsou třeba umístěné na nízkém televizním stolku a podobně.

Myslete i na monitory u počítače

Přizpůsobte si k obrazu svému i pracovní místo. Bohužel, některé monitory není možné výškově nastavit, což je potom při práci nekomfortní. Existují naštěstí stolní držáky na monitory. Jak už samotný název napovídá, takový držák se připevní k pracovnímu stolu a umožní vám dát si monitor do takového výšky, jakou potřebujete.

Jaké televizní držáky doporučujeme?

Pokud sháníte držák pro televizor s úhlopříčkou od 32 do 80 palců, nadchne vás špičkový nástěnný držák s polohováním Fiber Mounts Super-2, který neztrácí ani po designové stránce. Snadno ho nastavíte, konstrukce je vysoce pevná a držák je vhodný pro televizory všech značek. Co se nosnosti týče, zvládne udržet až 45 kilogramů. Podporuje dokonce standardy VESA od 200×200 do 400×400.

V případě, že se vám líbí, když je televize úplně u zdi, žádný problém, s tímto držákem docílíte toho, aby byla vzdálenost mezi zařízením a zdí maximálně 41 milimetrů. V opačném případě je možné držák vysunout na vzdálenost až 475 milimetrů. Fiber Mounts Super-2 potěší i vskutku náročné uživatele.

Pro obrazovky s úhlopříčkou od 50 do 60 palců je určený i držák Fiber Mounts F400. Opět se jedná o otočný, sklopný a výškově nastavitelný držák, na nějž pověsíte televizory s VESA standardy od 100×100 mm do 400×400 mm. Nosnost je nižší než u předchozí varianty, a to 23 kilogramů.

Zavítáme i do kategorie fixních držáků. Preferujete nízkou pořizovací cenu, ale přitom vysokou kvalitu? Fixní držák SLIM 600 od značky OMB je velice praktický a se zajímavou cenovkou. Pomocí něj zavěsíte televizor na stěnu tak, že bude vypadat jako obraz. Vzdálenost zařízení ode zdi pak bude 28 milimetrů, což je prostor ponechán pro dostatečně chlazení televizoru. Fixní držák má vysokou nosnost, a to 50 kilogramů, přičemž do této kategorie se vlezou televizory a monitory s úhlopříčkou od 30 do 65 palců. SLIM 600 podporuje standardy VESA od 75×75 mm až 600×400 mm.

Kde koupit televizní držáky?

Na internetu najdete spoustu obchodů, odkud si můžete objednat držáky na televizi. Specializovaným e-shopem je drzakyastolky.cz, jenž se zabývá maloobchodním i velkoobchodním prodejem a poradenstvím. V dané oblasti působí od roku 2008, takže má dlouholeté a bohaté zkušenosti.

Velkou výhodou je, že zboží v tomto internetovém obchodě je skladem ve velkém počtu, a tím pádem je zajištěna rychlá expedice objednávek. Držáky jsou rozdělené do přehledných kategorií, a tak se nemusíte prodírat všemi produkty. Obraťte se na odborníka, v jehož kompetenci je prodej držáků a stojanů na TV. Určitě neprohloupíte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *