Šibalové v Česku mají nový trik. Vyberou vám účet a ještě si na vás vezmou půjčku, splácet budete do konce života

V České republice se začínají dít skutečně nepříjemné věci. Lidé ve velkém přicházejí o své celoživotní úspory, jelikož někde něco špatně vyplní a naletí profesionálně organizovaným skupinám, které se specializují na to, že je nějakým způsobem obalamutí. Nejde už zdaleka jen o důchodce, kteří se nevyznají v nových technologiích. Často naletí i člověk ve středním věku, který s nimi umí pracovat.

Do potíží se dostanete rychle

Tito podvodníci ovšem využívají natolik sofistikovaných metod, že je skutečně jednoduché jim podlehnout. Předně dokáží simulovat webové aplikace nejrůznějších společností, zejména potom bankovních domů. Stačí neprozřetelně kliknout na nějaký zaslaný odkaz a ocitnete se na stránce, která vypadá přesně jako internetové bankovnictví České spořitelny, Komerční banky nebo ČSOB.

V dobré víře vyplníte své údaje, ale nevíte, že jste na podvodném webu a právě jste je odevzdali organizované skupině, která je prakticky stoprocentně zneužije. Podobné věci se dějí dnes a denně, přičemž Česká spořitelna teď varovala předtím, že tito šibalové již dokonce programují celé aplikace, které se tváří jako oficiální mobilní bankovnictví. Pokud si takovou nainstalujete, opět platí, že budete mít velké problémy.

Metody živlů jdou ale ještě podstatně dále. Pokud se vám dokáží dostat do internetového nebo mobilního bankovnictví, pochopitelně se pokusí vyluxovat vaše účty. Nově ovšem přišli na specifikum českých bankovních účtů. Lidé v nich totiž velmi často mají nevyužité takzvané předschválené půjčky.

Banky to odmítají

Jde v podstatě o marketing bankovních domů, který vám tam neustále visí a upozorňuje vás, že si na jedno kliknutí můžete vzít půjčku. Tu už vám banka jakoby schválila dopředu a můžete ji v podstatě okamžitě čerpat. Jenže co se nestane, když se k účtu dostane podvodník?

Pochopitelně si o půjčku požádá, ta okamžitě přistane na účtu a on ji vyčerpá. “Vzali si minutovou půjčku 300 tisíc korun. Požádali si a za chvilku to bylo schváleno,” uvedl jeden z podvedených klientů pro server TN.cz.

Pokud byste očekávali, že banka se k tomu postaví čelem a alespoň tuto půjčku obelhanému klientovi nebude počítat, byli byste na omylu. Dotyčný ji jednoduše musí splácet, což je obrovská rána, jelikož je v podstatě bez prostředků.

Čtěte také: Velká česká banka začala lidem rušit účty. Někteří končí doživotně a nikdy už si ho nesmí založit. Důvod je zvláštní

Objevují se proto hlasy, podle kterých je třeba předschválené půjčky omezit. Pravděpodobně tak, aby nebylo možné čerpat je skutečně okamžitě, ale až s určitým odstupem. Tomu se ovšem brání banky v čele s Českou spořitelnou i ČSOB, podle kterých jde o oblíbenou službu a bankovnictví je obecně dobře zabezpečeno. To je sice pravda, ale tady udělají chybu sami klienti.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

One Reply to “Šibalové v Česku mají nový trik. Vyberou vám účet a ještě si na vás vezmou půjčku, splácet budete do konce života”

  1. Opravdu nelze očekávat, že se někdo zastane obětí sofistikovaného podvodu, který je obtížný poznat. Kde jsou ty časy, kdy vláda zahájila tažení proti Šmejdům! Tu současnou zajímá hlavně to, co lidé čtou na internetu a sdílejí na sociálních sítích, zatímco internetoví podvodníci a zloději mohou v klidu okrádat poctivě pracující lidi a dostávat je do doživotní bídy a dluhů. Z toho je jasně vidět, že nejbezpečnější je hotovost, a měla by být proto co nejvíce používaná. Samozřejmostí je vyhýbat se internetovému bankovnictví. Je to nejjistější způsob, jak se nestát obětí internetových šmejdů. Jde o naše peníze a pocity, že člověk vypadá staromódně, musí jít stranou, pokud nechce přijít o peníze a nedostat se do velkých dluhů vinou internetových šmejdů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *