Situace se zhoršuje, Vojtěch přitvrzuje. Návštěva restaurace bude komplikovanější

Léto zřejmě nebude tak bezproblémové, jak mnozí doufali. Sotva začaly prázdniny, už se začíná uvažovat o opětovném přitvrzování opatření. To už ostatně probíhá v tom smyslu, že přibývá zemí, do kterých mají Češi zákaz cestovat a také se obnovuje povinnost absolvovat test a karanténu po návratu z ciziny.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chce ale zajít ještě dále. Zatímco dnes je možné restaurace navštěvovat v podstatě bez jakéhokoliv omezení, oficiálně stále platí nařízení, že hosté musí mít dokončené očkování nebo alespoň negativní test. Praxe je ale výrazně odlišná: potvrzení nikdo nekontroluje.

Do hry se tak vrací povinnost restauratérů kontrolovat potvrzení o očkování nebo negativním testu. Dnes totiž zodpovědnost leží výhradně na hostech, které může zkontrolovat maximálně kontrola hygienické stanice.

Domluvili jsme se, že by se to i v restauracích začalo používat více. Zatím na dobrovolné bázi. Není vyloučeno, že bychom to zavedli jako povinnost. V tuto chvíli to ještě zvažujeme,” uvedl Adam Vojtěch na páteční tiskové konferenci s odkazem na to, že by testy a očkování kontrolovali právě restauratéři a hospodští.

Povinnost mít negativní test nebo být očkován při návštěvě restaurace platí od 17. května, kdy podniky mohly otevřít venkovní zahrádky. Ministerstvo zdravotnictví nejprve chtělo povinnost kontroly delegovat na personál restaurací, podobně jako je tomu třeba v kadeřnictvích. Proti tomu se ale zvedla obrovská vlna nevole od provozovatelů hostinských služeb, podle nichž by taková kontrola byla téměř nemožná.

Následně tak pravomoc kontroly převzaly hygienické stanice, které však nemají dostatek kapacit na to, aby je prováděly v dostatečné míře. Lidé si poté zvykli do restaurací chodit zcela volně. Se zhoršující epidemickou situací však bude nejspíš zapotřebí toto opatření začít skutečně vymáhat.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
18 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments