Skandál. Vláda o Vrběticích věděla roky. Zasáhla, až když to vypátrali novináři

Kauza Vrbětice je svým obsahem naprosto skandální. Na českém svrchovaném území provedli diverzní akci ruští agenti. Stát se to jinde, nebylo by o čem diskutovat. Jenže v našem rybníčku to nelze odbýt bez dalšího. Celá kauza totiž působí podivně a lze v ní najít řadu děr. Nikoliv snad v odhalení toho, co se skutečně stalo, jako spíše v prezentaci vyšetřování. Právě to je důvod, proč informace, které se dozvídáme zrovna dnes, mohou na někoho působit skoro až nedůvěryhodně.

V důsledku vyhrocení česko-ruských vztahů nepochopitelně zapadla velmi důležitá otázka. Jak dlouho věděly bezpečnostní složky státu a tedy i vláda, kterou o svých zjištěních pravidelně informují, že za výbuchem muničních skladů ve Vrběticích stáli právě ruští agenti?

Odpovědi jsou přitom překvapivě jednoznačné a nabídly je i zodpovědné osoby svým líčením událostí. Dozvěděli jsme se například, že vyšetřovatelům bylo od počátku, tedy už v roce 2014 známo, že do skladu vešli dva muži cizí národnosti. Už to by mělo být pro kvalitní bezpečnostní službu klíčovým vodítkem v pátrání a je otázkou, zda už tehdy nepanovalo vážné podezření, že výbuch způsobili právě oni.

Jasno bylo nejpozději v roce 2018

Vyšetřovatelé potom veřejně přiznali, že oba muže dokázali identifikovat v roce 2018, kdy zjistili, že jde o ty samé osoby, které v té době provedli atentát na dvojitého agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii. V tu chvíli stačilo dát si dvě a dvě dohromady, na to nemusíte být policejní vyšetřovatel, natožpak příslušník BIS. Takže znovu: z veřejně dostupných informací jednoznačně vyplývá, že příslušná místa a tedy i vláda o tom, kdo za Vrběticemi stál, věděly od roku 2018.

A to je problém. Možná ještě větší než to, že Rusové takový útok vůbec provedli. Současná vládní garnitura se totiž věc zjevně pokusila ututlat. Za tím už mohou být poměrně temné síly a motivace. Dlouho se to přitom dařilo. Celé tři roky nikdo netušil, že výbuchy nebyly šlendriánem pochybných firem, které ve Vrběticích skladovaly munici, ale pečlivě připraveným, byť možná nakonec zpackaným útokem.

Vše vyšlo najevo až teď. Premiér Andrej Babiš sice tvrdí, že poslední informace k případu, které ho přesvědčily, dostal těsně před oznámením, jenže tomu lze jen těžko věřit. Spíše dostal informaci o tom, že chtě nechtě musí s pravdou ven. O pár dní později se totiž ukázalo, že kauzu po vlastní ose rozkryli mezinárodní investigativci ze skupiny Bellingcat, kteří zveřejnili podrobné informace o útoku i širší kontext, například to, že na českém území v té době pobývalo více agentů ruské tajné služby GRU, než zmínění dva, po nichž pátrá policie.

Jednoznačná záležitost

Zcela flagrantně to říká bývalý agent CIA Daniel Hoffman. “Jsem si jist, že české zpravodajské složky na to přišly ještě před Bellingcatem. Zřejmě to ale vaše vláda nechtěla tehdy publikovat a rozpoutat spor Česka s Ruskem. Vaše zpravodajské služby o tom, kdo je za výbuchy ve Vrběticích, určitě věděly po otravě Skripala, ale vaše vláda musela učinit politické rozhodnutí, zda to zveřejní či ne. Poté, co to odhalil Bellingcat, nemělo Českou jinou možnost,” uvedl Hoffman pro server idnes.cz.

Druhá zásadní otázka se nabízí. Proč se vláda tak zásadní zjištění snažila před veřejností utajit? Tady je odpověď bohužel jednoznačná. Ekonomické zájmy jednotlivých aktérů. Pravděpodobně hlavně Hradu, který vládu mohl držet v hrsti. Připomeňme si, co byla vláda schopna prosazovat v době, kdy o akci Rusů věděla. Ministr průmyslu začal extrémně tlačit Rosatom v tendru na dostavbu Dukovan a prezident s vládou se za každou cenu snažili do země dostat ruskou vakcínu Sputnik V, byť experti upozorňovali, že už by nás vůbec nevytrhla. A kdo ví, jaké všechny obchody a motivace zůstávají veřejnosti skryty.

Je bohužel bez větších pochybností, že celé ty roky vláda nekopala za české zájmy, ale za ty ruské. Aktuální silnou reakcí Babišovy vlády bychom se neměli nechat zmást. Už jí nic jiného nezbylo, musela své vědomé selhání zakamuflovat.

Foto: Úřad vlády ČR, zdroj: idnes.cz, Respekt, Bellingcat

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments