Zeman je v koutě, hrozí mu odvolání. Je možné, že v neděli sám abdikuje

Miloš Zeman se v rámci obou svých prezidentských mandátů snažil o vylepšení českých vztahů s Ruskem a Čínou. Často to bohužel, spíše než vyrovnané vztahy, připomínalo poklonkování a snahu za každou cenu se těmto režimům zalíbit. Místy působil Zeman jako ekonomický diplomat kopající za zájmy těchto zemí v České republice (Dukovany), byť by tomu mělo být přesně naopak, jindy dokonce jako agent (kauza novičok, snaha o získání jmen ruských špionů v Česku).

Jisté je, že na sklonku Zemanova mandátu je jeho politika, dá-li se tomu tak říkat, v naprostých troskách. Slibované čínské investice v České republice se proměnily v prach a vztahy s nejlidnatější zemí světa jsou i díky návštěvě předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu na bodu mrazu. Tam dosud byly i vztahy s Ruskem, byť se v posledních týdnech začaly vylepšovat na základě jednání o ruské vakcíně Sputnik V a zcela nepochopitelnému upřednostňování Rosatomu v dostavbě Dukovan. Odhalení ruského útoku ve Vrběticích ale česko-ruské vztahy poslalo do nepoznaných nížin, kde pravděpodobně zůstanou delší dobu.

Je v podstatě vyloučeno, aby Miloš Zeman v čase, který mu ve funkci ještě zbývá, dokázal vztahy s těmito mocnostmi ještě nějak vylepšit, respektive aby jim ještě nějak dokázal pomoci v jejich zájmech na českém území. Zemana už dlouhou dobu nezvou představitelé demokratických západních zemí a teď má dveře zavřené i na východě. Je otázkou, co všechno Zemanovo okolí významným představitelům Ruska a Číny naslibovalo. Teď už je každopádně jasné, že to nedokáže splnit.

Čtěte také: Putin považuje Zemana za zrádce, řekl ruský politolog. Prozradil, co si ruský prezident myslí o Češích

Poté, co praskla kauza Vrbětice, dozvěděli jsme se od premiéra Andreje Babiše, že ve věci vyhoštění ruských diplomatů, respektive agentů jedná ve shodě s prezidentem Zemanem. Ten se k věci odmítl bezprostředně vyjádřit a oznámil, že tak učiní o týden později, což znamená zítra. Působí to dojmem, že si vzal čas na rozmyšlenou.

Množí se přitom hlasy, podle kterých Zeman svou funkci položí a odebere se do zaslouženého důchodu do svého domu na Vysočině. Jeho zdravotní stav se v poslední době ostatně zhoršil a upoutal ho na invalidní vozík.

Podle zákulisních informací se navíc zjištění bezpečnostních složek v souvislosti s činností ruských agentů na českém území nějakým způsobem dotýkají i prezidenta Zemana. Ten si loni od BIS vyžádal seznam ruských agentů, které tato služba odhalila, což bezpečnostní experti hodnotili jako zcela bezprecedentní krok a přímo ohrožení fungování Bezpečnostní informační služby, kterou navíc prezident neustále kritizoval, aniž by dokázal jasně říct, proč tak činí.

Čtěte také: Zemana už mají lidé plné zuby. Češi si na Hradě přejí někoho úplně jiného, je to nečekané jméno

Je možné, že se Miloš Zeman pokusí předejít pokusu o své odvolání, který by ze strany poslanců a senátorů po odhalení těchto skutečností pravděpodobně přišel a mohl by být úspěšný. Jedinou možností, kterou v tomto směru má, je přitom abdikace.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments