Skandální odhalení českých olympioniků. Snažili se falšovat testy, čímž mohli ohrozit celou olympiádu

Přestože Český olympijský výbor provedl vlastní vyšetřování nechvalně proslulého “covidového letu”, ve kterém se značné množství českých olympioniků nakazilo koronavirem, mnozí se s tím nechtějí smířit. Výbor totiž zkonstatoval, že až na pár drobností udělal vše správně a nepřijal žádnou zodpovědnost.

Podle zjištění serveru Seznam Zprávy má ale skandál mnohem hlubší rozměry. Vše se zakládá na výpovědi trenéra plážových volejbalistek Simona Nausche. Ten totiž na jednání v Poslanecké sněmovně popsal šokující praktiky zástupců Českého olympijského výboru, kteří se chovali jako podvodníci ve snaze zachránit si vlastní kůži.

Simon Nausch před poslanci prohlásil, že mu lékaři v olympijské výpravě radili, jak zfalšovat koronavirový test tak, aby vyšel negativní. “Uváděl, že když mu přišli říct pozitivní výsledek a že bude druhý den testovaný znova, tak mu doktor českého olympijského výboru řekl, ať si nastříká kapky do nosu – že to (test) ovlivní a bude mít menší pravděpodobnost, že bude mít další den pozitivní výsledek,“ popsal Nauschova slova poslanec Lukáš Bartoň.

Další z poslanců Jan Birke potom doplnil, že sportovcům měli lékaři radit, aby před testem kloktali ústní vodu. Jde o jednu z babských rad, jak výsledek testu obejít. “Předně to bylo znepokojující, protože tam padlo, že lékaři české výpravy nutili sportovce, aby si vypláchli před testováním ústa tak, aby ten covid údajně nemohl být změřen. Zásadně se nedodržovala žádná pravidla na letu, co se týče epidemických opatření. Bylo to z jedné strany, my nejsme ani soudci, ani kati. To, co tam ale padlo, byl pro mě šok,” uvedl Birke.

Už dříve přitom šéf Národní sportovní agentury Filip Neusser oznámil, že má informace o podvodech olympioniků se zasedacím pořádkem v “covidovém letu”. Zástupci ČOV měli zasedací pořádek proházet tak, aby nevyšlo najevo, že někteří sportovci seděli přímo vedle nakažených.

Bohužel se ukazuje naprosté selhání Českého olympijského výboru, který vůbec nepochopil důvod, proč se protiepidemická opatření dělají. Japonci se rozhodli olympiádu uspořádat v extrémně nelehkých podmínkách a nakonec se jim to podařilo. Stačilo ale málo a Češi mohli být nechvalně proslulí jako ti, kdo koronavirus na olympiádu ve velkém zavlekli.

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval by měl konečně přijmout zodpovědnost a připustit, že přinejmenším jeho podřízení se chovali zcela nepřijatelně. Je však otázkou, na čí příkaz konali.

Foto: Český olympijský výbor

Nenechte si ujít
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 0SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 15SdíleníSdíletTweet [...]
Ani v dnešní době, kdy se pocitově zdá, že jsou Češi ochotní utrácet velmi vysoké částky za běžné služby, nemají obchodníci na růžích ustláno. Například v případě restaurací zavírá jedna za druhou, a to i věhlasné podniky, jako nedávno ten, který patřil šéfkuchaři Emanuelovi Ridimu. Jde však i o velmi tradiční podniky, které tu fungovaly desítky let, ale teď to najednou přestaly zvládat. Těžké časy Řeč je o lahůdkářství Zlatý kříž, které centrum Prahy zdobilo přinejmenším sto let. Jeho vznik se datuje do tak dávných dob, že přesné datum dnes již není známo. Ale už je to také tak trochu jedno, jelikož podnik před několika týdny definitivně zavřel. Nejprve se dle nápisu na dveřích zdálo, že řeší nějaké technické problémy, avšak teď už je jasno. Firma je rovnou v likvidaci, takže provoz neobnoví. Tyto lahůdky pravděpodobně budete znát také. Sídlily v Jungmannově ulici a dosud si je lidé, přinejmenším dle hodnocení na Googlu, pochvalovali, a to navzdory tomu, že sem v posledních letech začali ve velkém chodit také turisté. Těm o slavných českých chlebíčcích básní různí průvodci, takže je pochopitelně musí vyzkoušet. Drahé chlebíčky Rychle však ubývá míst, kde tak mohou učinit. Ostatně, hodně rychle rostou také jejich ceny. Kdo by ještě před pár lety řekl, že takový chlebíček může stát 45 Kč, jako tomu bylo právě ve Zlatém kříži, ještě než zavřel. Mnohým to připadá hodně, ovšem sami si odpovězte na otázku, za jakou cenu byste je dnes byli ochotni prodávat. Čtěte také: Tak to je rána. V Česku končí 160 let stará firma. Přežila všechno, ale tohle už ne Jak se totiž ukázalo, Zlatý kříž nedokázal přežít ani s těmito cenami a velkou tradicí. Důvodů může být hned několik. Mluví se o tom, že měl podnik příliš vysoký nájem, ale také o tom, že se Praha 1 vylidňuje, takže se tu nedá opřít o pravidelnou klientelu, kterou by podnik tohoto typu potřeboval jako sůl. Podle jiných už se také zřejmě vyčerpal model tradičního lahůdkářství. Lidé sem sice stále tu a tam zašli, ale na nějaké velké vyskakování to zkrátka už nebylo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

8 názorů k článku “Skandální odhalení českých olympioniků. Snažili se falšovat testy, čímž mohli ohrozit celou olympiádu

  1. Vážení Nauschové, Neusserové, Kejvalové a další, co takhle se vrátit ke kořenům sportu? Proč Vám má obyčejný člověk přispívat na Vaše olympiády, mistrovství světa a další akce, když si sám svoje sportovní aktivity musí platit z vlastní kapsy? Peníze na amatérské oddíly a jejich trenéry nejsou, ale za podobné komerční akce se utrácí milióny. A český sport na to v brzké době dojede.

  2. Ta opatření si dodnes neuvědomuje spousta lidí. Jezdím hodně tramvají a vidím to dnes a denně. Chirurgické roušky má polovina lidí, přestože jsou k ničemu. Mají se nosit pouze respirátory, nebo roušky z nanovláken. Polovina lidí má “hadr” pod nosem, nebo pod bradou. Někteří vůbec nic.
    Tak proč by sportovci potažmo bafuňáři měli být vyjímkou a být poctiví?
    Takhle se toho viru jen tak nezbavíme. Lidem chybí pokora, slušnost, ohleduplnost, disciplína. Chovají se jako utržení ze řetězu.
    Přeji všem hezký den.

    1. Tak proč jsme na rouškách zvládli naprosto perfektně první vlnu, zatímco na respirátorech jsme se vzápětí stali nejhoršími na světě?
      Obávám se, že příčinná souvislost je tam naprosto jasná. Respirátory jsou jen byznys, pro který je ochrana lidského zdraví irelevantní.

      1. Že by mutace viru na kterou už rouška nestačí? A že by při první vlně byli lidé disciplinovanější? A virus se šířil pouze na omezeném území? (Několik zavřených obcí.)
        To potom každý musel nutně ven na dovolenou a natáhlo se to do celé země.
        Když dnes hlupáci věří odborníkům typu Czáková, Volný, Landa apod., tak se nelze divit tomu, že to zde vypadá, jak to vypadá.

  3. Pokud je pravda, co řekl pan Nausch,
    tak to svinstvo jde i za všemi, kteří tu “super radu” dostali a evidentně poslechli. Nemám slov 👎

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *