Skandální odhalení českých olympioniků. Snažili se falšovat testy, čímž mohli ohrozit celou olympiádu

Přestože Český olympijský výbor provedl vlastní vyšetřování nechvalně proslulého “covidového letu”, ve kterém se značné množství českých olympioniků nakazilo koronavirem, mnozí se s tím nechtějí smířit. Výbor totiž zkonstatoval, že až na pár drobností udělal vše správně a nepřijal žádnou zodpovědnost.

Podle zjištění serveru Seznam Zprávy má ale skandál mnohem hlubší rozměry. Vše se zakládá na výpovědi trenéra plážových volejbalistek Simona Nausche. Ten totiž na jednání v Poslanecké sněmovně popsal šokující praktiky zástupců Českého olympijského výboru, kteří se chovali jako podvodníci ve snaze zachránit si vlastní kůži.

Simon Nausch před poslanci prohlásil, že mu lékaři v olympijské výpravě radili, jak zfalšovat koronavirový test tak, aby vyšel negativní. “Uváděl, že když mu přišli říct pozitivní výsledek a že bude druhý den testovaný znova, tak mu doktor českého olympijského výboru řekl, ať si nastříká kapky do nosu – že to (test) ovlivní a bude mít menší pravděpodobnost, že bude mít další den pozitivní výsledek,“ popsal Nauschova slova poslanec Lukáš Bartoň.

Další z poslanců Jan Birke potom doplnil, že sportovcům měli lékaři radit, aby před testem kloktali ústní vodu. Jde o jednu z babských rad, jak výsledek testu obejít. “Předně to bylo znepokojující, protože tam padlo, že lékaři české výpravy nutili sportovce, aby si vypláchli před testováním ústa tak, aby ten covid údajně nemohl být změřen. Zásadně se nedodržovala žádná pravidla na letu, co se týče epidemických opatření. Bylo to z jedné strany, my nejsme ani soudci, ani kati. To, co tam ale padlo, byl pro mě šok,” uvedl Birke.

Už dříve přitom šéf Národní sportovní agentury Filip Neusser oznámil, že má informace o podvodech olympioniků se zasedacím pořádkem v “covidovém letu”. Zástupci ČOV měli zasedací pořádek proházet tak, aby nevyšlo najevo, že někteří sportovci seděli přímo vedle nakažených.

Bohužel se ukazuje naprosté selhání Českého olympijského výboru, který vůbec nepochopil důvod, proč se protiepidemická opatření dělají. Japonci se rozhodli olympiádu uspořádat v extrémně nelehkých podmínkách a nakonec se jim to podařilo. Stačilo ale málo a Češi mohli být nechvalně proslulí jako ti, kdo koronavirus na olympiádu ve velkém zavlekli.

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval by měl konečně přijmout zodpovědnost a připustit, že přinejmenším jeho podřízení se chovali zcela nepřijatelně. Je však otázkou, na čí příkaz konali.

Foto: Český olympijský výbor

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments