Upálení 11 lidí v bohumínském paneláku může skončit dohodou. Ve hře je nižší trest

Už je tomu více než rok, kdy Českou republikou doslova otřásl případ žhářského útoku v jednom z panelových domů v Bohumíně, při kterém zemřelo 11 osob, z toho tři děti. Několik dní poté média neřešila nic jiného, než to, co k tak hrůznému útoku pětapadesátiletého Zdeňka K. vedlo. Poté, co se dospělo k tomu, že muž zjevně neunesl rozchod a řešil to extrémně radikálním způsobem, celý případ tradičně utichl.

Teď se však ukazuje, že z hlediska spravedlnosti spěje ke svému závěru. Zdeněk K. byl obviněn z vraždy a obecného ohrožení, za které mu hrozí doživotní trest. Je však možné, že nedojde k hlavnímu líčení. Pachatel má totiž zájem o dohodu o vině a trestu. Tu bude projednávat se státním zástupcem už za týden, uvádí server Lidovky.cz.

Zdeněk K. se nejprve musí dohodnout se žalobcem a následně musí dohodu posvětit také soud. Předpokládá se, že žhář uzná svou vinu, protože je zcela nezpochybnitelná. Díky tomu však může hrát o nižší trest, než jaký by mu hrozil v případě hlavního líčení.

Obviněný požádal prostřednictvím svého právního zástupce už před časem o zahájení jednání o vině a trestu. Zda k dohodě dojde, je těžké momentálně předjímat. Bude záležet na tom, zda akceptuje můj návrh dohody a případné nároky poškozených na náhradu škody,” uvedl dozorový státní zástupce Michal Król.

Faktem je, že tento případ je natolik závažný, že by jakékoliv ústupky pachateli mohly být veřejností chápány velmi negativně a podrývat tak její důvěru ve spravedlnost. Je tedy možné, že dohodu státní zástupce odmítne a případ pošle do hlavního líčení.

Faktem ale je, že stále více závažných případů se neprojedná v soudní síni, ale končí právě dohodou o vině a trestu. Letos už tímto způsobem skončilo 294 případů, zatímco ještě v celém roce 2015 to byla pouhá třetina. Zlom nastal po zavedení novely trestního řádu z loňského října. “Do té doby nebylo možné dohodu o vině a trestu sjednat pro zvlášť závažný zločin. U každé dohody musel být také přítomen obhájce. Existovaly i další administrativní překážky, které odpadly,” řekl k věci nejvyšší státní zástupce Igor Stříž.

Foto: Tadeáš Bednarz / CC BY-SA 4.0

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments