Skotové drsně zaútočili na české děti, které fandily na Spartě. “Nechutný útok, předvoláme velvyslance,” oznámil Hamáček

Zápas pražské Sparty se skotským Glasgow Rangers se opět neobešel bez kontroverzí. A to navzdory tomu, že diváckou kulisu české strany tvořilo deset tisíc dětí, které byly nadšené z toho, že mohou sledovat atraktivní pohárový zápas.

Kamarův právník znovu v akci

Skotové se však do českých dětí po zápase zcela nepochopitelně pustili. Vše odpálil právník a aktivista Aamer Anwar, který je zároveň advokátem záložníka Glena Kamary z Rangers. Tedy toho hráče, který měl před pár měsíci incident s Ondřejem Kúdelou ze Slavie, kterého obvinil z rasismu, na základě čehož český hráč dostal stopku na jedenáct zápasů.

Právník Anwar ve skutečnosti vůbec nebyl v Praze, ovšem na dálku obvinil české děti z rasismu. Následně se k němu připojili i někteří zástupci týmu Glasgow Rangers, stejně jako skotští novináři.

Sparta na tato osočení obratem zareagovala tiskovým prohlášení. “Bohužel musíme číst zoufalé útoky právníka Aamera Anwara, který se pohybuje za hranicí toho, co by si advokát měl dovolit. V českém prostředí už by se jeho jednáním zabývala advokátní komora. Jeho aktivistickým přístupem a online šikanou by se měla zabývat příslušná instituce ve Skotsku. Vyvolávání xenofobních tendencí a slovní útoky na bezbranné děti jsou za hranou morálky a slušného vychování,” brání se pražský tým.

Češi jako shnilé ovoce

Na Facebooku se do českých dětí opřel také Marvin Bartley, který je poradcem Skotské fotbalové asociace pro rovnoprávnost a diverzitu. “Nejhorší věcí na scénách z Prahy minulou noc je to, že vlastně vůbec nejsem v šoku. V žádném případě to není vina těchto dětí, protože ty jednají tak, jak to vidí u dospělých. Jakou mají šanci, když jsou v misce spolu se zkaženým ovocem?” napsal tvrdě Bartley na svůj Twitter.

Na toto osočení zareagoval vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček. “Nechutný útok poradce Skotské fotbalové asociace pro rovnoprávnost a diverzitu na české děti a na ČR obecně. Češi nejsou zkažené ovoce či národ rasistů. Vyzval jsem Jakuba Kulhánka, aby si co nejdříve předvolal britského velvyslance a požadoval okamžité zastavení těchto útoků,” uvedl Hamáček na svém Facebooku.

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek již avizoval, že po těchto nechutných útocích bude britský velvyslanec předvolán na pondělí. V diplomatické řeči jde o vyjádření značné nespokojenosti.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments