Skvělá pomoc od státu. Najednou 150 tisíc na ruku, nikdo se na nic neptá, berte, dokud dávají. Brzy nebude

Není třeba si nalhávat, že Česká republika a její občané neprocházejí velmi složitým obdobím. Po letech hojnosti přišla opět plíživá ekonomická krize, která se sice stále nerozjela naplno tak, že by zasáhla všechny vrstvy, ovšem postupuje pozvolna odspodu. Nižší a střední ekonomické vrstvy už mají velké potíže vyjít s penězi. Vše totiž povážlivě zdražilo, a to podstatně více, než o kolik se zvedly mzdy.

Slušný balík peněz

Navíc je zdražování plošné a nejvíce vyskočily ceny toho, za co lidé platí nejvíce, tedy energií a potravin. Jistě, existují různé podpůrné programy, jako je například příspěvek na bydlení, kterého využívá stále větší počet domácností. Ten však spotřebujete na provozní náklady. Ale co nějaké investice, o kterých se dnes tolik mluví. Vždyť je tu velké množství domácností, které by si rády zrenovovaly své bydlení tak, aby bylo energeticky úspornější. Díky tomu by pak zároveň ušetřily klidně desítky tisíc korun ročně na energiích. To je však významný jednorázový náklad, na který zkrátka nemají. Co mohou v takovém případě dělat?

Řešení tu je a navíc je velmi robustní a kvalitní. Jen se o něm příliš neví a nemluví. Jmenuje se Nová zelená úsporám Light, což je přesně ten program, který mohou využívat nízkopříjmové domácnosti. Je určen pro ty energetické renovace, které jsou svým způsobem nejjednodušší a nejlevnější, ale zároveň přinášejí největší jednorázový benefit.

Konkrétně to je třeba zateplení fasády, zateplení střechy, zateplení stropu, zateplení podlahy, výměna oken nebo výměna vchodových dveří, potažmo také solární ohřev vody. Stát přitom na tyto akce rozdává jednorázový příspěvek ve výši 150 tisíc korun. Ten lze pochopitelně kombinovat i s dalšími dotacemi, avšak toto je základ, na který má nárok každý, kdo v období od 12. září loňského roku čerpal příspěvek na bydlení.

Foto: Shutterstock

Nemusíte platit nic

Výhodou tohoto příspěvku je skutečnost, že nemusíte nic skládat z vlastních zdrojů. Není to tedy ten typ dotace, která vám pokryje třeba jen polovinu nákladů do určité výše. Zde můžete vyčerpat celých 150 tisíc korun a nedat ani korunu z vlastních zdrojů. S tím se jednoduše počítá. Jde tu o to, aby domácnosti získaly energeticky efektivnější bydlení, z čehož bude ve výsledku těžit také stát.

Čtěte také: Každý důchodce v Česku může kasírovat tisíce korun navíc každý měsíc jako bonus. Většina o tom ale netuší a o peníze přichází

Pakliže máte o tyto peníze na vylepšení vašeho bydlení zájem, je třeba vyplnit jednoduchou žádost na webu Nová zelená úsporám Light. Žádosti lze podávat do poloviny příštího roku, tudíž byste si měli pospíšit, aby se na vás ještě dostalo. Zájem je totiž značný.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments