Češi dělají obrovskou finanční chybu, na kterou příští rok zle doplatí. Připraví se o desítky tisíc korun

V tomto roce, zejména potom v jeho druhé polovině, se dostavila určitá úleva po tom, co jsme prožívali loni. Jistě si ještě vzpomenete na to, jak se spekulovalo o tom, zda vůbec bude čím topit, a když už ano, tak zda si za plyn a elektřinu budeme vůbec dovolit zaplatit, jelikož některé účty se šplhaly až do stovek tisíc korun.

Objevil se nátlak

Nakonec muselo přijít zastropování cen, které se ovšem paradoxně spustilo až tehdy, kdy největší vlna zdražování energií polevila, a začal postupný pokles. Dnes už jsou energetické stropy úplně zbytečné, jelikož ceny elektřiny a plynu jsou hluboko pod nimi.

Bohužel však dodavatelé energií opět zneužívají situace. Lidé polevili ve sledování toho, jak se ceny energií vyvíjejí na burzách, kde poměrně strmě padají. Na to však dodavatelé reagují jen velmi pomalu a obezřetně. Naopak to vypadá, že chtějí zneužít situace a co nejdéle se držet na vysokých cenách, které přitom už neodpovídají tomu, za kolik oni sami energie nakupují na trhu.

Jedna věc je to, že vám dodavatelé energií jen velmi pomalu zlevňují u smluv na dobu neurčitou, které lze obvykle vypovědět s tříměsíční výpovědní lhůtou. Tím však zákazníky tlačí do toho, aby uzavřeli smlouvu na dobu určitou, která se sice také dá vypovědět, avšak pouze za cenu nemalých sankcí.

Jenže právě tady je jádro problému. U těchto smluv na dobu určitou jsou ceny plynu a elektřiny stále vysoké, přičemž klienti se uváží k tomu, že za tyto vysoké ceny budou odebírat třeba následující tři roky.

Foto: Shutterstock

Hlavně se neukvapit

Na jaře jsem udělala hroznou chybu. Tehdy bylo pořád nejisté, jak se ceny budou vyvíjet, a tak jsem vzala zavděk nabídkou dodavatele, který mi dal tříletou fixaci s cenami o něco nižšími než je státní strop,” líčí paní Lenka. “Jenže už teď jsou ceny ještě o desítky procent nižší a já budu platit tři roky pořádnou pálku.

Čtěte také: Manželé dostávali vysoké účty za elektřinu. Když zjistili, co za tím je, nestačili se divit. V Česku se to děje běžně

A přestože ceny skutečně od jara opět o něco klesly, stále se fixace nemusí vyplatit. Pořád jde totiž o ceny, které jsou násobně vyšší než to, co jsme byli zvyklí platit v roce 2021. A navzdory tomu, že na tehdejší úrovně už se ceny elektřiny a plynu zřejmě nevrátí, je tu docela dobrý předpoklad, že budou nadále postupně klesat. Fixace za současných podmínek, zejména potom u nepříliš férových dodavatelů, proto může být opravdu velkou chybou.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments