Důchodci v Česku řeší velkou nespravedlnost. Takto by to nemělo být

Důchody představují velmi složitý systém, u kterého se většina lidí jednoduše spoléhá na to, že jim bude správně vyměřen a vše dopadne v jejich prospěch. Jenže tak tomu často nebývá, obzvlášť dnes, kdy je Česká správa sociálního zabezpečení doslova přetížená. Nezřídka dojde třeba k tomu, že je výměra důchodu nižší, než by měla být a dotyčný si toho vůbec nevšimne. V lepším případě si nechá poradit od důchodového poradce, který mu spočte správnou výši, načež lze podat reklamaci.

Neznalost vás může stát spoustu peněz

Složitost důchodového systému však přináší i řadu dalších nástrah. Věděli jste například, že do důchodu se vám započtou pouze celé roky důchodového pojištění? Pakliže jste tak pracovali třeba 40 let a 362 dní, jednoduše se vám započte pouze čtyřicet let a zbylé dny bez jakékoliv náhrady propadnou. To se potom může na výši důchodu projevit i ve stovkách korun měsíčně.

Pokud přitom člověk odejde do penze přesně v den dosažení důchodového věku, obvykle se o určité odpracované dny připraví. Může to být třeba jen deset, ale klidně i 364 dnů. Ovšem naplánování odchodu není zase tak jednoduché, protože to má návaznost na vašeho zaměstnavatele, který s tím musí nějakým způsobem počítat, hledat si náhradu apod. Těžko tak můžete skončit třeba uprostřed měsíce. Stejně tak mnozí chtějí dojet rok do konce a od prvního ledna odejít do penze, což se také nemusí vyplácet.

Velkým problémem je také nová změna u předčasných důchodů, které se pro dnešní třicátníky nebo čtyřicátníky stávají de facto nedostupnými. Je tam totiž podmínka 40 odpracovaných let. Toho přitom dnešní mladí lidé často nedosáhnou ani v době, kdy mají nárok na odchod do běžného důchodu, natožpak v případě předčasného. Od roku 2010 se totiž do doby v rámci důchodového pojištění nepočítá studium. Pokud tak někdo ukončí studium řádně ve 25 letech, těžko si může dělat zálusk na předčasný důchod. Je to nespravedlivé zejména ve srovnání s těmi, kdo do předčasné penze odcházeli dosud. Ti totiž měli velmi volné podmínky.

Foto: Shutterstock

Není práce jako práce

Pravděpodobně také nevíte, že se významnou měrou krátí náhradní doby, které se do důchodu započítávají. Například v případě nezaměstnanosti se vám náhradní doba zpětně pokrátí na osmdesát procent.

Čtěte také: Růst důchodů bude v příštím roce mimořádný. Češi se mají vážně na co těšit

Český důchodový systém obsahuje zkrátka celou řadu nespravedlností, přičemž bychom mohli pokračovat. Velmi málo se zohledňuje například náročnost vykonávané práce. Pakliže někdo desítky let vysedává v kanceláři, je zkrátka méně opotřebovaný než někdo, kdo dělá na stavbě nebo v továrně. Přitom tito lidé mají úplně stejné podmínky.

Komentář Tomáše Mrkvičky

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 1SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 83SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

5 názorů k článku “Důchodci v Česku řeší velkou nespravedlnost. Takto by to nemělo být

  1. Co je nespravedlivého na tom že člověk který nemá odpracováno nemůže do předčasného důchodu?Platí sociální pojištění když studuje?Neplatí.Tak se mu to do nepočítá.

    1. Víte, že Němci mají nárok na důchod už po odpracování 5 let? Sice po tak málo odpracovaných letech ho budou mít taky o něco nižší a na něj musí čekat do řádného věku odchodu do důchodu 65-67 let, ale furt ho mají o dost větší než Češi, kteří na důchod musí dřít 35 let (po novému dokonce 40 let) aby vůbec na nějakou českou důchodovou almužnu dosáhli.

  2. Všechny vlády ODS a spol. byly asociální. Nám například zrušili retroaktivně důchodové kategorie. Poškozené zdraví nám ale nevratili. Tuto zvůli dokonce obhajoval pan Krása, nynější predseda tělesně postižených.

  3. My jsme většinou odpracovali 46 let. Ženy po odpracovani 45 let mají důchody 16000 -17000 Kč a to se jim do toho počítá 1000 Kč výchovného. Doplácejí na nemravně nizke platy a to i ve státní zprávě. Hřešili na to, že plat ženy byl pouze doplňkem platu manžela.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *