Šlachtu vyšetřuje policie. Ve své knize prozradil příliš mnoho

Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a náměstek celní správy Robert Šlachta má vážný problém. Vyšetřuje ho policie za možný únik informací prostřednictvím jeho nedávno vydané knihy Třicet let pod přísahou, kterou napsal spolu s novinářem Josefem Klímou.

Hamáčkovi se kniha nelíbí

Celá věc se provalila v rámci parlamentních interpelací, kdy ji potvrdil ministr vnitra Jan Hamáček. “Policie České republiky prověřuje, zda postup hlavního protagonisty publikace je či není v rozporu se zákonem,” uvedl ministr na dotaz poslance Pavla Žáčka.

Jan Hamáček se vyjádřil také v tom smyslu, že se mu vydání podobné knihy ani v nejmenším nezamlouvá. “Předně musím konstatovat, že se neztotožňuji s myšlenkou, aby bývalí vysoce postavení policisté po ukončení služebního poměru vydávali knihy, ve kterých jsou veřejnosti prezentovány konkrétní informace mající vztah k výkonu služby a ke konkrétním trestním řízením,” uvedl ministr vnitra. “V takových případech se tito bývalí příslušníci Policie České republiky pochopitelně vystavují riziku, více či méně vědomě, že se jejich počínání dostane na hranu zákona.

Šlachta odcházel ve zlém

Podle Hamáčka v takovém případě není možné využít ani institutu zproštění mlčenlivosti. Ten totiž připadá v úvahu pouze pro jeden konkrétní účel, a to v přesně daném rozsahu, po definované období a zejména pak pro potřeby oprávněného orgánu státu.

Robert Šlachta se rozešel se státním aparátem ve zlém. Nejprve skončil jako šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, který byl de facto integrován do Národní centrály proti organizovanému zločinu, jejíž vznik byl předmětem velké politické krize. Šlachta pak získal díky spojenectví s Andrejem Babišem vysoký post v celní správě spadající pod ministerstvo financí. Ale i odtud nakonec odcházel s negativními vyjádřeními na adresu svých šéfů.

Robert Šlachta svou knihu Třicet let pod přísahou velmi intenzivně propagoval a v několika rozhovorech nevyloučil vstup do politiky. Zatím se tak ale nestalo.

Foto: archiv Roberta Šlachty

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments