Sociálka oznámila, jak se od června zvýší důchody. Velký skok, ale žádné doplatky

Po dlouhé době zažívá Česká republika znovu mimořádnou valorizaci důchodů. Po trvajícím období stabilní inflace se totiž země dostala do rozbouřených vod rychlého cenového růstu, který za únor přesáhl dokonce již 11 %. Ovšem o tom, že je nutné zvednout penze, rozhodla vláda ještě předtím, a to na základě nařízení 35/2022 Sb.

V průměru si polepší o tisícovku

Ostatně, nic jiného jí ani nezbylo. Jak totiž stanoví zákon, pokud inflace překročí hranici pěti procent, musí dojít k tomu, že se důchody mimořádně navýší. Důvodem je to, že důchodcům rychle vzrostly životní náklady a často je nemají z čeho pokrýt. “Zvýšení se bude týkat téměř 3,5 mil. vyplácených důchodů a Česká správa sociálního zabezpečení ho provede automaticky, není potřeba o něj žádat,uvedla Česká správa sociálního zabezpečení na svém webu s tím, že se týká nejen starobních, ale také invalidních, vdovských, vdoveckých a sirotčích důchodů.

Důchody se zvýší o 8,2 %. Konkrétní navýšení tak závisí na vaší současné penzi, ovšem v průměru dojde k nárůstu o 1017 Kč. To je významný skok, obzvlášť když je mimořádný. Tak vysoká obvykle nebývá ani řádná valorizace. Rovněž příplatky k důchodům vzrostou o tuto procentní výměru.

Foto: Shutterstock

Doplácet se nebude

Důchodci ale nemohou očekávat doplatek. “Jelikož se důchody a příplatky k důchodu zvyšují od červnové splátky, nebude náležet doplatek valorizace tak, jak tomu bylo u valorizace v lednu,” píše úřad na svém webu. Znamená to tak, že důchodci dostanou navýšený důchod v ten den, kdy mají výplatní termín. Poměrná část za období o 1. dne měsíce jim ale nebude doplacena.

Důchodci by již brzy měli dostat vyrozumění s novým výměrem po mimořádné valorizaci. Oznámení budou rozesílána v březnu a dubnu. “V těchto oznámeních bude upozorněno na skutečnost, že uvedené částky zvýšení platí za předpokladu, že do doby červnové splátky nedojde k žádným změnám v nárocích na důchody či příplatky k důchodu nebo jejich výši,” uvádí úřad.

V zásilkách do domácností důchodců se bude nacházet rovněž informace o tom, jakým způsobem mohou lidé čerpat příspěvek na bydlení a další dávky, které jim mohou pomoci s platbami za energie po jejich skokovém nárůstu.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments