Špičkový ruský tank T-90M nemá šanci proti ukrajinské zbrani za pár korun

V poslední době se ukazuje, že i nejmodernější ruský tank T-90M Proriv, mnohdy označovaný za nejlepší z vojenského arzenálu Vladimira Putina, nemá na bitevním poli jistotu vítězství. Právě ukrajinská armáda světu ukazuje, jak lze pomocí zdánlivě primitivních prostředků ničit tyto moderní stroje.

Účinný koktejl pro ruský tank

Na světlo dne vynesly ukrajinské zdroje video, které ukazuje jak bezpilotní dron shazuje na poškozený ruský tank T-90M Proriv zápalnou láhev, tzv. Molotovův koktejl. Tato taktika, která kombinuje moderní technologie a zdánlivě zastaralé prostředky, se zdá být překvapivě efektivní.

Tank T-90M Proriv, považovaný za jeden z nejlepších ruských tanků, byl nejprve zasažen protitankovou raketou Kornet 9K129. Následně byl napaden dronem, který na něj shodil zápalnou láhev, což vedlo k vzniku požáru a následnému vyřazení tanku z boje.

Cena úspěchu: Čtyři a půl milionu dolarů

T-90M Proriv je nejnovější modernizací tanku třetí generace T-90, který byl vyvinut na přelomu 80. a 90. let minulého století. Nejnovější modely T-90M byly zařazeny do služby teprve v roce 2020. Jejich jednotková cena dosahuje až 4,5 milionu dolarů, což je přibližně 96 milionů korun. Ztráta takových strojů tedy ruskou armádu stojí nejen prestiž, ale také obrovské finanční prostředky.

Vylepšený stroj, ale stále zranitelný

T-90M Proriv prošel řadou vylepšení, která měla zlepšit jeho provozní a bojové vlastnosti. Byl vybaven novým kanonem, kompatibilním s nejnovější municí, novým zaměřovačem a věží, výkonnějším motorem a zesíleným pancířem. Přesto se ukazuje, že i tento vylepšený tank může být zranitelný proti nekonvenčním taktikám, jako je použití dronů a Molotovových koktejlů.

Zdroj: YouTube

Žádná zbraň není neporazitelná

Klíčovou lekcí, kterou nám tato situace poskytuje, je pochopení, že žádná zbraň, bez ohledu na její pokročilost nebo cenu, není neporazitelná. Ukrajinská armáda svým přístupem ukazuje, že i zdánlivě nepřekonatelné překážky mohou být překonány s trochou invence a odhodlání.

Jednoduchý Molotovův koktejl, shozený z dronu, může přinést stejně devastující výsledky jako mnohem dražší a technologicky pokročilé zbraně. Toto ukazuje, že i v době, kdy technologický pokrok dominuje na bitevním poli, stále existuje místo pro nápaditost a kreativitu.

Vojenské konflikty jsou neustálým zápasem mezi obranou a útokem, mezi stále sofistikovanějšími zbraněmi a stále chytřejšími taktikami, jak je porazit. A jak ukazuje současný konflikt, tento zápas je stále živý a nekončí.

Foto: Shutterstock, zdroj: Independent, Technology

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments