Záběry tajné chodby ve Velké pyramidě v Gíze přinesly zvrat ve výkladu dějin

Egyptské pyramidy ještě stále nevydaly všechna svoje tajemství. To zjišťují egyptologové v podstatě každým dnem. Pořád ještě dokážou objevit věci, které mohou změnit naše představy o dávnověkých civilizacích a které jak odborníky, tak laickou veřejnost dokážou šokovat.

Cheopsova pyramida

Velká nebo též Cheopsova pyramida je možná jedním z nejzkoumanějších objektů na světě. Vystavěna byla zřejmě v polovině třetího tisíciletí před naším letopočtem a zadavatelem této monumentální stavby byl nejspíš sám faraon.

Vzhledem k tomu, že tato velkolepá stavba vždy lákala pozornost dobrodruhů i vědců bychom mohli předpokládat, že je prozkoumaná skrz naskrz a už nás u ní nic nemůže překvapit. Opak je však pravdou.

Tajná chodba

S pomocí moderních technologií totiž vědci objevili uvnitř pyramidy další skrytou chodbu, o které do té doby neměli ani tušení. Objev zhruba devítimetrové duté chodby, která je „zavěšena“ zhruba sedm metrů nad vstupní chodbou, byl pro vědce velkým překvapením.

Zatím se můžeme jen domýšlet, k čemu tato chodba mohla sloužit. Skrývá snad nějaké dávné tajemství? Nebo jde jenom o architektonickou nutnost, kdy dutý prostor umožnil stavitelům rozložit váhu horních částí pyramidy a nevytvářet tak na tlak na spodní „užitnou“ část stavby?

Zdroj: YouTube

Egyptské záhady

Egyptologové jsou přesvědčeni, že egyptská země může vydat ještě spoustu památek datovaných do dob starověkého Egypta. Na nových objevech, třeba i významných pohřebišť, se podílejí i čeští vědci, neboť česká egyptologie má dlouhou tradici a přímo na místě přináší velmi dobré výsledky.

Všechna svá tajemství však dozajista nevydala ani nejznámější Cheopsova pyramida – dodnes například nevíme, proč v ní nebyla nalezena faraonova mumie. Faraon si nechal vystavět tak monumentální hrobku a poté do ní on ani žádný z jeho následovníků nebyl uložen? Skrývá-li pyramida další tajné chodby, možná právě v nich najdeme odpovědi na některé z našich otázek.

Foto: Shutterstock, zdroj: Smithsonianmag, arstechnica

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments