Automechanici v Česku jsou protřelí podvodníci. Jeden z nich popsal nejčastější praktiky, jak vás oholí

Mechanika si mnozí z nás vážíme jako zlata. Ovšem existují případy, kdy se lidé setkávají s podvody a nepoctivostí ze strany servisů. Měli bychom být obezřetní a naučit se, jak se chránit.

Zákazníkova noční můra

Jedním z nespokojených zákazníků je pan Norvál, který si v servisu objednal originální díl, ale přišel o peníze a získal levnou náhradu. Takové praktiky automechaniků jsou v Česku stále častější.

Podvodné strategie autoservisů: Jak na to jdou?

Podvody mohou začít už při prvotním nacenění zakázky. Ceny se mohou měnit v průběhu opravy, často značně. Další podvodnou praxí je neoprávněné připočítání poplatků za provozní chemikálie do celkového účtu.

Experti radí, jak bojovat proti podvodům

Podle experta pana Pavlíčka by měla být předem domluvená cena a neměla by se zvyšovat více než o 10 %. Dále by zákazníci měli dávat pozor na neoprávněné připočítání poplatků za provozní chemikálie.

Když auto slouží mechanikovi

Mezi další podvody patří krádeže paliva a použití auta k vlastním jízdám. Také je časté, že nepoctiví mechanici dávají do aut staré použité díly nebo levné náhrady a účtují si ceny originálních komponent.

Opatrnost je na místě

Zákazníci by se měli dobře připravit na návštěvu dílny a sepsat předávací protokol. Je vhodné navštěvovat mechanika a průběžně kontrolovat jeho práci. Důležité je být obezřetný a informovaný, abychom se chránili před potenciálními podvody.

Foto: Shutterstock

První obranná linie proti podvodům

Klíčovým nástrojem, kterým můžeme sledovat servisní historii vozu, je servisní knížka. Měli bychom v ní nechat zaznamenat veškeré úkony, které byly na našem voze provedeny. Pokud jsou záznamy nejasné nebo neúplné, je to první signál, že se můžeme setkat s podvody. Pan Pavlíček doporučuje: “Vyžadujte úplný záznam o všech provedených pracích a instalovaných dílech. Tím získáte důkaz o tom, co bylo na autě skutečně uděláno a jaké díly byly použity.”

Nepodceňujte předchozí domluvu

Další důležitý aspekt je komunikace s mechanikem nebo servisem. Je důležité se předem domluvit na konkrétních úkonech, které budou na voze provedeny a jaká je jejich předpokládaná cena. “Nikdy nepředávejte auto do servisu s tím, že ‘se na to podívají a něco udělají.’ To je prostor pro nedorozumění a potenciální podvody,” varuje Pavlíček.

Důvěra je dobrá, ale kontrola je lepší

Ve světě autoservisů platí, že důvěra je dobrá, ale kontrola je lepší. Nenechte se odradit potenciálními podvody. S trochou obezřetnosti a připravenosti můžete snadno předejít nepříjemnostem. Vždy pečlivě sledujte, co se s vaším vozem děje, a nespokojte se s neúplnými informacemi. Tímto způsobem si udržíte kontrolu nad vaším vozem a penězi.

Foto: Shutterstock, zdroj: autorský komentář, Autoweb

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments