Staré roztrhané punčocháče nevyhazujte. V domácnosti se dají kreativně využít a stanou se nepostradatelným pomocníkem

Všichni se můžeme chovat ekologicky a šetřit životní prostředí i svou peněženku. Recyklace punčoch a punčocháčů ze syntetických vláken je již v mnoha zemích běžná. I když se u nás ještě neprovádí, děravé silonky nevyhazujte a využijte.

Scelování silonek už z našich ulic vymizelo a je to velká škoda. Končí kvůli puštěnému oku v popelnici často už po prvním použití. Zašívat roztrhané silonky na viditelném místě nemá cenu. Zkuste jim vymyslet jiné praktické využití.

Setřete prach pod nábytkem

Pokud chcete vytřít prach pod nízkou skříňkou v koupelně nebo třeba pod lednicí, použijte punčochy. Udělejte z nich kuličku a gumičkou je připevněte k ramínku na šaty. Špína se na syntetická vlákna velmi dobře uchytí a úklid bude hračka.

Najděte drobnosti na podlaze

Spadla vám třeba náušnice? Vezměte starou punčochu, nebo ustřihněte nohavici z punčocháčů, natáhněte si ji jako filtr na hubici vysavače a přichyťte si ji gumičkou. Pak lux zapněte a přejíždějte po podlaze. Během chvilky ztracený předmět najdete.

Oživte výplň do polštářků

Pokud už výplň polštářků není to, co bývala, nebo potřebujete vyplnit plyšovou hračku, silonky rozstříhejte na kousky, polštářek či hračku vycpěte a zašijte.

Pomozte si při věšení prádla

Nesnášíte obtisknuté kolíčky na prádle? Protáhněte krčním otvorem svetru nebo jiného oděvu staré punčocháče a každým rukávem vytáhněte ven jednu nohavici. Svetr ke šňůře přichyťte pomocí kolíčků na prádlo za protažené punčocháče.

Vyčistěte kartáč na vlasy

Z punčocháčů odstřihněte pruh a napíchněte ho na bodliny nového nebo umytého kartáče na vlasy. Můžete si pomoci špendlíkem. Silonky stáhněte přes bodliny až na plochu, ze které vyčnívají. Při čištění a pruhem jen vytáhnete vlasy a nečistoty.

Boty jako nové

Nepotřebujete speciální kartáč nebo houbičku na boty. Stačí, když nakrémovanou obuv přeleštíte kouskem starých punčocháčů. Rychle tak docílíte vysokého lesku.

Filtr do květináče

Při sázení rostlin do květináčů dejte ustřižený kousek na dno. Poslouží jako filtr, přes který sice odteče přebytečná voda, ale zemina zůstane v nádobě.

Pomocník na zahradě

Dopřejte mladým stromkům oporu. K tyčkám je přivažte proužky nastříhanými z punčocháčů místo provázku. Materiál je pružný a do kmínků se nezařezává a nepoškozuje je, když vyrostou. Staré punčocháče poslouží i pro uskladnění cibule.

Už žádné špinavé kliky

Zbytky mýdel vložte do odstřiženého chodidla punčoch, zavažte a pověste k venkovnímu kohoutku. Až budete mít ruce od hlíny ze zahrady, umyjete si ruce venku a neumažete cestou do koupelny všechny kliky v domě.

Foto: Shutterstock

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments