Starostové si musí trhat vlasy z toho, s kým vstoupili do koalice

To spojení bylo přeci jen trochu překvapivé. Když se opoziční strany rozhodly sešikovat do dvou koalic, aby měly lepší šance ve volbách porazit silného Andreje Babiše, viděli mnozí Starosty a nezávislé spíše v koalici s ODS či KDU-ČSL. Ostatně, už dříve tato strana opřená především o regiony spolupracovala v koalici s TOP 09.

Tentokrát se však Starostové a nezávislí rozhodli vsadit na jinou kartu. Do volební koalice vstoupili s Pirátskou stranou, která na české politické scéně působí tak trochu jako zjevení, a to jak v pozitivním, tak negativním slova smyslu. Jde například o stranu, ve které mají její členové přinejmenším formálně velmi silné slovo, což se projevuje divokými diskuzemi na oficiálním pirátském fóru.

I to se teď ukazuje jako slabina. Piráti jsou totiž schopní dva měsíce před volbami klidně prát špinavé prádlo před veřejností, když někteří členové vyzvalo k odstoupení jednoho z nejviditelnějších pirátů Mikuláše Ferjenčíka z čela mediálního odboru. Už dříve přitom fórum Pirátům zavařilo. To, když se na něm i mimo něj mnozí členové strany začali vyjadřovat k řešení bytové otázky. Padaly skutečně zvláštní návrhy, od ještě relativně mírného zvýšení daně z nemovitosti až po obsazení bytů počtem osob podle jejich výměry. Mimochodem, tento divoký náznak ve spojitosti s tím, že Piráti kdysi podporovali migraci, umožnil Andreji Babišovi efektní předvolební zkratku, když prohlásil, že “Piráti vám domů nastěhují migranty”. Je to pochopitelně nefér, ale politika je v tomto tvrdá a už nejedny volby ukázaly, že podobné chyby je prohrávají.

Když Starostové a nezávislí s Piráty uzavírali koalici, bylo rozložení sil jasné. Piráti jsou tou silnější stranou, jednoznačným tahounem volebních preferencí. Starostové potom měli plnit roli klidné síly s cílem přilákat i konzervativnější voliče. Jenže situace se poměrně rychle obrátila. Starostové jsou dnes sami o sobě silnou stranou, na kterou podle některých spekulací horko těžko hledá “špínu” i Andrej Babiš. Naopak Piráti jim to v současné době možná i tak trochu kazí. Zatímco ještě před pár měsíci málokdo pochyboval o výhodnosti této koalice, dnes už mnozí připouštějí, že Starostové by nakonec získali zřejmě více mandátů bez tohoto koaličního partnera.

Foto: Starostové a nezávislí

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
31 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments