Proč byl únik koronaviru z laboratoře označován za konspiraci? WHO teď přiznala, že k němu zřejmě došlo. Důkaz, jak moc mylná může být “jediná pravda”

Jako by se nechumelilo. Hlavní expert WHO, který se zabýval původem koronaviru, přiznal, že tento původce drtivé globální pandemie zřejmě skutečně unikl z laboratoře. Peter Embarek v dánské televizi TV2 prohlásil, že jednou z nejpravděpodobnějších hypotéz je ta, že se zaměstnanec laboratoře nakazil při odebírání vzorků viru od netopýrů. Následně vyšel už nakažený ven a koronavirus dále šířil.

Ne, opravdu to není žádná biologická zbraň nebo podobné nesmysly. Zkrátka se stala chyba, kterou s největší pravděpodobností nikdo nechtěl způsobit. Nemá cenu házet na někoho vinu, ale poučit se do budoucna.

Jedna věc je však krajně podivná. Proč byla dlouhé měsíce varianta úniku koronaviru z laboratoře odmítána většinou odborné veřejnosti i politiky? A to za situace, kdy se virus prokazatelně rozšířil ve Wu-chanu, kde sídlí dvě laboratoře, v nichž se s podobnými viry pracuje. Když někoho poukázal na to, že by bylo spíše velkou náhodou, kdyby to nebyl podobný únik, ale náhodná nákaza někde na tržišti, byl pokládán za konspirátora a zařazen na nejrůznější seznamy, které vytvářejí aktivní neziskové organizace. Obvykle s douškou, že pro takové prohlášení neexistuje žádný důkaz.

Informace o tom, že koronavirus unikl z čínské laboratoře, svého času vehementně potíraly platformy Google a Facebook. Podobné zprávy nekompromisně mazaly.

Koronavirus a na něj navázána pandemie bohužel nasvítila velký problém současné civilizace. Vyznačuje se obrovským tlakem na “jedinou pravdu”, kterou následně šíří mainstreamová média i globální platformy. Pro jakékoliv alternativy se prostor dramaticky zužuje, a to přesto, že přinášejí mnohdy důležité pohledy na věc, které se později mohou ukázat být jako skutečně pravdivé. Dnes jsou ale naházeny do jednoho pytle se skutečnými konspiračními teoriemi, na kterých není zjevně ani zrnko pravdy a mají za cíl pouze šířit chaos. Neschopnost nebo lenost rozeznávat tyto dvě skupiny způsobuje stále větší problémy.

V rámci pandemie je podobných bodů sváru hned několik. Vedle původu koronaviru, který se zdá být konečně vyřešen, je to také pohled na očkování. To je prezentováno jako jediná správná cesta, a to třeba i pro lidi, kteří mají prokazatelně přirozené protilátky po prodělané nemoci. A to přesto, že “alternativní” experti varují, že souběh silných protilátek a očkování může člověk způsobit problémy. Takový argument však systém nepřipouští a jakoukoliv relevanci protilátek najednou nepřipouští. Čtěte více: Náměstkyně Vašáková požádala lékaře, aby lidem neříkali o protilátkách a rovnou je očkovali. Neumím to pacientům vysvětlit, zlobí se pneumolog

Foto: Shutterstock

Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments