Babiš je prostě srab

Faktický konec šéfa BIS Michala Koudelky nelze komentovat jinými slovy, než jaká vidíte v titulku tohoto komentáře. Andrej Babiš opět ukázal, že těžká rozhodnutí neumí a za své lidi se nedokáže postavit.

Šéfa BIS Michala Koudelku přitom premiér chválil, kudy chodil. Několikrát ho navrhl do generálské hodnosti. V tomto bodě s ním přitom byla zajedno i opozice, která rovněž ke Koudelkově práci neměla výhrad. Jeden z klíčových lidí garantujících bezpečnost České republiky teď však musí skončit.

A to jen proto, že si prezident Miloš Zeman postavil hlavu a Babiš nebyl ochotný s ním jít do střetu. Po volbách totiž potřebuje, aby ho jmenoval premiérem. Babiš přitom nehraje jen o pokračování své vlády nad touto zemí, ale snaží se vyhnout i případnému stíhání, které by mu v případě neúspěchu hrozilo o dost pravděpodobněji.

Andrej Babiš pochopitelně mohl a především měl rozhodnout, jak se od premiéra žádá. A pomiňme teď, zda by to bylo rozhodnutí správné nebo špatné. Ale aspoň by bylo nějaké. Pokud by Babiš postupoval kontinuálně a konsenzuálně, Koudelku by dávno jmenoval na další funkční období.

Mohl ale překvapit, a navzdory všem pozitivům, které na Koudelkovi viděl, jmenovat šéfem někoho jiného. S posvěcením vlády by na to právo měl.

Andrej Babiš se ale rozhodl, že nerozhodne, protože by to bylo složité a a ani jedna z variant by mu nepřinesla nic dobrého. Prohlásil, že šéfa BIS by měla jmenovat až příští vláda. To je ale nesmysl. Jednak tato klíčová instituce potřebuje jasné vedení, jednak je prací této vlády, aby do čela BIS někoho jmenovala. To by se také brzy mohlo říct, že vláda půl roku před volbami přestane pracovat a přijímat jakákoliv rozhodnutí. Občané ale nejsou zvědaví na politické kampaně, potřebují, aby pro ně pracovala vláda, kterou si zvolili a kterou si také platí.

Navíc, jak daleko je vlastně skutečně stabilní vláda? Po volbách naopak hrozí, že na delší dobu nastane něco jako bezvládí. Je klidně možné, že nějakou dobu bude vládnout vláda bez důvěry Poslanecké sněmovny. Má snad právě ona rozhodovat o příštím šéfovi BIS?

Je tomu tedy přesně naopak, než tvrdí Babiš s Hamáčkem. Nového ředitele BIS měla jmenovat jejich vláda, aby neohrozila stabilitu země. To by to ale nesměli být takoví srabi.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments