Běžná domácnost může na konsolidačním balíčku citelně tratit

Takzvaný konsolidační balíček, což je eufemistický název pro masivní škrtání nejrůznějších výhod a zároveň navyšování daní, je konečně hotový. Každý se tak může seznámit s tím, co ho v příštích letech čeká. Podle některých expertů to pro domácnosti bude nemalá zátěž. Jde totiž o soubor řady změn, které však v celkovém součtu mají na rozpočet každé domácnosti velký dopad.

Pořádný mazec s DPH

Předně byly definitivně schváleny změny v DPH, které se překope skutečně výrazně. Nepomohla ani kritika expertů, že přesouvání jednotlivých položek mezi sazbami je vysoce rizikové a neproduktivní, protože obchodníci v případě navýšení přenesou vše a ještě trochu více na zákazníka a v případě snížení si jen navýší marži a slevu zákazníkům nedají. Proto by se se sazbami DPH a tím, co je v nich obsaženo, mělo hýbat pokud možno minimálně. Stát ale provádí doslova pravý opak.

Ruší se totiž nejnižší, desetiprocentní sazba. Dalo se přitom očekávat, že většina položek z ní skončí ve snížené, dvanáctiprocentní sazbě DPH. To se ale nestane. Řada položek byla přesunuta do 21% sazby, takže si za ně připlatíte opravdu hodně. Ve snížené sazbě zůstanou pouze potraviny, časopisy, léky, pohřební služby, doprava cestujících, vodné a stočné, ubytování, teplo, stavební práce na bydlení nebo dětské autosedačky. Vše ostatní bude ve vyšší sazbě, například i minerální vody, kojenecké vody, dětské pleny nebo dámské hygienické potřeby.

Opravdu velkou změnu do rozpočtu mnoha domácností přinese výrazné omezení slevy na dani na manželku. Jde o hojně využívanou daňovou slevu, kterou však mnozí kritizují a volají po jejím úplném zrušení. Teď by ji měli mít možnost čerpat pouze ty domácnosti, kde se jeden z partnerů stará o dítě do tří let a má velmi nízké příjmy.

Foto: Shutterstock

Samé nepříjemnosti

Další nepříjemnou věcí pro mnohé rodiny je zrušení školkovného. Jde jednoduše o to, že si lidé mohou náklady na umístění dítěte do školky odečíst z daní. Státu se však nelíbí, že toho využívají hlavně středně a vysokopříjmové domácnosti, které si tak snižují daně. Nízkopříjmové domácnosti neplatí tak vysoké daně, aby si z nich mohly tuto platbu odečíst.

Aby toho nebylo málo, dojde také ke zvýšení daně z nemovitých věcí, a to téměř na dvojnásobek současného stavu. To se dotkne úplně všech, kdo vlastní nějaký byt, dům nebo třeba jen pozemek. Navíc se předpokládá, že se tato daň bude zvyšovat i v příštích letech.

Podle některých propočtů může mít konsolidační balíček opravdu negativní efekt na rozpočet průměrné české domácnosti, a to až ve výši 100 tisíc korun ročně, o které tato domácnost nějakým způsobem přijde nebo je bude muset vydat navíc.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

34 názorů k článku “Běžná domácnost může na konsolidačním balíčku citelně tratit

 1. Samozřejmě peníze se rozdali na Ukrajince , politikaření…… a tak je kasa prázdná. Lidi neznají svou moc.

 2. Nemilá vládo v čele ze slabochem a vrchním neschopem Fialou ! Jakožto ,Váš zaměstnavatel ,Vám všem dávám hodinovou výpověď pro neschopnost a lajdáckost s nakládáním veřejných financi.
  Oɓčan teto země!!!!!!!

 3. Co politik od 90 let minulého století to zloděj, nedá se nic dělat,
  Pořád je to stejné a nedá se nic dělat 😦

 4. Fialový fašismus nejhorší pavlady od roku 1918 je mix ukrajinsko bruselského vydírání. Podporují válku, tím vydírají vlastní národ, plní zakázky cizích mocností za koryta až skončí špinavou práci. Pod vedením zločinecké organizace odss, která je zodpovědná za ekonomický a morální marasmus v ČR se staneme vazaly USA.

  1. Najdi si význam slova fašismus a nešiř blbosti. Válku bychom podporovali dotováním Ruska, které tu válku vede, my podporujeme obranu napadené země.

 5. Takhle ožebračit národ a sami si tak nahrávat.Je to ta bejodpornější vláda na světě.To snad ani Severokorejec není takový zloduch jako velitel současné vlády ČR.Zlatej Jakeš a Husák.

  1. Ožebračit národ je podle mně cíl této probruselské patolízalské vlády. Proč? K vůli euru. Fialovi šmejdi by rádi u nás zavedli euro aby si zasloužili podrbání za uchem od bruselských papalášů a později i třeba velmi dobře placenou trafilu v bruselských byrokratických útrobách. Problém je, že euro Češi většinově nechtějí a vnutit nám ho jen tak nemůžou. Tak nás přivedou na buben (při jednom si nakradou na generace dopředu) a nabídnou nám euro jako spásu. Když ještě devalvují korunu, že nepůjde za ní nic koupit ani v levném Polsku, tak Češi ještě sami budou volat po zavedení eura. Takový bude plán Fialovy vlády.

 6. Lidi co komentujte, četli jste to??
  Já souhlasím, protože daně z nemovitostí dopadnou na lidi, kteří mají, patřím mezi, a pokud zvýší ceny produktů, tak si je nekoupím! A o tom to je 🤣. Prodejce bude nucen ceny snížit, když to nikdo nekoupí. Nesmíte býti hloupí, jenom označení barevnou cedulkou škrtnutá nová zvýšená cena a stálá cena označena jako sleva 🤣🤣🤣🤣🤣. A lidi jste tak hloupí, že na to skočíte vůbec si to neuvědomíte. Dělala jsem v tom 🤣🤣🤣👍. A nebo MUSÍTE MÍT VŠE ZA KAŽDOU CENU? Ano a příspěvky sebrat, může na dovolenou, má na jídlo a kroužky pro děti. A ano já šla z nuly na to co mám teď.! Takže SOUHLAS

  1. To je snad jediný smysluplný příspěvek od neovčana… Je to přesně tak. Kupuji na co mám a co potřebuji. A pokud je nějdo chudý a nemá nemovitost, tak daně z ní platit nebude… Český průměrný ovčan ovšem se svou hamižností musí mít vše. A rád si vezme i půjčku, jen aby jel na dovolenou, nebo měl na Vánoce na dárky… Proč ? Protože to tak má každý rok… Jenom nepochopil, že rozpočet měl stejně neudržitelný jako ta vláda a jednou prachy došly… Takže jde a půjčí si….Dokud mu někdo půjčí… Stejně jako všechny naše vlády…

  2. Tak se umyvejte prostředkem na mytí
   nádobí a dětem dejte místo Pampers onuci a k pití vodu ze studny. A jeho, můžou zdražovat dál a se vším se nějak vyrovnáme né.

  3. Ubozacko! Tu nemovitost máte buď vy (škoda tomu) a nebo pronajímatel ty díry, kde třeba skončíte. Dané se navýší objema. A tím samo o další navýšení i nájem za tu douru.

  4. Souhlasil bych, kdyby se zvýšila daň z nemovitostí sloužící k podnikání, ale když si někdo postaví rod. domek bez jakékoli pomoci a za své, proč má být za to trestán ?

 7. Nejvíc mě točí to že se zdraží menstruační pomůcky! Proč??To si ženy nezaslouží!Copak to je něco co si vymyslela?Snad aby byla krásnější? Že by si to malovala jako řasy,nebo k tomu použila hyaluron? Pomůcky by měli být zdarma to není tabák nebo chlast!bez kterých lze žít.My, většina se časem k tomu dostane jak se říká:jako slepý k houslím.Ať si chytrolíni uvědomí kde by byli kdyby ženy menstruaci neměli? Možná by skončil jako suchý smrk v kopřivách.
  Menstruace – věc NEDOBROVOLNÁ!

  1. Pokud vím tak piráti už dlouho lobbují za zlevnění menstruačních pomůcek, oni ale v koalici moc velké slovo nemají.

 8. To není jen o Ukrajincích. Státní dluh a nevyrovnané rozpočty jsou tady léta letoucí. Je to o nabobtnalém státním aparátu a tisících asistentů kdejakého ouřady, o nehorázných odměnách, o dotacích na vše možné (Bureš by mohl vyprávět na co všechno lze dostat dotaci), je to o plýtvání sociálních dávek a o obchodu s chudobou pro lidi kteří nechtějí pracovat a nebo berou dávky a makají načerno. Je to o podvodech s DPH atd… Jen český hlupák si myslí, že za to může Fiala a Ukrajinci. Spousta z nich tu marozdíl od našíich menšin pracuje a nic nepobírá. To byla jen poslední kapka. Fiala se jen snaží naplnit státní kasu, aby Babiš po příštích volbách to zas mohl rozfofrovat a odejít v klidu do penze…. Rozfofroval ty zbytky posledních 8 let a vyrovnaný rozpočet s malým přebytkem měl pouze JEDNOU !!! (a to ještě díky dotacím z EU). Za každým večírkem je nějaký účet a každý večírek končí s prázdnou kasou. A to se teď stalo !!! Fiala se neměl cpát do vlády a tuhle derniéru před bankrotem měl nechat vyžrat Burešovi !!! A Bureš měl dát republiku taky do nějakého “svěřeneckého fondu”, dařilo by se nám pak taky tak dobře, jako bohatne ve fondu Agrofert…. 😁

 9. Je pěkné, že už víme o navýšení příjmů do státního rozpočtu, ale stále nevíme, kdy se přestane rozkrádat ve velkém. Třeba ve zdravotnictví, protože pokud se v ČR u některých diagnóz operuje 3x víc dětí než ve státech dodržujících ústavní práva, tak jde nejenom o rozkrádání veřejných prostředků, ale i zneužívání, týrání, poškozování atd..
  Příští generace si vlastní zneužití zaplatí i s úroky…

 10. Je mi to fuk co tahle sebranka s tímhle státem provádí,protože mě jako penzionu dávno okradli a na nákupy budu stejně jezdit k Poláků

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *