Stát nemá peníze, ale Maláčová ve Sněmovně bojuje za 5000 Kč pro důchodce. Opozice mluví o držhubném

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová v Poslanecké sněmovně obhajuje svůj návrh na jednorázový příspěvek pro důchodce ve výši 5000 Kč, takzvané rouškovné. Vláda ho chtěla penzistům vyplatit ještě letos, ale příslušný zákon stále není schválen.

Důchody nebyly kráceny, přesto je na místě pomoc

Od chvíle, kdy navíc tento návrh koaliční vláda schválila, se odehrála řada věcí. Zatímco v létě, kdy se tak stalo, byla Česká republika v relativně komfortní situaci, kdy se zdálo, že koronavirus už zůstane pod kontrolou a v rozpočtu tak budou k dispozici prostředky navíc. Jenže to se změnilo a dnes není jisté, zda na kompenzace podnikatelům, kterým vláda opět omezila živnosti, vůbec v rekordním půlbilionovém schodku zbude dostatek peněz.

V této chvíli by se měly původní plány revidovat, vyzývá opozice. Ovšem ministryně Maláčová jakoby neslyšela. Svůj návrh chce prosadit v původní podobě. “V krizi jsme zranitelní téměř všichni a zejména lidé, na které krize dopadá tvrději,” uvedl Maláčová na půdě Poslanecké sněmovny. Podle ní stát pomohl všem skupinám obyvatel, ale důchodcům zatím nikoliv. Nedodává však, že penze chodily beze změny a na příští roky je čeká valorizace o průměrných 840 Kč.

Nejsou peníze, namítá opozice

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové ale nyní nejsou v rozpočtu na takové výdaje prostředky. Rouškovné by přišlo přibližně na 15 miliard korun. Tyto peníze se rozdají na dluh, kterým budou zatíženy příští generace. “Nemůžeme se vykašlat na tu nejzranitelnější část obyvatelstva, a to jsou důchodci. Řada seniorů má důchod pod 12 tisíc korun, to je 400 korun na den,” oponovala jí Maláčová, která však nevysvětlila, proč je třeba tuto otázku řešit právě v této době a navíc nesystémovým jednorázovým příplatkem.

Například Piráti navrhovali snížení výše příspěvku. To však Maláčová, stejně jako všechny další pozměňovací návrhy, smetla ze stolu.

Její návrh každopádně v Poslanecké sněmovně budí vášně a není jisté, zda nakonec projde. Předseda Trikolóry ho označil za “držhubné a volebné”. Podle poslanců nejsou důchodci tou nejvhodnější skupinou, která v současné krizi potřebuje pomoci. Mnohem hůře jsou na tom rodiny s dětmi nebo samoživitelé.

Foto: vlada.cz

Články
Odebírat
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments