Komentář: Nový ministr zdravotnictví nezačal ideálně, lži a nesmysly mu důvěru veřejnosti nezískají

Vypadá to, jako kdyby byl post ministra zdravotnictví zakletý. Nejprve se na něm ukázkově odpálil Adam Vojtěch, který České republice zajistil nejhorší druhou vlnu koronavirové epidemie na celém světě. Když ho nahrazoval epidemiolog Roman Prymula, byla očekávání veřejnosti obrovská. Vždyť kdo jiný se v této době na tuto práci hodí lépe? Inu, všichni víme, jak to dopadlo. Stačila jediná schůzka v uzavřené restauraci se šíbrem Faltýnkem a Prymula se poroučel zpět do své role experta.

Volba Jana Blatného zprvu vzbuzovala jisté naděje. Je to renomovaný lékař s mezinárodními zkušenostmi. Působí slušným dojmem a především to není politik. Takové odborníky má veřejnost ráda a ještě raději jim důvěřuje. Když se na tuto volbu ale podíváme blíže, ukazuje spíše naprostou zoufalost premiéra Andreje Babiše, který už zjevně opravdu neměl po kom sáhnout. Ostatně sám připustil, že Blatný byl až druhou volbou (ta první odmítla). Není divu, vždyť Blatný je sice lékařem, ale má pramalé manažerské schopnosti. Jako náměstek ředitele FN Brno, odkud si ho premiér vytáhl, působí teprve půlroku.

Lež o podpisu

A že je to slušný člověk? Inu, pravděpodobně jím byl. Vždyť se před dvěma lety občansky angažoval a podepsal výzvu Milionu chvilek pro demokracii, aby odstoupil jeho nynější šéf Andrej Babiš. Když byl se svým podpisem konfrontován, Blatný ukázkově zalhal a řekl, že podpis jeho a jeho manželky s uvedeným bydlištěm a zaměstnáním není jeho. Usvědčil ho až pracovní email, kterým byl tento elektronický podpis potvrzen. První den v úřadu a už takové faux pas. Korunu tomu nasadil právě Babiš, který řekl, že mu někdejší Blatného angažmá nevadí. Inu, ale co chce na ministerstvu prosadit člověk, který ještě nedávno s existencí celé této vlády zásadním způsobem nesouhlasil?

Nesmysl o reprodukčním čísle

A skutečnost, že se nepostavil za své činy, mu v jeho pozici vůbec nenahrává. Ba právě naopak, podkopává mu nohy a dává tušit, jakým směrem se ponese komunikace nového ministra. Přešlapy se opět přiznávat nebudou a kdo ví, jakým způsobem bude komunikováno další řešení krize, případně nová opatření. Blatný už totiž před novináři hovořil o reprodukčním čísle, do jehož výkladu se ukázkově zamotal a pokřivil jeho význam.

Po jednom dni účinkování Jana Blatného v úřadě se zdá, že ministerstvo zdravotnictví nové dno ještě hledá a že možná budeme vzpomínat nejen na Romana Prymulu, ale i Adama Vojtěcha.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments