Stát potají oškubal důchodce. Až se provalí, co jim provedl, bude z toho velká polízanice

Někteří to říkají více, jiní méně nahlas, ale začíná být naprosto jasná jedna věc. Důchodový systém České republiky se vymknul kontrole a jednoznačně mířil do velkých problémů, kdy by se v poměrně blízké době také klidně mohlo stát, že by na penze najednou nebylo. To se pochopitelně nesmí připustit, což ovšem znamená jediné, a to, že se s disponibilními prostředky musí zacházet zodpovědněji.

Proč se to děje?

Je až neuvěřitelné sledovat, jak rychle se přeřadilo z toho, že se důchodcům stále jen přidávají významné sumy, aniž by se myslelo na udržitelnost systému, na model, kdy se právě na důchodech bude jednoduše šetřit.

Zatímco ještě loni proběhla trojnásobná valorizace penzí v plné výši, letos už se počítalo pouze se dvěma, a to standardní lednovou a mimořádnou červnovou. Právě tu druhou se však stát rozhodl významně osekat, a to už po termínu, kdy vyšlo najevo, o kolik by měly být důchody navýšeny.

Nejde přitom jen o nějakou kosmetickou změnu. Namísto vypočtených 1800 korun dostanou důchodci přidáno v průměru jen 760 korun, tedy o tisícovku méně. Jsou tu však velké otazníky v tom, zda bylo vše provedeno legální formou. Celá záležitost je u soudu a je klidně možné, že se důchodcům budou peníze ještě doplácet.

Zatímco však všichni diskutovali o této záležitosti, vláda si dovolila vcelku nehoráznou věc. Potají na svém jednání schválila novelizaci valorizace důchodů. Tady už nejde o jednorázový zásah, ale skutečně trvalou změnu v tom, jak jsou důchody navyšovány.

Foto: Shutterstock

Méně peněz

Zřejmě vás nepřekvapí, že se to pro penzisty mění jednoznačně k horšímu. Oproti současnému stavu, kdy se valorizovalo o polovinu růstu reálných mezd, to bude nově už jen o třetinu.

To ale není zdaleka všechno. De facto se ruší mimořádné valorizace, které automaticky navyšovaly důchod v případě výrazně zvýšené inflace. A to proto, aby se důchodcům dorovnávala životní úroveň. Nově už ale nepůjde o trvalé navýšení, nýbrž o dočasný příspěvek, který se potom srovná s každoroční valorizací na začátku roku.

Pravdou je, že na současné tempo navyšování důchodů nejsou peníze, ovšem způsob, jakým stát celou záležitost řeší, se zdá být dosti nešťastným. Důchodci ani veřejnost vůbec nejsou vtaženi do debaty a vše probíhá pokoutně za zdmi úřadů a ministerstev.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments